Menu

הלכות מעשיות

ביקור באתרים מחללי שבת. אתרים מחללי שבת לעומת אתרים עם בעיות של צניעות. מעבר בין שתי נשים. מתי והיכן אומרים תפלת הדרך. להוציא ידי חובה בתפלת הדרך. שכיבה פרקדן. בגדים ואוכל תחת הראש. טיול ג’יפים לנשים עם נהג. ברכת המזון בנסיעה – לנהג ולנוסעים. אופן הגיית פסוק “ואכלת ושבעת וברכת”. קניית פירות וירקות ממקומות שכשרותם אינה ידועה. כיצד ינהג כאשר אין מים לנטילת ידים. תחיבת פתקים בכותל. ברכת הים.

לצפייה
25

האם ניתן להכשיר לב לאכילה ע”י מליחה או רק בצלייה. הקדמה להכשרת הכבד. אם כבד עוף טעון חיתוך לאורך ולרוחב. אם אפשר לצלות ללא חיתוך שתי וערב, רק ע”י נטילת המרה. שטיפת הכבד (או בשר שלא הוכשר) קודם הצליה. אם צריך לצלות הכבד צליה גמורה. קריעת שתי וערב לצלייה בלבד. הכשר החצובה ומשטח הגז. צלייה במכשירים חשמליים. צלייה במחבת ללא שמן. חימום כבד אחר שנצלה. עטיפת הכבד בנייר כסף. בישול הכבד לאחר הצלייה. חיתוכים בכבד בקר. הדחת הכבד לאחר הצלייה. צליית כבד יחד עם חתיכות בשר אחרות. הכשרת המזלג לאחר הצלייה. אכילת כבד עוף.

לצפייה
6

זמן ההמתנה בין בשר לחלב ובין חלב לבשר. ממתי מונים לזמן ההמתנה. דין לעיסת בשר ודין בשר שבין השינים. חינוך קטן להמתנה. דין אדם שלא לעס כלל. בקבוק נפרד לבשרי וחלבי. מניקה לצורך התינוק. תבשיל של בשר ללא בשר. טעה ובירך על חלב קודם שש שעות. ייחוד צנצנות נפרדות לחלבי ובשרי.

לצפייה
8

הנחת ספרי קודש בארגז שמתחת למושב באופנוע. שינה במיטה שעל ארגז מצעים שבתוכו ספרי קודש. להתלבש בחדר שיש בו ספרי קודש. הוצאת ספר תורה מבית הכנסת. מקום הראוי להנחת ספר תורה. ליווי ספר תורה בפחות מעשרה. כבוד ספר תורה. שמיטת ספרי קודש מהיד. האופן הראוי להנחת ספרים. ישיבה על ספסל שמונחים עליו ספרים. הנחת ספרים על מדרגות. הנחת תיק עם ספרי קודש על הרצפה. הישענות על ספרים. אחיזת ספרים בידים נקיות. הכנסת תפלין לבית הכסא. הכנסת ספרים ודפים עם דברי תורה לבית הכסא. מעבר עם תפלין במקומות המטונפים.

לצפייה
7

ברכת חטיפי “כריות” ו”קליק”. ברכת גביע גלידה, טילון וקסטה. ברכה אחרונה על קסטה. ברכת פצפוצי אורז. ברכת צנימים, פיתה קראנץ’ ובאגט קראנץ’. קביעות סעודה על “קוגל”. ברכה על לחמניה בכמות מועטת. בירך “על המחיה” במקום ברכת המזון. בצק שעירבו בו חלב אם ברכתו מזונות. האם ברכת עוגה פוטרת משקים.

לצפייה
15

תפלת ערבית בפלג המנחה: תפלת ערבית בפלג המנחה בחול ובשבת, וכיצד ינהג בסעודת הלילה. ענה ברכו קודם תפלת המנחה, כיצד ינהג. עניית קדושה לאחר שהתפלל ערבית בחול ובשבת.

דיני קבלת שבת: הזמן הראוי לפרוש ממלאכה. עשיית מלאכה לאחר שהציבור קיבלו שבת. קבלת שבת בהדלקת נרות. תפלת מנחה לאחר הדלקת נרות.

דיני בין השמשות: תרומות ומעשרות. הפרשת חלה. כיסוי הקדירות.

תפלת ערבית ותוספת שבת במוצאי שבת: דין תוספת שבת. הזמן הראוי לקבוע תפלת ערבית במוצאי שבת.

לצפייה
18

הלכות עירובי תבשילין: עירובי תבשילין לאורחים. הכין כל צרכי שבת מעיו”ט, האם צריך להניח עירוב תבשילין.

הלכות חג השבועות: סעודה בשרית או חלבית. במה ילמד בליל שבועות. לבטל מנהג מפני הוראת הישיבה. אכילה בליל שבועות בבית הכנסת. אופן הראוי לנהוג בפסולת הפיצוחים (ביטול כלי מהיכנו בהנחתם בצלחת). טבילה בחג השבועות.

הלכות יום טוב: הכנת פתיל צף ביום טוב. הדלקת נרות ריחניים או עם שמנים ריחניים. שימוש באש שהודלקה באיסור ביום טוב. עישון סיגריה ביום טוב ופרטי הדינים. בגדים מיוחדים ליום טוב וזמן לבישתם. רחיצה ביום טוב, ופרטי דינים הטעונים זהירות ושימת לב. רחיצה לילדים בשבת. התזת בושם.

לצפייה
3

שהייה במקום סכנה. לגרום לשהות במקום סכנה.

הלכות גילוי: מים מגולים בזמננו. מים בקומקום. יין מגולה לשתיה ולקידוש.

בשר ודגים: בישול דג ובשר, וייחוד כלים נפרדים. הכשרת כלים בין דג לבשר. צליית בשר ודגים במנגל אחד. אכילת בשר לאחר דג. אכילת דג ובשר באותה צלחת. דין ביצי הדגים.

נגיעה בגוף בשעת האוכל. אכילה לאחר נגיעה בזיעת הפנים. הנחת כסף בפה. דברים נוספים האסורים משום סכנה.

לצפייה
11

הבטיח לתרום צדקה – האם נחשב כנדר. הבטיח עזרה לחבירו – האם נחשב לנדר. הבטיח לחברו כסף, האם חייב לקיים. הבטיח לחבירו סיוע בגופו. נדר לזרז עצמו למצוה או למניעת איסור. האם אפשר לסמוך על התנאי שעושים בתחלת השנה לבטל את כל הנדרים והשבועות. מנהגים שרוצה להתירם. באלו אופנים אסור להתיר נדר שנדר בעת צרה. התרת נדרים מועילה ע”י קרובי משפחה. כיצד עורכים התרת נדרים. אופנים בהתרת נדרים – בעמידה, בקרובי משפחה, בלילה, בשבת קודש. התרת נדרים ב”פתח מתוך חרטה”. אם יש חיוב לגלות את הנדר קודם ההתרה.

לצפייה
63

האם למחות בחילוני המברך על העומר, אף שלא ספר כמה ימים. אם ספירה בטעות מועילה שיוכל לברך ביום הבא. שליח ציבור שלא ספר את העומר. אמירת מנין העומר ללא כוונה. “לעומר” או “בעומר”. טעה במספר הימים בספירת העומר. ההנהגה הנכונה למי ששכח לספור יום אחד את העומר. אכילה קודם ספירת העומר.

לצפייה
14
הצג עלונים נוספים
שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew
דילוג לתוכן