שאל את הרב
print
אא
במחילה רבה מכבודו בוודאי הרב יודע שיש בציבור הכיפות הסרוגות כמה סוגי כיפות (כפי שיש גם אצל החרדים), ולפי הכיפה גודלה וסוגה וכן משאר מראהו החיצוני ניתן לדעת הרבה על הבחור, וניתן גם להבחין בינו לבין אחרים שאינם מקפידים על קלה כבחמורה, ולכן אינני מבין את המתנגדים לחתונה זו מלבד הסיבה שיש פה איזה שינוי מסגרת ומה יגידו השכנים וכו' - טענה שהיא מובנת, אבל איננה שייכת לאמת וחבל שאנחנו לא יכולים להתחתן אחד עם השני כמו בית הלל ובית שמאי.
לגבי הדוגמא שהרב נתן לגבי לבטל שידוך עם בחורה שרוצה שבחתונתה יישבו מעורב, אני יודע שבעבר (פה בארץ, בשונה מחוץ לארץ ששם לא היו שומעים אפילו על דבר כזה ואשה כמעט לא הייתה יוצאת מביתה בניגוד להיום לצערינו) היו הרבה יראי ה' עושים חתונות בישיבה מעורבת ורק הריקודים היו נפרדים. לכן נראה לי שלבטל שידוך כזה (כמובן שמדובר שהזוג כבר נפגש ורוצה להתחתן ואז מגיע הביטול, אם הבחור מראש שם גדר לעצמו לא להיפגש בכלל עם בחורות כאלה זה בוודאי שאין בעיה) הוא דבר קצת קשה.

הרב צמח מאזוז

יום אסרו חג סוכות התשע"ד
ליצחק היקר הי"ו
כה לחי ותזכו לשנים רבות נעימות וטובות! קראתי את מכתבך, וכבר הסברתי את טעמם של המתנגדים, וגם אם נאמר שאיננה שייכת לאמת, יש לדעת שהחיצוניות קובעת הרבה. ומי לנו גדול מאברהם אבינו ע"ה כאשר שלח את עבדו לקחת אשה לבנו ליצחק, שלח אתו עשרה גמלים, וגם התורה טורחת לספר לנו את זה, וכל זה למה? היה מספיק שלשה או ארבעה גמלים שלא יהיה איסור ייחוד ותו לא! אלא לעניות דעתי לעשות רושם!
כמו כן, במסכת בכורים, המשנה מתארת את טכס הבאת הביכורים, בדרך עד ירושלים, ובכניסה לירושלים עד לבית המקדש, בטכס מאד מכובד ומרשים! ולכאורה אפשר להביא את הבכורים בשקט בלי הרבה רעש כמו שמביאים שאר הקרבנות והמעשרות שעלותם פי מאה ויותר מהביכורים, אלא כמו שאומרים המפרשים היות שבסך הכל חייבים רק אשכול אחד ותאנה אחת וכו', ומטרת הביכורים להחדיר לאדם, כי ה' יתברך הוא הבעל הבית ולא בעל השדה, ואנשים עלולים שלא לעלות בגלל הטרחה הגדולה של הנסיעה שאורכת ימים רבים, והנתינה לכהן היא קטנה (מה שאין כן במעשרות שהנתינה גדולה) ואז נפסיד את המטרה, לכן תקנו את הטכס המכובד הזה. לסיכום, אנחנו רואים שחכמים רואים שיש ענין גם ברושם החיצוני. והוא הדין לדידן. ודי בזה.
עם זאת, איני מבין מה הבעיא אם יחליף הכפה, אני מכיר מגדולי הציונות הדתית וביניהם ד"ר יוסף בורג ז"ל ועוד, עם כפה גדולה שחורה.
בכל אופן, הסברתי את דעתם של המתנגדים, ולא אומר קבלו דעתי, כי אלו ואלו דברי אלקים חיים, ואין עוד מקום להאריך. 
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0