שאל את הרב
print
אא
קניתי סחורה במחיר זול וגמרתי בליבי למכרה במחירה המקורי שלה (היינו שעל ידי שקניית הרבה פריטים הוזילו את המחיר. והמחיר המקורי הוא המחיר של יחידה בלי הוזלה של קניית פריטים רבים) ולאחר מכן כאשר נשלחה הסחורה אלי נגבה ממני סכום מכס על הסחורה, שעדיין מאפשר לי למכרה במחירו המקורי אם כי בפחות רווח.
ברצוני לקיים מצות משא ומתן באמונה בהידור הגבוה ביותר, האם במסגרת ההידור מותר לי להעלות את מחיר הסחורה בהתאם לגביית המכס? (היינו המחיר המקורי בתוספת מחיר המכס שנלקח), או שעלי למכור את הסחורה כפי שגמרתי בליבי במחירה המקורי ולספוג את עלות המכס?

הרב מצליח מאזוז

מותר לך למכור סחורה זו בכל מחיר שתרצה.
מקורות ונימוקים: יסוד השאלה הוא ע"פ המבואר במסכת מכות (דף כ"ד ע"א): "מזמור לדוד וגו' ודובר אמת בלבבו" - כגון רב ספרא, שהיה לו חפץ למכור ובא אדם אחד לפניו בשעה שהיה קורא קריאת שמע, ואמר לו תן לי החפץ בכך וכך דמים ולא ענהו (כי אסור אפילו לרמוז עד שיסיים שלשת פרשות שמע). חשב הלקוח שלא הסכים רב ספרא למכור את החפץ בסכום זה, הוסיף לו עוד במחירו. לאחר שסיים קריאת שמע, אמר לו טול החפץ בדמים שאמרת בראשונה, שבאותן הדמים היה דעתי ליתנה לך. ע"ש.
ואולם כל זה דוקא כאשר יש כאן לקוח, והוא מעוניין לקנות חפץ זה בסכום מסויים ממני ואני בליבי הסכמתי למכור לו, אבל כאשר אין כאן שום לקוח ולא התנהל שום משא ומתן אפילו בלב. אין בזה שום חשש. ועיין בשאילתות (פרשת ויחי שהוא מקור המעשה) שפתח בלשון זו: וצריך האדם לשאת ולתת באמונה, ואח"כ הביא מעשה זה. ומשמע שהכל ענין של יושר עם הלקוח. 
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0