שאל את הרב
print
אא
בראש השנה אחד הלדם הוציא את התקע של המקפיא מהשקע והכל נמס והיה חשש שהכל יתקלקל ולא נמצא באיזור גוי וכל הלדים מעל גיל 3, השאלה: האם היה מותר לי להעמיד ערמה של כסאות ליד השקע ולבקש מילד או ילדה בגילאי 4 5 לדחוף את הכסא ובכך היו דוחפים חזרה את השקע לתקע?(ולא היו מבינים שהכניסו את התקע לשקע*)

הרב אהרן מאזוז

נראה שאסור לעשות כן שכל שאסור לגדול לעשות אסור לומר לקטן שיעשה. ופעולה זו של דחיפת הכסאות אסורה שהרי ודאי גורמת להדלקת המקפיא. וכן נראה מדברי הפוסקים אחרוני זמננו שלא התירו לפתוח דלת מקרר אם שכחו לכבות את המנורה על ידי קטן אף שאינו יודע שלא כיבו את המנורה. ע' מנוחת אהבה חלק א' פרק כד סעיף כ' ושמירת שבת כהלכתה פרק י סעיף יד. אמנם אם יש חשש סביר להפסד גדול המקיל בזה יש לו על מה שיסמוך כיון שהדלקת המקפיא באופן זה זה מלאכה בשינוי שאסורה רק מדרבנן וגם הדלקת המקפיא עצמה אינה אסורה מן התורה כיון שאין שם גופי חימום שמתחממים עד שנעשים גחלת, לכן ע"י קטן אפשר להקל ע' למרן הראשון לציון הגר"ע יוסף בהליכות עולם חלק ג' ע"מ קפז.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0