שאל את הרב
print
אא
לפני כמה ימים היתה לצערנו איזה מחלוקת בבית, ואחד האחים במשפחה אמר "אני נשבע בספרי הקודש האלה שאני לא יתארח עם אחותי שבת, למשך חצי שנה בבית ההורים שלנו ביחד". וכמובן שלאחר כמה ימים כולם השלימו, והוא כרגע מצטער שאמר זאת (והוא היה מעדיף לעמוד בזה למשך חצי שנה ולא להפר את השבועה אך יש צער גדול לאמא שלנו וכל זה איננו שווה) מה עליו לעשות?

הרב אליהו מאדאר

יש לזה התרה, שאפילו נשבע בשם ברוך הוא יש לו התרה, כמו שכתוב בשלחן ערוך (יורה דעה סימן ר"ל). ולכן צריך שיבוא לפני חכם המבין בהלכה ויודע בהלכות שבועות, ויפרט לו את השבועה ואת הסיבה שבגללה נשבע, כמו שכתוב בשלחן ערוך (סימן רכ"ח סעיף י"ד) ובש"ך שם (סעיף קטן כ"ה).
ואז יבואו שלשה חכמים [מעט, שאם מלמדים אותם מבינים] ואחד מהם החכם הנ"ל, וישאלו אותו אם מתחרט על עיקר השבועה, ואחר שיאמר שמתחרט, ישאלו אותו אילו ידעת שתתחרט, אם היית נשבע? והוא עונה לא, וזה נקרא פתח מתוך חרטה, עיין להרב בן איש חי (שנה שניה פרשת ראה אות כ"ט), ואז יתירו לו כדין, שיאמרו לו ג' פעמים: מותר לך שרוי לך מחול לך וכל הנוסח כנהוג.
וצריך לידע שהגאונים היו מחמירים מאד בזמנם בשבועות, כמו שכתב בבן איש חי שם (אות כ"ד), ורק מתוך דוחק אנחנו מתירים. ולכן נכון להזהיר לנשבע ולבאר לו חומרת הענין, שלא יעשה כן שוב כלל לעולם, ולקנסו ליתן צדקה כפי מתן ידו, עיין להש"ך (סימן ר"ל סעיף קטן א').
ושב ורפא לו, ומכאן ולהבא חושבנא טבא.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0