שאל את הרב
print
אא
כתוב שאם מפריש תרומות ומעשרות מספק לא יברך, אז כאשר יש ספק האם צריך להגיד את כל הנוסח "אחד ממאה שבידי ישאר בטבלו והיתר בצד ימין וגו'" או אפשר להסתפק בנוסח הקצר המובא בסידורים - "התרומות ומעשרות וחילול מעשר שני יחולו כפי הנוסח הנמצא בידי כדת וכדין"? גם אינני יודע איזו שנה אנו נמצאים לשמיטה. אם כן צריך את הנוסח הארוך יותר אולי אפשר הסבר מפורט איך לבצע את ההפרשה כמו שצריך?

הרב מצליח מאזוז

צריך לומר תמיד את הנוסח הארוך, ופורסם בשמו של מרן הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א [וכעת נדפס בספרו חזון עובדיה - תרומות ומעשרות], שהנוסח הקצר אינו מועיל כלל.
ניתן לבצע את ההפרשה בקלות:
1. יניח מטבע של עשרה שקלים במקום שמור ויכתוב עליו בדף שזה מטבע של מעשר שני.
2. יקח קצת יותר מאחוז מכל מין ומין מהפירות והירקות ויניחם בשקית או בצלחת וכדומה, ויקרא את כל הנוסח המופיע בסידור. ואח"כ ישים את המעשר בשקית בתוך שקית באשפה. קל ופשוט.
3. יש שואלים איך נדע כמה זה אחוז מכל סוג של פירות. התשובה לכך, אם קנית קילו = אחוז זה 10 גרם, אם קנית 2 קילו - אחוז זה 20 גרם וכן על זה הדרך. וצריך לקחת קצת יותר מאחוז דהיינו לקילו יקח 11 גרם לפחות, ולשני קילו 22 גרם לפחות וכן על זה הדרך. יכול לחשב גם בדרך אחרת אם קנה למשל עשרה תפוחים. יוצא לנו שכל תפוח זה בעשרה אחוזים, ועשירית מהתפוח זה אחוז אחד, ויקח תמיד מעט יותר.
4. שנת התשע"ב היא שנה רביעית לשמיטה והירקות מתעשרים כבר עכשיו מעשר שני. אך פירות האילן הם מגשמי שנה שעברה ומתעשרים כשנה שעברה מעשר עני, ורק חודש ניסן ואילך ישנם כבר פירות שחנטו באילן אחרי ט"ו בשבט ויש להתחיל לעושת גם מעשר שני.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0