Menu

שבת

שאל את הרב

מלאכת לש בקוסקוס

מהות מלאכת לש היא הפיכת שני גופים לגוף אחד, ונראה לי פשוט שבקוסקוס אין הפיכה לגוף אחד כלל. אמנם לעתים יש איזה התדבקות ויש גושים כאלו, אבל אין כאן חיבור גמור, אפילו לא כמו חול וכיו”ב שנדבק יחד ע”י נוזלים (שהוא אסור מדרבנן).

כולם אסרו משום צובע

מי הם כולם? הרב הביא מקור לתשובתו מחזון עובדיה ח”ה עמ’ כ”ג.

טעה בקידוש שחרית

יצא ידי חובה, ואף הוציא אחרים אף שהם עומדים ע”פ הסברות שכתבו הפוסקים לגבי קידוש של ליל שבת, עיין למרן בב”י סי’ רע”א וחזו”ע ח”ב עמ’ ט”ו ואילך.

חגורת מפתחות בשבת

החגורות הנפוצות בשוק עבור מפתחות לשבת הם אסורות מדאורייתא וכמו שהורה שם הגאון הרב בוגיד סעדון זצ”ל וכן הורה מרן הרב עובדיה וכמו שאמרו לי אנשים בשמו בשנת התשנב וכן כתב בשמו הראשון לציון הגאון הרב שלמה עמאר שליט”א וכן הורה לאסור הגאון הרב משה לוי זצ”ל

אבל יש דרך לעשות באופן המותר : לעשות את החגורה באופן שאי אפשר לחגור בה בלי מפתח   כגון שבצד אחד ישנו קרס  ובצד השני של החגורה תפור שם מפתח. וכאשר רוצים לחגור צריך להכניס את הקרס בתוך החור של המפתח ובלעדי זאת אי אפשר לחגור  – באופן כזה הדבר מותר מפני שהמפתח הופך להיות חלק מהחגורה כיון שאי אפשר לחגור בלעדיו ולכן הוא בטל לחגורה והארכנו בדבר בתשובה בירחון אור תורה עיין שם

קביעות בהבדלה חובה

לא ראיתי שם שהענין הוא שכולם יהיו באותו “מצב” אלא שישיבה זה קביעות ועמידה זה לא קביעות, וא”כ פשוט שאם יש חלק שעומדים אין להעמיד את כולם, אדרבה יש לנסות להושיב גם את העומדים.

פתיחת מקרר ישן עם אור דולק בשבת

עיין במנוחת אהבה (חלק א’ פרק כ”ד הערה 61) שיש מקום להקל לפתוח דלת מקרר מכיון דלא איכפת ליה, ויש כאן ס”ס שמא כדעת הערוך דשרי אפילו באיסור תורה, ואת”ל כהאוסרים שמא אין איסור תורה בחשמל ופסיק רישיה דלא איכפת ליה בדרבנן מותר. ע”ש. ומצד החוט להט שיש במנורה (בדרך כלל כן הוא במקררים הישנים) ויש בזה לכאורה איסור דאורייתא של מבעיר גחלת של מתכת, זה ג”כ לא מוסכם, עיין בשו”ת תפילה למשה (ח”א סי’ נ”ט אות ח’), וא”כ הספק עומד על מקומו. ובלא”ה לדעתו שם (אות ו’) כל שאינו מתכוין לצרף אין איסור תורה להבעיר גחלת של מתכת.

ויש מגדולי חכמי הישיבה שליט”א הסוברים אין להקל בזה כלל בשום פנים ואופן, ויאמר לחמיו שכיון שלא איכפת לו שינתק לגמרי את המנורה מהמקרר.

מאמרים

מחכים לשבת

מה קורה כאשר אורח חשוב ונכבד אמור להגיע לביקור בביתנו? מבריקים את האריחים, פורסים שטיחים יקרים, הנברשות מפיצות אור בהיר, בחלל האויר עומד ריח מבושם ויוקרתי, ובני הבית מצפים ומחכים בכליון עיניים לבוא האורח הנעלה. כך צריכים אנו לחוש במשך ימות השבוע, לחכות ולצפות בכל לב לאורחת החשובה – שבת המלכה.

שאלה • סיפור • תשובה | דרשה קצרה לשבת פרשת שמיני

פרשת שמיני מתאפיינת כידוע בהלכות טומאה וטהרה של

לקריאה

שאלה • סיפור • תשובה | דרשה קצרה לשבת פרשת ויקרא

פרשת השבוע וחומש ויקרא פותחים בפסוקים “ויקרא אל

לקריאה
הצג עוד פריטים
שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew
דילוג לתוכן