שאל את הרב
print
אא
1. בשנה שיש מעשר שני או עני וזאת השנה הרביעית של העץ האם הפרשת נטעי רבעי מחליפה את השני או עני או שההפרשה באה כתוספת.
2. מה קורה אם השנה הרביעית יוצאת בשנת שמיטה, האם מפרישים נטע רבעי או שלא מפרישים כלום

הרב יעקב כהן

נטע רבעי אין מפרישים ממנו תרומות ומעשרות כלל, אלא פודהו כמו שפודים מעשר שני וכמו שכתב הרמב"ם (פרק ט' מהלכות מעשר שני ונטע רבעי הלכה ד'). ובשנת השמיטה ג"כ צריך לפדותו כמו בכל שנה אחרת וכמו שכתב הרמב"ם (שם הלכה ו').

שאלת המשך:

בשנה שיש מעשר שני או עני אז אני קובע מקום למעשר שני ופודה, או קובע מקום למעשר עני ונותן שווה כסף לעני. הכוונה שלי היתה לדוגמא נגיד שיש לי עץ שהשנה הזאת היא הרביעית שלו, אז האם במקום קביעת מקום למעשר עני אז אני קובע מקום לנטע רבעי ופודה אותו? או שלאחר שקבעתי מקום למעשר עני ונתתי לעני אז אני קובע מקום נגיד באמצע הפירות לנטע רבעי ופודה אותו.
 

הרב יעקב כהן

בשנה הרביעית כל הפירות יש בהם קדושת נטע רבעי ואין צורך לקבוע מקום אלא מחללים את קדושת הנטע רבעי שבפירות על שוה פרוטה. וכן אין צורך להפריש שום תרומות ומעשרות כולל מעשר שני ומעשר עני וכנ"ל. רק צריך לוודא מתי העץ נחשב נטע רבעי, וזה תלוי מתי נטעו את העץ, ויש בזה כמה חילוקי דינים. עיין בשלחן ערוך יורה דעה (סימן רצ"ד).
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0