Menu

הלכות מעשיות

טלטול עצמות וקליפות. טלטול על ידי מגב או מגב שיש. דין מוקצה בתרופות. דין בסיס בתרופות המונחות בארון. קריאת עיתונים וטלטולם בשבת. טלטול קבלות בשבת. דין משחקים בשבת. בגד רטוב או מלוכלך. טלטול בעלי חיים. טלטול בעלי חיים בזמן שיש להם צער. ליטוף חיות מחמד. טלטול גביע מעדן מרוקן. מעלת החזקת התורה

לצפייה
4

האם מותר לקצר שמות? / האם מותר לכנות שמות שאינם של גנאי? / האם עדיף לתקן את הקורא בתורה כשטועה, או שיש לחוש לכבודו ולהלבנת פניו? / האם יש בעיה בנתינת צדקה בלילה? / האם מותר לאשה לתת צדקה שלא ברשות בעלה? / האם מותר לקנות כרטיס הגרלה מכספי מעשר? / האם מותר להניח תיק או שקית עם ספרי קודש על הרצפה? / האם מותר להשען על ספרים? / המגדל באדנית בחלון ירקות שונים, האם צריך להפריש מהם תרומות ומעשרות?

לצפייה
18

טלטול כלים יקרים. אם הכלים במסעדה טעונים טבילה, ומה הדין אם רוצה להשתמש בהם שימוש פרטי. טלטול כלים שאינם טבולים. טלטול צרור מפתחות שיש בו מפתח רכב. הגדרת “חשוב”. הגדרת “מפתח של איסור”. אופן אחיזת הצרור. הוצאת הטלית מתיק התפלין. טלטול מזוזה. טלטול מסמכים. טלטול כפתור או בורג. טלטול מגירה של בשר. טלטול חומרים מסוכנים, כגון גפרורים ואבקת כביסה. טלטול מראה התלויה בקיר. טלטול פירות שאינם מעושרים. טלטול שברי זכוכית.

לצפייה
5

הרמת תינוק עם מוקצה בידו. דין בסיס לדבר האסור. דין בסיס כאשר הנחת המוקצה היתה בלא כוונה מיוחדת. הדרך האסורה והמותרת להוצאת חתולה החוצה. טלטול פלאפון על ידי הבסיס שלו. כסף המונח בכיס, האם עושה את הבגד בסיס. עגלת ירקות עם ירקות מוקצים ושאינם מוקצים. ביטול בסיס על ידי הנחת דברים המותרים בשבת.

לצפייה
7

פרטי דינים בסדר הדלקת הנרות. הדלקה בכוסיות שהושחרו מחמת האש. אמירת הלל לאבל. עליה לציון ולקברי צדיקים. הפסקה לעניית אמן בהלל. הדלקת נרות באירועים. ביטול מלאכה כדי להדליק בזמן. הוצאת ספר תורה אחר כדי למנוע טירחא דציבורא. העלאת מוסיפים בשבת וראש חודש טבת. תפילת ערבית במנין לאחר ההדלקה או ביחיד קודם ההדלקה. הדלקה במסעדה. הדלקת נרות חנוכה בחנויות.

לצפייה
1

כיצד למנות השנים לבר מצוה בילד שנולד פג. ברכת הלבנה אחר בר מצוה, או עדיף להקדים מטעם “זריזין מקדימים למצוות”? ברכות הראיה בתוך שלושים יום כשראה קודם בר מצוה.

השתתפות אבל בשמחת בר מצוה. אם נעשה בר מצוה ביום הלידה או אחריו. אם יש משמעות לתאריך הלועזי. ברכת שהחיינו לחתן בר מצוה. סדר קדימת ברכת הטלית ושהחיינו. המתנה לערבית עד זמן רבנו תם. ערבית מוקדמת לחתן בר מצוה. ברכת “ברוך שפטרני”. זמן הברכה. זמן עריכת טקס העליה לתורה. זמן חיוב קטן בתפילין.

לצפייה
120

מתי מותר לקצוץ עצי פרי. השמדת יבול חקלאי. זריקת שאריות לחם. השלכת מזון הנשאר מאירועים לאשפה. אם יש חיוב תיקון תקלה הגורמת להפסד, משום בל תשחית. אם תיקון הדבר מצריך טרחה ואיבוד זמן. הפרשת תרומות ומעשרות לחומרא. השחתת בגד כדי למנוע חוסר צניעות. קציצת ענפי עץ פרי. עקירת עץ פרי לצורך מגורים. אדם הקוצץ בהיתר, האם מסתכן בנפשו? עקירת עצי פרי לצורך פיתוח סביבתי. נתינת רעל לחתולים על מנת להורגם. ניסוי חומרים חדשים על בעלי חיים. בעל הבית שהשחית פלאפון לעובד. מנהל שהשחית כדור לתלמיד בבית הספר.

לצפייה
71

שימוש בקמח ומים לצורך רפואה נגד זיהומים. עריכת “בר” פירות גדול ומעוצב. מים אחרונים בשאר משקים או דוקא במים. השקעה כספית גדולה בעיצובים והזמנות וכדומה לחתונה. טקס “הפרחת יונים” אחרי החופה.

לצפייה
72

מסופק אם עברו שש שעות מאכילת בשר. אם צריך להחליף שיש שנשתמשו שם למאכלים אסורים. הנחת סיר בשרי וחלבי על השיש. רחיצת ידים בין דג לבשר. אפו בתנור דגים עם בשר. חימום שניצלים על גבי המיחם. תחב כף חלבית לסיר בשרי. בשר שהתבשל בסיר חלבי. סיר בשרי שכיסו אותו במכסה חלבי. המתנה אחר בשר לאכילת דבר חריף שנחתך בסכין חלבי. חיתוך דברים חריפים. המתנה אחר סלטים בחזקת בשרי. פיצה עם טונה או אנשובי. משקה פרוה ממכונת משקאות חלבית. הכשר תבנית אפיה.

לצפייה
93

לבישת טלית קטן. טלית מצמר או מבד. ברכת שהחיינו. חיוב הקטנים בציצית. בדיקת הציציות. אופן הבדיקה. כיסוי הראש בטלית. דברי זכרון על מרן הגר”ע יוסף זצוק”ל.

לצפייה
43
הצג עלונים נוספים
שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew
דילוג לתוכן