שאל את הרב
print
אא
לגבי הפסוק "הנה ישכיל עבדי ירום ונישא וגבה מאד", אומר המדרש: "זה מלך המשיח... ’ירום’ מן אברהם... ’ונישא’ ממשה... ’וגבה’ ממלאכי-השרת". ועוד נאמר, ש"וגבה מאד" רומז, שהמשיח הוא במדרגה גבוהה יותר גם מאדם הראשון (’מאד’ אותיות ’אדם’).
לפי מיטב ידיעתי למלאכים אין כלל בחירה חופשית והם מתוכנתים - מראש לשרת את אלוקים. כמובן אדם ללא בחירה חופשית לא ראוי לקבל שכר או עונש.
שאלתי אם המשיח הוא בדרגה כל כך גבוהה האם הוא אחראי למעשיו? או שהוא מונהג כולו ע"י הבורא? אם המשיח מלאך, אז אין לו בחירה חופשית, ואם הוא אדם מתוקן כולו, איזה חטא יכול להשפיע עליו בכלל?

הרב יהונתן מאזוז

חז"ל אמרו שדוד הרג את היצר הרע שלו, ואברהם הפך את היצר הרע שלו ליצר הטוב, והכוונה שבעבודת ה' שלהם כפו את היצר הרע באופן תמידי, עד שלא היה להם רצון ומשיכה לדבר שאינו רצון ה' נטו. וזה נעשה על ידי הבחירה שלהם בתחילת דרכם לבחור בטוב בלבד. ומשה רבנו מעלתו היתה גדולה יותר על ידי עבודתו הקדושה יותר. מה שאין כן המלאכים שזכו למעלה גבוהה ביותר אבל הם נבראו כך. וכשאדם ילוד אשה זוכה למעלה גבוהה יותר ממלאכים, זו תוצאה של בחירת הטוב באופן מוחלט ועבודת ה' בקדושה וטהרה ברמות נשגבות - וזה משיח צדקנו שיבוא אלינו במהרה בימינו אמן.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0