שאל את הרב
print
אא
א. אדם שעשה שידוך לא על דעת לקחת כסף, אחרי גמר השידוך חשב לעצמו, למה באמת לא לקחת כסף? האם חייבים לשלם לו?
ב. חפשתי שידוך לאחותי, התקשרתי לשדכן ואמרתי לו יש לי אחות וכו', הוא הציע בחור, והשידוך נגמר. אבי טוען שישלם רק 500$ ולא 1000, (שהוא המחיר המלא) כיון שהשידוך נעשה ע"י שני אנשים, ע"י בנו וע"י השדכן, ולכן מגיע לכל אחד 500. ואע"פ שאני עושה את השידוך בחינם, זה לא עניין השדכן, וזהו רווח שלו. (כשאני עושה שידוכים באופן כללי, אם יתנו לי כסף אקח בשמחה אלא א"כ זה משפחה, אבל לא אחייב לשלם לי)

הרב חנן קבלן

א) לא ברור בשאלה אם אמר להם במפורש שלא יקח תשלום עבור השידוך, שאם אמר במפורש מדברי הפוסקים הובאו בפתחי תשובה חלק אבן העזר (סימן נ' סעיף קטן ט"ז) בשם הרב חוט השני (סימן ב') להגאון חוות יאיר שלא משלמים לו כלום, אכן אם רק חשב ולא אמר יש לשלם, דדברים שבלב אינם דברים ואין אדם עושה טובה או איזו פעולה בחינם כידוע.
ב) אפילו השדכן התחיל בשידוך וגמר אותו אע"פ שהשני קצת התערב, הכל יש לשלם לשדכן, כיון שהוא השדכן לבדו, כמו שכתב בשאלה שהתקשר אל השדכן ולא הוא שידך. ובלאו הכי כבר כתב הפתחי תשובה בחושן משפט (סימן קפ"ה סעיף קטן ג') שאם לקחו הבעלי דין קרובים להם לגמור השידוך אין להם לקרובים כלום בשדכנות, כלומר שינתן גם חלקם למתחילים. ובנדון דידן הבן שהוא אח או קרוב של המשודכת וטוען שגם הוא שידך, לא יקבל והכל ילך לשדכן הראשון.

שאלת המשך:

רציתי להוסיף פרטים לגבי המקרה שלי:
א. פניתי מעצמי לשדכן, ולא הייתי שליח של אבי.
ב. השדכן לא עשה את הכל, אלא שנינו ביחד פעלנו עד ליציאת השידוך בפועל. הוא היה בקשר כל הזמן עם הצד של החתן, ואני הייתי בקשר עם הצד של הכלה. ואע"פ שאני לא מחייב אדם לשלם לי כשאני עושה שידוך, ורק לוקח אם נותנים לי. במקרה דידן אם אבי היה רוצה לשלם לשדכן 1000$, הייתי אומר לו, אם יש לך כסף תשלם לי חצי במקום השדכן, שהרי גם אני שידכתי את אחותי. אני לא לוקח כסף אם לא נותנים לי, כיון שאני יודע שאנשים נמצאים במצב קשה, ושדכנות זה לא המקצוע שממנו אני מתפרנס, אבל אם אני רואה שיש למשודך כסף, בודאי שאני רוצה שישלמו לי, אני לא אריב בגלל זה, אבל בלבי אני רוצה שישלמו לי.

הרב חנן קבלן

אם השדכן שידך והביא את הבחור בלבד, ואתה מצדך התערבת בשידוך, כי לא יכול השדכן לגמור השידוך בלעדך, יתכן כמו שאמרת. אבל אם היה יכול לגמור בלעדך רק רצית להתערב לעזור, הכל לשדכן.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0