שאל את הרב
print
אא
בספר פטיש החזק (חלק א') מוזכר שרבי חויתה עליו השלום חלה בשיתוק בגלל הצער על הזהב שנלקח ממנו בג'רבא. אולי זה נכון אבל זה נראה לי קצת הפרזה של הכותב. איך מישהו בעל אמונה כמו הרב יקרה לו כזה דבר בגלל זהב שנלקח?

הרב אדיר כהן

גם אם מה שנכתב בספר פטיש החזק שם היה כפשוטו, השיב על כך מר חמי הגאון רבי רחמים מאזוז נר"ו וזה לשונו: השאלה איננה נכונה כי אין לאדם יכולת לשמור על רגשותיו, גם אם יתאפק ויאמר שהכל מן השמים, מכל מקום הצער במקומו עומד, וזה משפיע. ע"כ. אם כי פקפק בעצם הכתוב שם.
ובאמת שהכתוב שם אינו מדויק כל כך, ובעמוד לפני כן מובא מכתבו של רבינו מוהרח"ך שכתב שלא רק שנלקח כל זהבו, אלא ליוקר השערים הגיע לחובות כבדים של אלפי פראנקים, וגם כי חלק ניכר מהזהב של הקהל נמסר לידו, ומידו לגרמנים, ולא נעשית רשימה מסודרת, ואם יוחזר הזהב, מחוסר רשימות לא יחזירו להם, ויאמרו שבגללו הפסידו הכל. ועוד, שלא בגלל זה חלה, אלא שכבר לפני כן חלה בחולי הרומטיזם (ועוד צרות רבות במות בנו יחידו ואחיותיו), ואף שהבריא מכל מקום עדיין נשאר חלש מאד, ופחד זה עורר בו את החולי בחזרה. וכמו שביאר תלמידו הגאון רבי בוגיד סגרון זצ"ל בספר מדות הרחמים (פרק י"ד עמוד ק"ה) שמחמת שכבר חלה בעבר והיה תש כח וחלוש המזג, פעל עליו הפחד המפתיע הרבה. ואילו על מוהרמ"ך אף שפעל גם עליו, מ"מ לא באותה מידה. ע"ש. וכן דייקתי בלשוני בכל זה בספר תולדותיו "אב הרחמים" חלק א' (ראש פרק י"ח). ע"ש.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0