הרב חנוך הכהן

שיעורי וידאו (0 שיעורים)

האחרונים
הכי נצפים

מאמרים (0 מאמרים)

לא נמצאו תוצאות

שאל את הרב (197 שאלות)

ניקוד מלת "דלפק"

מילה זו נזכרה במשנה בכלים (ריש פק כ"ב) ושם מנוקדת דְלֻפְקִי, או בנוסחאות אחרות הק' בצירי ולא ידועה לנו מסורת שונה בקריאת מלה זו לבני עדות המזרח, ואיך נולדה מלת דלפק היום אינני יודע 
הרב חנוך הכהן

האם יש דגש חזק אחר ה' הידיעה

בד"כ צריך להיות דגש חזק באוות שאחרי ה' הידיעה (וממילא השוא נע) אולם באותיות קמי"ל מנוקדת בשוא כמה פעמים נשמט הדגש 
הרב חנוך הכהן

שם עצם "מחק" מלעיל או מלרע.

מנוקד בפתח ומלעיל -מַחַק בפלס בַעַל
הרב חנוך הכהן

הגיית המילה "אפילו" מלעיל או מלרע

מרן שליט"א ודאי לא סובר כן שהרי בסידור בברכת "אשר יצר" מפורש שהוא מלרע. ובאמת זה טעם מחודש מכיון שנהיתה מילה בפני עצמה לאמרה מלעיל, למה לא נלך למקורות המלה ומשם נלמד איך לאומרה? ומה שכתב שנהגו בעניני דקדוק אין שום ראיה מהמנהג כידוע.
הרב חנוך הכהן

פירוש יתד ותנועה

יתד זה שוא נע או חטפים עם התנועה שאחריהם, ותנועה זה כל סוג ניקוד (חוץ מהשוואים) לדוגמא שמענו - שמ-יתד ע-תנועה נו-תנועה .
הרב חנוך הכהן

וקשרתם לאות על ידך - ביחיד או ברבים ?

בלשון יחיד אם המילה נמצאת באמצע משפט הד' בשוא נע, וההטעמה בכ"ף וממילא זה נשמע לשון יחיד. ולכן בקדש והיה כי יביאך נשמע יחיד.

אבל אם המילה בסוף משפט ההטעמה מלעיל בד' והיא מנוקדת בסגול, וזה נשמע כמו רבים, כי ברבים תמיד תהיה ההטעמה בד'. וכך הוא בפרשת שמע.

הרב חנוך הכהן

האם אומרים שיהא שיח "שפתותינו" או "שפתינו"

אין שום בעיה לומר שפתותינו וכל הטעם ששינו באלוקי נצור מפני שזה מקביל לפסוק בתהלים (ל"ד י"ד) ושם הוא בת' אחת. וכ"ה בכמה ראשונים ואחרונים.

הרב חנוך הכהן
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0