הרב חנוך הכהן

שיעורי וידאו (0 שיעורים)

האחרונים
הכי נצפים

מאמרים (0 מאמרים)

לא נמצאו תוצאות

שאל את הרב (136 שאלות)

צורת אמירת "שוליים" בלשון יחיד

הרד"ק בספר השרשים (שורש שול) הביא פסוקים מהתנ"ך כמו "ועשית על שוליו", "טומאתה בשוליה", "ושוליו מלאים את ההיכל", ופירש שם ששפתי הבגד נקראים שולים. ע"ש. ומשמע ששפת בגד אחת נקראת "שול". אולם אין ללמוד מזה לומר גם "שול הדרך" וכיוצא בזה, כי אפשר שמכיון שהוא מושג מושאל משפתי הבגדים השאירו אותו על מתכונתו.
הרב חנוך הכהן

חישוב מצוות דרבנן בתרי"ג מצוות

ידוע ומפורסם שדעת בעל הלכות גדולות למנות בתרי"ג מצוות גם מצוות דרבנן, ובדרכו הלך רבי שלמה בן גבירול, וכבר השיג על זה הרמב"ם בספר המצוות בשורש הראשון. עיין שם באורך. ועיין עוד מה שכתב בזה מרן הגאון רבי שאול כהן זצ"ל בספרו על האזהרות הנקרא "נתיב מצוותיך" הנדפס מחדש בהוצאה מפוארת על ידי מכון הישיבה (עמוד נ"א ואילך).
הרב חנוך הכהן

המילים כל ולא בארמית.

לא- קמץ רגיל.
כל- קמץ קטן.
הרב חנוך הכהן

ההבדל בין עלמה לעלמא.

אין זה נשמע עלמה (בחורה), כי עומד קצת ב- ע', ולכן צריך לעשות כמו בסידור איש מצליח.
הרב חנוך הכהן

איות השם פרג’י

פראג'י.

הרב חנוך הכהן

" תיבת "העושה" "שבברכת קריאת שמע בערבית במליעל או במלרע

א. אחר המחילה מכבוד תורתו, בשום סידור "איש מצליח" לא כתוב "ניסים" ונקמה. וזהו נוסח מחודש (יחסית) שהשתרבב מטעות ואכמ"ל.

ב. לעצם שאלתך: במהדורות הקודמות כתב מרן שליט"א העושה מליעל שכ"כ הגאון בעל עבודת ישראל ע"פ הכלל של נסוג אחור. אמנם לאחר מכן העיר חכם אחד למרן שהכלל של נסוג אחור בטל כשיש במילה ה"א הידיעה, ולכן צריך לומר העושה מלרע. ומרן שליט"א הודה לדבריו ואמר לתקן העושה מלרע. וע"ע בספרו אסף המזכיר ערך 'נסוג אחור'.

הרב חנוך הכהן
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0