Menu

נבואה מדהימה

ואיך שאני בא לספר לכם, בדיוק אני קורא בפרשה: “תמים תהיה עם ה' אלהיך”. מה זה אומר המשפט החזק הזה? אז הנה רבותינו פירשו לנו, התהלך עמו בתמימות ותצפה לו, ולא תחקור אחר העתידות. בקיצור אל תנסה לצפות את העתיד, לא קוראת בקפה, בכף היד, בכוכבים, בעננים, במתים ובקלפים, זו המצוה, אל תחקור!!!

מיד התקוממתי בשבילכם, מה רע כל כך בזה, שאדם רוצה ומשתוקק לדעת את שעתיד להיות, הרי זה הרצון הטבעי והעצום ביותר לבעל דעה, לדעת מה מצפה לי מעבר לפינה, הסקרנות החשובה הזו, היא זו שמניעה אולי את כל העולם כולו. בינינו הרי כל מה שכולנו חוקרים ושואלים בכל המדעים כולם, למה, כמה, איך, מדוע? המטרה היא אחת לעשות את עתידנו טוב יותר, וכך גם היא המטרה בלימוד התורה, הרי פני כולנו אל העתיד?

ומה שיותר קשה לי הוא, שבו במקום שהתורה אסרה, לא יהיה בך מכשף וקוסם ושואל אל המתים כי תועבת ה' כל עושה אלה, ומצוה תמים תהיה עם ה' אלוקיך, משה מיד מרגיע את העם ואומר, נביא מקרבך כמוני יקים לך ה' אלוקיך אליו תשמעון, אומר משה במקום חזיונות תעתועים, תקבלו נביאי אמת! נהדר!

אז יוצא שמותר לשאול, אבל בסך הכל צריך לשנות את כתובת הפנייה, במקום לשלוח את השאלה למכשפה המקומטת מיפו, תפנה אותה לנביא, במקום לפנות למקורות של שקר וסטרא אחרא, פנה אל מקור האמת והיושר.

יופי, אם ככה למה המצוה מוגדרת תמים תהיה, בסך הכל מצווים אותך, אל תהיה תמים, ואל תפנה כפתי למי שעובד עליך, לך תשאל את מי שיודע באמת, הייתי מנסח את זה הפוך: “אל תהיה תמים”, פנה לה', וחוץ מזה הרי רבותינו לימדו וציוו, תמים תהיה, ולא תחקור אחר העתידות, אם זה אסור, אז מה זה משנה את מי שאלתי?

בבקשת העתידות הרעה, השאלה אינה נובעת מתאות הידע, אלא מתוך רצון עז לזרוק את עול האחריות הכבדה שעל כתפי האדם, ובעצם השאלה ובקשת העצלות הזו, האדם משעבד את עצמו, ומאבד במו ידיו את בחירתו החופשית, אם הכל כביכול כבר נקבע והעתיד ידוע בוודאות, אין מה לפעול ולשנות, העתיד כבר כאן, ותכף הוא נוחת עליך, נשאר רק למצוא מחסה.

הוא לא מבין שתפקידו עלי אדמות הוא, לייצר, לשנות ולעצב את העתיד, בשביל זה הוא נברא, העתיד הוא תפקידו של האדם, הוא רוצה לדעת את הסוף, אבל הוא לא מבין שהוא הסופר, שצריך לכתוב את סוף הספר.

אנחנו כותבי העתיד, רק אנחנו, בשביל זה נבראנו, וזו מהות תפקידנו, אי אפשר לזרוק את זה על מישהו או משהו אחר, ובשביל לעשות אותו טוב יותר, אנחנו חייבים להסתקרן באמת, וללמוד ולחקור את העולם וכל אשר בו, לשאול שאלות, להעמיק בדרכי הטבע ומהותו, ולעסוק במושכלות, בדרכי ה' והנהגותיו, סקרנות של פועל ועובד ששואל, איך אני מביא אלי את כל הדברים הטובים, לא סקרנות של חטטן הולך בטל, ששואל מה הולך ליפול עלי.

והנביאים מה תפקידם?! הנביאים אינם חוזים את העתיד, הם פשוט מסתכלים על המפה, ומודיעים לאדם שאם הוא יפנה ימינה, יגיע לרחוב א' ושם יש אוצר, ואם יפנה שמאלה, יגיע לרחוב ב' ושם מחכה לו תהום, הם גם אומרים לו, מה היא הדרך שכדאי שילך בה בהווה, כדי לבנות ולעצב את תמונת העתיד.

הם אינם מקבעים את העתיד, הם משרטטים את שיכול להיות, ונותנים בידנו את הכלים והדרכים לפעול, הכל צפוי, אבל הרשות נתונה לאדם… נביא אמת יגיד לך, תעשה טוב תקבל טוב, והעתיד הוא שלך תפקידך ומהותך!!

מי אמר שאם נעשה טוב יגיע לנו הטוב? ואם כן, אז מתי זה כבר יקרה? אני מחפש את האוצר כבר שעה ברחוב א', ועדיין לא מוצא, מה יהיה? אני יודע שלאורך זמן מי שפועל נכון מצליח, אבל למה זה עוד לא קורה?

כאן בדיוק באה המצוה, תמים תהיה עם ה' אלוקיך! תהיה בטוח בלב שלם [תמים זה שלם] שאם תעשה את החלק שלך, שהטוב יגיע, אל תשאל באיזו שעה אמצא את האוצר, הוא שם!! והטוב בוא יבוא, לא יאחר!

אז הנה הנבואה שקיבלתי, אם נלמד ונפעל בצורה טובה יותר בחיינו, הם יהיו הרבה יותר נעימים וטובים… והשארתי לכם כאן קצת מהדף חלק, כי כבר הבננו את הסוף רק אתם כותבים!

לעוד מאמרים של הרב עובדיה חן
למאמר הבא
למאמר הקודם

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרב יגאל כהן

33
5
169

מאמרים חדשים

שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew