שאל את הרב
print
אא
אם רוצים לכניס ספר תורה לעילוי נשמה נפטר מתי הזמן הכי טוב לעשות הכנסת ספר התורה, כתוב בספרים בתוך הי"ב חודש, או ביום השנה, השאלה בדיוק מתי? בתוך י"ב חודש כגון ב11 חודש, טוב לנפטר אך הילדים לא יכולים להשתתף בשמחה שזה בעיה, ואם עושים ביום השנה מה הכוונה? הכוונה היא ביחד עם האזכרה עצמה כלומר בליל ה12 חודש וגם הכנסת ספר תורה? ואם כן האם מותר לילדים של הנפטר להשתתף?
אפשרות שניה שהכוונה ביום ה12 עצמו אחרי שיצאו בבוקר מאבלות להכניס ספר תורה, למרות שיצא לא ממש בתוך י"ב חודש כי בדרך כלל זה מתחיל בזמן מנחה קטנה לתוך הלילה כלומר אחרי הי"ב חודש אזי מתי לעשות הכנסת ספר תורה?

הרב רחמים מאזוז

זה לא כתוב בשום ספר, רק בספר תורת משה לר' ראובן עמאר מהדור שלנו, וכתב שנהגו העם להכניס ביום היא"ץ (השנה לפטירה).
ולדעתי נראה אם יוותרו על התזמורת, שהמשפחה לא יהיו בתהלוכה, רק בשעת כתיבת האותיות ובבית הכנסת בשעת אמירת דברי תורה והסעודה, אז אפשר לעשות גם לפני כן כדי שיספיקו בתוך השנה לקרות בו לעילוי נשמת הנפטר וכמו שכתב בשו"ת רב פעלים (חלק ד חלק יורה דעה סימן ל"ג) להגאון ר' יוסף חיים.
ואם רוצים לעשות ביום השנה, אז יעשו האזכרה בלילה ולמחרת יתחילו כתיבת האותיות ביום השנה, ולקראת הערב שכבר נגמרה השנה יוכלו לצאת בתופים ובמחולות לכבוד הספר תורה וכמו שמצינו בדוד המלך ע"ה (שמואל ב' ו,יג-טו).
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0