שאל את הרב
print
אא
א. מדוע אנשים מחמירים בכל מיני חומרות שאינם בכלל מדאורייתא אע"פ שישנם המון שות"ים שמקלים בענינים הללו? לדוגמא: נושא של אחד: חלב נוכרי, כל כך הרבה פוסקים הקלו בדבר וכתבו שהדבר מותר אף לכתחילה, ובכל זאת כאשר שאלתי רב הוא אמר לי מותר אבל ראוי שלא.... (לא מובן לי).
עוד דוגמא: בטהרת הבית מביא הרב עובדיה שמעיקר הדין די ב4 ימים עד להפסק טהרה. שוב שאלתי רב ושוב קיבלתי תשובה זהה, שאנחנו לא מחפשים להקל וכדומה. ויש עוד המון דוגמאות. לכן הדבר לא מובן לי אם זה מותר, וכל כך הרבה שות"ים נרשמו על הדברים אז מדוע לא לפסוק כך? (מקווה שהשאלה הובנה)
ב. ביישוב שלנו (ישוב מעורב) עושים טקס עם שירת נשים.. ונורא נפגעים כאשר "הדתיים" לא מגיעים..(זה בדרך כלל ביום הזיכרון או ימים כאלה) האם מותר ללכת לטקס הזה? האם מותר לשבת שם ולהוריד את העיניים? מה הגדר של קול באשה ערווה?

הרב רחמים מאזוז

1. מדבריך ניכר שרק בדבר דאורייתא יש להחמיר. וזה לא נכון, ויש להאריך בזה. ואין זמן. ואני אענה לך על הדוגמאות שהבאת. א) חלב נכרי, דעת מרן בשלחן ערוך שקבלנו הוראותיו, מפורשת לאסור, אבל יש מקומות שנהגו להקל, ויש פוסקים שגם מסתמכים על מה שכותבים שזה חלב פרה ואם ישקרו נתפסים ע"פ החוק. ואנחנו שהולכים ע"פ הוראות השלחן ערוך, לא נוכל לומר שזה גזרה דרבנן ומקילים. מה שפוסק מרן אנחנו עושים, ויש שאומרים שיש בזה ענין דאורייתא. ואין המקום כאן להאריך. ב) בענין הספירה, מנהג רוב העולם לספור שבעה ויש טעמים לדבר, אם כדי שלא יבואו לטעות ועוד סמך. והעיקר לא לפרוץ גדר. מי שיאמר שזה לא דאורייתא למחר יאמר שזה לא מובן לי וכאלה תשובות, הרבנים יודעים את ההלכה ויודעים מתי להקל ומתי להחמיר. ולא לחנם עשו חכמים גדרים וסייגים לתורה שלא יבואו להיכשל בגופי איסורים רח"ל.
2. מה השאלה. וכי כשמורידים את העינים, מותר לשמוע קול שירה של אשה? בודאי שיש איסור, אלא אם כן לבוא עם אטמי אזנים והורדת עינים. ויבואו אחרים וילמדו ממך ויהיה העון תלוי בראש מי שסומכים עליו, וגם אם יכריז שהוא כך עושה. יש שמתביישים ויש שלא שומעים. צריך להסביר לאחראים כמו שלא נוכל לחלל שבת או חגים כדי שלא ייפגעו האחראים. או כמו שלא נוכל להושיט יד לאשה כדי שלא לפגוע ברגשות, כך לא נוכל להיות בטקס של שירת נשים. הם צריכים לדעת איך לא לפגוע בנו ואז נכבד אותם. וכל מי שמכוין לשם שמים דבריו נשמעים. ויהי רצון שנזכה לגאולה קרובה ושנה טובה ומבורכת.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0