שאל את הרב
print
אא
האם מותר להשתמש בנפצים? ואם לא במה משתמשים בישיבה בפורים?

הרב אדיר כהן

יש להתרחק כמטחוי קשת, מכל מה שיכול לסכן ולהבהיל את הבריות, וחמירא סכנתא מאיסורא. רק קפצונים פשוטים וכיוצא אפשר לתת מעט לילדים. אבל גם זה אין נכון להביא לבית הכנסת בשעת קריאת המגילה, ולגרום לרעש ולהפרעות בזמן קריאת המגילה. וכבר התריעו על כך הפוסקים (עיין חזון עובדיה - פורים עמוד סב - סג).
ובישיבה נוהגים להכות "ברגליים" בשם המן הראשון והאחרון, על פי דברי הבן איש חי (שנה א' תצוה אות י'), וכן הביא מנהג זה מרן ראש הישיבה בספרו סנסן ליאיר (מגלת אסתר פרק ג'). ולפני שנים רבות (כמדומה בשנת התשנ"ו) יש שהביאו לישיבה חומרי נפץ וכיוצא, ועשו קול רעש גדול, וכל בית המדרש התמלא עשן, ולא הסכים מרן ראש הישיבה להמשיך בקריאה, עד שיביאו אליו כל אותן מרעין בישין.

שאלת המשך:

1. אם מפוצצים לא באמצע קריאת המגילה, אלא בזמן הריקודים, ומדליק מישהו בן 17 18 באופן  שלא מסכן אנשים פיזית. האם זה מותר?
2. וכן מה עושים בישיבה בזמן שריפת המן?

הרב אדיר כהן

1. אסור.
2. בישיבה תולים בובה בדמות המן כמה ימים לפני פורים, תחת הגשר אשר בישיבה, ובליל פורים מעמידים את בובת המן בחבית על הכביש הסמוך, ומרן ראש הישיבה שליט"א מדליק בובה זו, לקול שירת וצהלת בחורי הישיבה. וכבר הביאו תיאור זה בספר עמוד ההוראה (פרק ל"ד עמוד 435), ובקובץ משה ואלעזר (מס' 30 עמוד מ"ז), ועיין שם המקורות למנהג קדום זה, אשר מקורו בגמרא סנהדרין (דף ס"ד ע"ב) ובערוך (ערך שוור) ועוד.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0