שאל את הרב
print
אא

אני לומדת בתיכון הישראלי למדעים ואומנויות בירושלים שקרוי גם יאס"א. ראשית עלי להגיד חד וחלק: אומנם אני באה מרקע דתי, אומנם למדתי באולפנה, אך אני לא שומרת שבת. אני גם לא מתפללת בבוקר, ומצוות אני מקיימת בשביל משפחתי, היותר אדוקה ממני, שמכירה בהשקפת העולם שלי ומקבלת אותה. התיכון שבו אני לומדת הוא פנימייה מעורבת, אוכלוסיית התלמידים מונה אשכנזים, ספרדים, מוסלמים, נוצרים וכל בן נוער באשר הוא שעומד ברף הקבלה של ביה"ס – תהליך הקבלה כולל מבחנים, ריאיון, וסדנת של שלושה ימי לימודים בפסח וחיי פנימייה . אני מפרטת את כל הפרטים הללו לא מתוך יהירות או חשיבות עצמית אלא כדי להבהיר איזו אוכלוסייה מושפעת מהסוגיה שאני עומדת להעלות. אחת התכונות שנדרשות מתלמיד בביה"ס היא תרומה לחברה – ישנה פעילות קהילתית אחת לשבוע שדורשת מהתלמיד לעבוד עם אחת הקבוצות החלשות בחברה (קשישים, פעוטות, יתומים וכו'), ויש את ועדות ביה"ס. ועדות ביה"ס הוקמו ע"י התלמידים, הן מנוהלות ע"י התלמידים, ומשרתות את התלמידים. ישנן ועדות שונות – ו. סרטים, ו. מזון, ו. ספריה, ו. תרבות, ו. טיולים וכדומה. הפעילות של הועדות מתרחשת בעיקר בשבתות בהן התלמידים נשארים לשבת בביה"ס (חוזרים הביתה כל שבועיים) הועדה מארגנת פעילות כלשהי ומספקת העשרה חברתית לבאים לפעילות – ו. תרבות מארגנת טיש בערב שישי, ו. טיולים מארגנת טיול בשבת, ו. ספורט מארגנת משחקים וכן הלאה. עד עתה היה מין הסכם שבשתיקה שחוץ מו. סרטים שאחראית להקרנות באודיטוריום בערב שישי, כל שאר הועדות מקפידות לארגן פעילויות שומרות שבת. ההסדר הזה פעל יפה אבל בשנה האחרונה העניינים מתחילים לחרוק ובצורה חמורה: ו. ספורט נאלצה לבטל משחקים כבר מספר פעמים מכיוון שתלמידה א-ח-ת הביעה את רצונה לצפות במשחק והיה צורך להדליק את האור באולם (ובנוסף הוועדה קיבלה את הבקשה להוריד את המשרוקיות, השעונים, והספירה שדורשת כתיבה. כרגע ישנם שעוני חול, שלעיתים קרובות כושלים בתפקידם, היעדר המשרוקיות גורם לריבים רבים והרס המשחק, ושיטת הספירה שבנויה על פתקיות רבות שהודפסו מבעוד מועד לא נוחה, מגושמת, ושגויה לעיתים) . ו. טיולים נאלצה לבטל טיולים בגלל שהמטיילים שומרי השבת (שהיוו פחות מרבע מהנרשמים לטיול) סירבו לאפשר לטיול להתקיים אם בסופו יש הגשת תה שדורשת הדלקת גזיה. הפיצוץ הגדול קרה בשבת האחרונה כשפעילות מושקעת מאד של ו. תרבות שאושרה בתחילה בוטלה יום לפני מועדה בגלל הקהילה הדתית של ביה"ס, ו. תרבות ארגנה לכבוד השבת החורפית פויקה, שדרש ממנה חלק מהתקציב הכספי, כוח אדם ותכנון, הפעילות פורסמה בתחילת השבוע שעבר והייתה אמורה להתרחש בשבת האחרונה. הביטול הגיע לוועדה ביום שישי האחרון. בתור חברת מועצת תלמידים התבקשתי לפעול וכאן אני פונה אליכם: א. האם עצם העובדה שישנה פעילות מחללת שבת שהייתה מתרחשת ומחללת בלי קשר לנוכחות אדם שומר שבת גורמת לאותו אדם לחטוא? ב. במידה ומדובר ביחס חילונים – דתיים קיצוני מאד בפעילות (אחד על עשרים ויותר, דבר שכבר קרה) האם יש אישור מצד ההלכה לדרוש מאותו תלמיד לחסוך את נוכחותו מהפעילות ולא לגרום לביטולה? ג. במקרה ואכן הוועדה תחליט לבטל את פעילותה, סביר הסיכוי שקבוצת אנשים פרטית תקיים את הפעילות בכל מקרה, ועליהם אין לשומרי השבת זכות החלטה – אם כך מה הטעם בלאסור על הוועדה את קיום הפעילות אם כך או אחרת היא תתקיים? ולבסוף, תודה רבה אם טרחתם לקרוא את המגילה הזו עד כאן, אני מעריכה את זה מאד, ואשמח לשמוע את תשובתכם.

הרב מיכאל סגרון

א) אדם מצווה שלא לחלל שבת ואף למנוע מחבריו לחלל שבת אם יש ביכולתו. כל ישראל ערבים זה לזה הכוונה שכל אחד סובל ונהנה ממצוות ועבירות של חבירו, כמו הנוקב חור בספינה שמזיק לכל יושבי הספינה אף שהוא נוקב זאת בחדרו שלו. ואף אם כל הספינה שייכת לו הרי בזה הוא מזיק לאחרים. אף אדם שעובר עבירה או חילול שבת מזיק לכל עם ישראל. ולכן כל מי שביכולתו למנוע או לפחות למחות עליו לעשות כן. ב) כנ"ל בתשובה א'. ג) אם קבוצת אנשים נפרדת תקיים פעילות – אין יכולת לשומרי השבת למנוע, לכן הרע הוא במיעוטו, וכך עדיף מאשר שהפעילות תהיה רשמית מצד כל הבחורים. כל זה מהפן ההלכתי, מלבד הצד המוסרי שבוודאי אין לדחוק הצידה אנשים בעלי ערכים. ואם יש מקום בבית ספריכם לשוויונות לזולת גם לערבים ולנוצרים למרות כל העבר וההוה כמה חובה מוסרית יש לתת הזדמנות שוה לבני עמנו השומרים על מסורת אבותיהם בת אלפי שנים!

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0