שאל את הרב
print
אא
שאלתי את הרב שלי מה עושים במידה ויש לאשה גבס על ידה או ברגלה שלדעת הכל הוי חציצה, האם יש אפשרות שתטבול עם הגבס או שתשים שקית על ידה או על רגלה וזה יעלה לה טבילה, או שצריך לחכות עד שתוריד את הגבס שלפעמים יכול לקחת גם חודש או חודשיים שלמים. והוא ענה לי שבמצב כזה זה בעיה, ואין מה לעשות אלא לחכות שתוריד את הגבס. האם כך נוהגים להלכה או שיש אפשרות אחרת?

הרב אליהו מאדאר

אמת שבאופן זה שיש גבס בגוף, יש ספק גדול בהלכה, ופשט ההלכה להחמיר בזה, שהוא חציצה, וכמו שכתב בשלחן ערוך (יורה דעה סימן קצ"ח סעיף כג), אלא שהרבה אחרונים צדדו להקל באופן זה ובכיוצא בזה, וכן דעת מרן הגאון פוסק הדור הראשון לציון נר"ו בספרו טהרת הבית (חלק ג עמוד יב), שאם נשארו כמה ימים ימשול הבעל ברוחו וימתין עד שתסירנו, ואם יש זמן ארוך עד שתסירנו, אינו חוצץ. עין שם טעמו. ועיין עוד למרן הגאון ראש הישיבה נר"ו בסוף מבוא למשנה ברורה עם הערות איש מצליח (חלק שלישי עמוד 27), שיש מקרים שצריך ליכנס לעובי הקורה ולהקל שלא יכשלו יותר, והביא כמה דוגמאות ובניהם דין זה, שאם לא יתירו להם לטבול עם גבס, עלול להכשל בלא טבילה כלל ח"ו, כמו שקרה כן רחמנא לצלן. ע"ש.
אמנם בספרי הקטן אמרות טהורות (חלק ב סימן מ"ט) הארכתי בעניותי בדין זה, וכתבתי שלעניות דעתי קשה להתיר בזה נגד פשט ההלכה, ושדעת הרבה אחרונים להחמיר, וסיימתי: אמנם פעמים שהחומרא תביא לידי קולא שיכשלו באיסור, ולכן כתבתי שקודם הטבילה תוריד הגבס ותטבול, ואחר כך תחזור לעשותו מחדש, או שתבקש מתחילה גבס כזה שאפשר לפותחו ולהסירו בשעת רחיצה, ואף שיעלה לה כסף. ע"ש. ואתה תבחר ותקרב, והעיקר לידע את השואל העומד בפניו, ויעשה ויורה לו כפי ההלכה, וה' עמו שלא תצא תקלה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0