שאל את הרב
print
אא
האם מותר לזרוק מים בשבועות כגון: בלוני מים.

הרב אדיר כהן

מנהג זה מקורו טהור מספר היכל הקודש (סימן פ"ד) לגאון המקובל רבי משה בר מימון אלבאז זצ"ל ראש המקובלים בדרום מרוקו בזמן האר"י ז"ל. וטעמו שהוא לזכרון טל התחיה שהיה יורד עליהם בהר סיני במתן תורה. ובעוונותינו הרבים הרבה הפכו מנהג זה לאותיות גיהנם, והפריזו על המידה, עד שכתב הגאון רבי יוסף משאש זצ"ל בשו"ת מים חיים (חלק א' סימן רט"ז), שבשנת תר"ל הסכימו חכמי עירו מקנאס לעשות תקנה לבטל מנהג זה, מצד כל האיסורים הנמשכים במנהג זה, איסור סחיטת בגדים (וכן איסור כיבוס), ואיסור צער חבירו, ומחלוקות וכו'. רק שיש יחידים בורים שממשיכים במנהג שלא ברצון חכמים. (עיין בגליון פנינים (גליון נ"ה) שיצא מקרוב, שם הובא המקורות הנ"ל (ומשם לקחתים), ועוד הביא מקורות רבים למנהג זה ולכל מה שהתפתח ממנו ע"י המון העם).
ובנדון זה שזורק בלון מתח, יש לדון גם מצד סותר כלי (עיין בשלחן ערוך סימן שי"ד). והנכון שמי שרוצה להמשיך במנהג זה, לא יזלף אלא מעט טיפות מים, וכמו שכתב בשו"ת שמע שלמה חלק ד' (סימן ז' אות ב'), שפשוט שכך היה עיקר המנהג להזות רק טיפות מים הרומזים לתורה וחסד, ורק הליצנים הלכו והוסיפו, ובמקום שאי אפשר לשמור על עיקר המנהג טוב יותר לבטלו. ע"ש.
ואני מוסיף שכיון שבמקור המנהג בספר היכל הקודש מבואר שהוא זכר לטל, הרי ידוע שטל אינו אלא טיפות אחדות היורדות בנחת. ואם כן זכר לטל יש לנהוג כך ולא לשפוך מים בשפע שנראה יותר כגשם שוטף מאשר טל. ואם אי אפשר לשמור שכך יהיה ולא יוסיפו להפריז על המידה (וכדומה שכך הוא לפי המציאות בימינו), יותר נכון לבטל מנהג זה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0