Menu
שאל את הרב
print
אא

אני אינני חרדי אבל יש לי הערכה לעולם הזה אני דתי לאומי.שאלתי היא מדוע אמנם קיים אצלכם תופעות שלדעתי לא קבילות ושאינכם עושים דבר נגד. אצלכם ישר כל אדם שלא אומר בדיוק כמוכם הוא אפיקורוס רשע עמלק לשאר כינויים קשים שלדעתי אסור לאומרם ובטח שלא בכזאת קלות כפי שרבים מכם עושים. אני לא מבין איך אתם מוקיעים רבנים מכלל ישראל בגלל השקפה שונה משלכם. איך כל בן אדם שני נהיה לעוכר ישראל וחייב מיתה וכד .זה מזעזע ישנם גדולי ישראל שלימדו זכות על אנשים שחטאו בפרסיהא ואתם פעמים רבות ישר מלמדים חובה. אנשים שנחשבים אצלכם חסידים ויראי שמיים בקלות ידברו נגד אנשים ויאמרו שאין בכך שמץ של לשון הרע ואדרבה מצוה לשנוא את הרשעים. אני מכיר מימרות שכל המבזה תח והקורא שם רע לחברו נאמרים עליו דברים קשים ביותר. אצלי הרבנים מעולם לא מחנכים לקרוא אפירוסים לרבנים שחושבים אחרת מהם כרפורמים ושמצווה לשנאותם. זה בושה לדעתי שבכל כך קלות ישר כל בן אדם הוא עמלק ואפיקורוס. אם כעת הרב אליעזר מלמד נפגש במפגש זום עם רפורמים ישר הוא רשע וכל תורתו לא שווה כלום. לכו בדרכם של גדולי ישראל שקירבו הרבה אנשים לתורה ולא להוציא מכלל ישראל

הרב קניאל בוכריס

א) פתחת בשאלה וסיימת בתוכחות מוסר למי שאינו חושב כמוך. להבא תדייק בדבריך! ואעפ"כ אשתדל לענות לך.

ב) שאלתך צריכה להיות מופנה אל אותם רבנים או אנשים שראית קוראים כופרים לאפיקורסים למי שאינו חושב כמותם, שיטת מו"ר מרן ראש הישיבה שליט"א אינה כן, וגם הביא לזה סיוע מהגמרא שאומרת: "כל האומר דוד טעה אינו אלא טועה", כלומר הוא רק טועה ואינו כופר ואפיקורס.

ג) אם כוונתך שרבנים מדברים בתקיפות ובמילים חריפות, כך היה נהוג בכל הדורות שהיו חכמים תקיפים יותר ודיברו בלשון קשה וחריפה על חבריהם, לכל אורך ההיסטוריה: תנאים, אמוראים, ראשונים ואחרונים. וכבר אמרו על זה בגמרא: "תלמיד חכם שרתח – אורייתא מרתחא ליה". ומכל מקום סיימה שם הגמרא שראוי לנהוג בניחותא גם לתלמיד חכם, אבל אי אפשר לזלזל בת"ח תקיפים בדעתם או בלשונם ולחשוב שהם פחות "גדולי ישראל" מאחרים שמדברים בניחותא.

ובאמת שגם רבנים שמדברים תמיד בנחת לא תמיד זה מגיע מחמת ענוה או דרך חיים אלא כיון שחושבים שדרך זו אינה מועילה (והם צודקים בהרבה מקרים), אבל לצערנו יש שמדברים בנחת ובעדינות בגלל שאינם גאים בדרכם ומרגישים נחותים כלפי הטועים. והדבר ידוע מן הסתם גם לך.

ד) לענין הרפורמים, איני יודע אם יש מישהו שנמנע מלומר על הרפורמים שהם כופרים ואפיקורסים, ואם הם אינם אפיקורסים – אז מי כן?!

ומה שהרב אליעזר מלמד שליט"א נפגש איתם, כמדומני שרוב ככל גדולי ישראל, גם מהמגזר הדתי לאומי, חושבים שהוא טעה בזה. אני לא שמעתי רב שאומר שהוא רשע וכל תורתו אינה שווה (ואגב, ספריו מונחים אחר כבוד בספרייה המרכזית בישיבתנו). אם שמעת מרבנים אחרים, אתה מוזמן לשלוח אליהם.

ה) גם הדרך לקרוא "כופרים" לרבנים אחרים לא הומצאה היום, אם כי התרחבה למימדים מדאיגים, תחזור 750 – 800 שנה אחורה למחלוקת העזות שהיו בין הרמב"ם וחכמים אחרים ותראה שתמיד היו תקיפים יותר ותקיפים פחות, ולך תתן להם מוסר על זה שיש בגמרא מימרות שאסור לבזות תלמידי חכמים וכיו"ב, הם לא למדו גמרא?!

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew
דילוג לתוכן