שאל את הרב
print
אא
לגבי השמיטה, יש אוצר בית דין שנקרא אוצר הארץ האם הרב מכיר? ומה דעתו בכלל מה להעדיף יבול נכרי, אוצר בית דין, או היתר מכירה בשנה זו.

הרב יעקב כהן

אוצר בית דין שמתנהל כפי ההלכה ואין מוכרים ביוקר את הפירות עדיף, כדי לחזק ידיהם של שומרי השמיטה. ויש ליזהר בקדושת הפירות (ויש ללמוד זאת מפי ספרים או סופרים). ואחריו יבול חו"ל או נכרי, רק יש לברר שבאמת היבול שייך לאדמת נכרי וכמו שהעירו רבני זמנינו בספריהם. ואם המצב דחוק יכול לקנות של היתר מכירה וכמו שפסק גאון עוזינו מרן הראשון לציון זצ"ל. ועיין למרן ראש הישיבה שליט"א באור תורה (אב התשע"ד).

שאלת המשך:

לכאורה היות ורוב הפוסקים של הדור הזה והדור הקודם להקל למעשה בשמור ונעבד (למשל חזון איש שביעית י ס"ק ו, מנחת שלמה א מד, ציץ אליעזר ו, לט, אגרות משה או"ח א קפו, דרך אמונה הל' שמיטה ויובל ד ציון ההלכה ס"ק קפז, אז נדברו ט, ס שכן היה המנהג הקדמון בירושלים) למה לא לקנות לכתחילה מהיתר מכירה אפילו למי שלא סומך על היתר מכירה?

הרב יעקב כהן

דעת מרן ראש הישיבה שליט"א באור תורה שם שרק מי שמצבו דחוק יקל בזה. ע"ש. ומה שכתבת שדעת רוב הפוסקים להקל בשמור ונעבד, זה לא שייך בירקות שיש בהם איסור ספיחים. וכן סחורה בפירות שביעית אסורה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0