שאל את הרב
notifications_noneprintwatch_laterfavorite
אא

חישוב שנת ערלה לשתיל שגדל בתוך עציץ ומעבירו לאדמה

מצוות התלויות בארץ שאלות נוספות בנושא
 קניתי שתיל של ענבים בוגר (4 שנים)בתוך דלי מחורר ועתה ברצוני לשתול אותו בקרקע. השאלות שלי להלן: א. האם עלי להזדרז לשתול לפני ר"ה הקרב ובא או שמניין השנים רק לפי ט"ו בשבט? ב. באיזה שנה הפירות יהיו מותרים אם אני שותל אתו לפני ראש השנה? ג. בשנה המותרת יהו רק אלו שיחנטו מאותו זמן או אפי' אלו שכבר על העץ? ד. מה דין הפירות שנמצאים עתה על השתיל כשהוא עדיין בדלי והאם בכלל צריך למנות שנות ערלה על דלי מחורר?

הרב דקל כהן

א. מנין השנים הוא מא' תשרי, וכל שנטע עד ט"ו באב כשיגיע א' תשרי נחשב שנה.
לכן עתה אין ענין לשתול לפני ראש השנה כי כבר לא תחשב לו שנה, והשנה הבאה תחשב אפילו אם נוטעים אחרי ראש השנה 
ב. שנת התשע"ח היא השנה הראשונה והפירות שגדלו בשנת התשפ"א יהיו נטע רבעי ומותרים ע"י פדיון, וכל זה כשהנטיעה היתה לפני ט"ו בשבט התשע"ח, אבל אם נטע אח"כ אזי כל הפירות שחנטו (דהיינו שנפל הפרח והתחיל הפרי) לפני ט"ו בשבט התשפ"א הרי הם ערלה, ורק אותם שחנטו אחר ט"ו בשבט הם נטע רבעי.
ג. מה שקובע זה החנטה וכמו שנתבאר באות הקודמת.
ד. בודאי שצריך למנות שנות ערלה לעצים הגדלים בעציץ נקוב והפירות שנמצאים עתה על השתיל ועברו שנות ערלה ורבעי בהיתו נטוע בדלי מותרים באכילה , ואם מעביר השתיל לנוטעו בקרקע יקטוף את הפירות לפני שנוטע מחדש או מייד אחר שנטע, כי אם יגדל הפרי אחרי הנטיעה החדשה אפילו שיעור מועט (אחד ממאתיים מגודל הפרי) כל הפירות הללו ערלה.
יש אופן נדיר שבו כשמעביר מעציץ נקוב לאדמה עץ שעבר עליו שנות הערלה לא יצטרך למנות שנות הערלה שנית, והוא בתנאים הבאים העציץ מעץ או מחרס, או שיש בתחתית שלו נקב בקוטר של שני ס"מ אע"פ שהוא ממתכת או או מאבן או זכוכית או פלסטיק או ניילון וכיצ"ב.תמיד היה כנגד האדמה ולא הפרידה מתכת של רכב וכדו') או קרקע מרוצפת אפילו לזמן מועט בינו ובין האדמה.  שותל אותו באדמה עם גוש העפר שהיה בעציץ, בתנאי שאותו גוש עפר היה מספיק כדי שיחיה העץ בתוכו עוד שלוש שנים בלי תוספת עפר, ואחיזת השרשים בגוש העפר לא התרופפה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
< לשאלה הבאה
לשאלה הקודמת >

שאלות הבאות

טען עוד שאלות
לא מצאת את התשובה?
שלח שאלה לרב
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0