שאל את הרב
print
אא
ביום חתונתי הודעתי למקום מסויים שמקשט רכבים לחתונה, שאני מעוניין להגיע אליהם לקשט את הרכב. ביום החתונה בעקבות עיקובים שונים, נמנע ממני להגיע לאותו מקום. הגברת בעלת החנות התקשרה אלי ביום החתונה בטענה שהיא דורשת פיצוי, כי לטענתה היא כבר הכינה את כל הקישוטים לרכב ועלי לשלם לה מחיר מלא עבור כך. כשדיברתי איתה בטלפון על מנת לקבוע, היא לא ציינה בפני שאני מחוייב להגיע, ושהיא מכינה הכל מראש. לעניות דעתי השיחה היתה שיחה של תאום שעה בלבד, כדי להימנע מעיכובים מיותרים ביום החתונה ולא היה בה שום התחיבות להגיע, מה עוד שלא ציינה פני פרט חשוב זה. חשוב להגיד שאם הייתי יודע שכך הדבר, לא הייתי קובע איתה בשום פנים, אלא להפך הייתי אומר לה שאני מחפש מקום אחר, או שאחכה שתכין לי הכל על המקום. ולראיה, המקום שבו בסוף קישטתי את הרכב, עשה לי הכל תוך 20 דקות בלי הכנות מראש. האם אני צריך לפצות את החנות?

הרב חנן קבלן

יש לפצות ולא מן הדין. משום שיש בזה מחוסרי אמנה, כי הבטחת שאתה מגיע ואולי לא קיבלה מישהו בגלל שאתה צריך להגיע ואולי עוד סיבות. מכל מקום מכיון שרק היה דיבורים שאתה מגיע, אין בזה קבלת מי שפרע, אבל משום "שאין רוח חכמים נוחה הימנו" - כדאי לפצות במשהו. ועיין בחושן משפט סימן ר"ד סעיף ז'.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0