שאל את הרב
print
אא
מהי ברכת הבמבה והאם יש הבדל בין הבמבה של אוסם לשאר הבמבות?

הרב מצליח מאזוז

לדעת מרן הגאון ראש הישיבה שליט"א והרב דוד יוסף שליט"א והרב יוסף פרץ שליט"א ולהבדיל בין החיים הגאון הרב משה לוי זצ"ל ברכת הבמבה היא "שהכל" לכל סוגי הבמבות.

שאלת המשך:

מה הטעם של ברכת שהכל על במבה? לפי מה שלמדנו כל הפילפול בנושא זה חוזר על עיניין התירס ששינה צורתו, ניטחן, ללא טעם וכדומה אולם לא מצאתי שום התייחסות לפרט ש50% מהבמבה הים בוטניים אמיתיים. זה כתוב מפורש על האריזה של במבה אוסם.

רבני בית ההוראה

זה לא מעלה ולא מוריד, גם אם מאה אחוז בוטנים או תירס או מה שיהיה, זה נעשה גוף ובריה חדשה ומברכים עליה שהכל, כדין פת דוחן שכתב מרן בשלחן ערוך (שהיא מאה אחוז דוחן).

שאלת המשך: ברכת הבמבה

הרב משה לוי זצ''ל הוציא כלל זה מדברי רבנו יונה שהובא בבית יוסף. אולם רבנו יונה ביאר הטעם למה ברכת אותה פת שהכל כיון שאין דרך לעשות כך הא יש דרך ואין אוכלים אותו לשם שובע מברך ברכתו עץ או אדמה והביאו מרן שם בשתיקה משמע שסובר כך וכן יש לדקדק מהמשנה על פירות הארץ הוא אומר בפה''א חוץ מן הפת עיין ברבנו יונה שם. ע''כ נראה דלדעת מרן צריך לברך אדמה על כל סוגי הבמבה.

הרב מצליח מאזוז

עיין במשנה ברורה סימן ר"ח סעיף קטן ל"ג ובהערות איש מצליח שם הערה 2, ותרווה נחת.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0