שאל את הרב
print
אא
למה באים בטרוניא על ראשי הישיבות הליטאיות שהם מתווים דרך לבחורים ספרדים כדרך האשכנזים הרי הספרדי בא לישיבה וקיבל את דרכם בעבודת ה' ועוד שהרי במשך עשרות שנים הם בעיקר גידלו את בני התורה בדורנו, ואם במנהגים עסקינן הרי לנו עשרות ומאות מנהגים שנשרו במשך הזמן בין של יוצאי מרוקו או תונס או שאר קהילות ספרד ורובם ככולם נטמעו במנהגי ירושלים כידוע ואין המקום לפורטם, ואם כן אלה חפצים ללכת במנהג האשכנזים בשלמא אם אנו היינו קנאים באמת למנהגינו היה מקום לומר מה ראיתם באבותיכם שהחלפתם זהב בכסף, אך ממילא רוב המנהגים הושלכו אחר גוינו אם כן למה לא ללמוד מהאשכנזים?

הרב רזיאל כהן

השאלה כללית מדאי, וקשה לענות עליה בצורה מדוייקת. אך באופן כללי אכן עיקר התרעומת היא על הספרדים (וראשי הישיבות שלהם) הבועטים במסורות שלהם. לגבי שינוי המנהגים של בני מרוקו ותונס במנהגי ירושלים, הדבר פשוט שיש חילוק בין מנהגים של עיר או קהילה, ובין מנהגים של כל עדות הספרדים כולם. בפרט שבדרך כלל השינוי בין מנהגי הספרדים לאשכנזים, הוא שינוי בעיקר הדין ולא רק במנהג גרידא. אולם צודק השואל בהערתו, ויש לכל אחד לתפוס מנהגי עדתו, זולת בדברים הגובלים בחשש איסור או ספק ברכות וכדומה, וכמבואר במקור נאמן (עיין סימן רמ), ובהקדמת מרן ראש הישיבה לספר ברית כהונה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0