שאל את הרב
print
אא
בה' בטבת ימלאו י"א חודשים מאז אבי נפטר. אבי מיוצאי תוניס. היות ויש חילוקי מנהגים באשר לסעודה/אזכרה בי"א חודשים רצינו לשאול את הרב מה ראוי לעשות ומה נוהגים לעשות יוצאי תוניס בי"א חודש? האם עולים לקבר? האם עושים סעודה ומתי? כמו כן, ה' בטבת יוצא ביום א'. לא היינו רוצים לערוך סעודה במוצאי שבת היות והמשפחה המורחבת גרה רחוק יחסית וכמו כן יש בעיה עם התארגנות לסעודה בשבת. מאידך, ביום ה' שלפני כן, חוגגים את חג החנוכה (נר שמיני) בו אין הספד ותענית. האם ניתן להקדים את הסעודה אף על פי שתפילת המנחה תצא בח' חנוכה?

הרב אדיר כהן

נהגו לעשות גם בי"א חודש אזכרה. ויש לדעת שפקידת השבוע והחודש והאחד עשר, מונים מיום הקבורה. ורק פקידת השנה הולכים אחר יום המיתה (ספר ילקוט כהונה חיו"ד הלכות קדיש ואזכרה סעיף ב'). אם יש טורח לעשות במוצ"ש, אפשר להקדים ליום ה' בערב. ואין מניעה ללמוד ולברך לעילוי נשמת הנפטר אף בשבת ויום טוב (ובתונס היה המנהג לדרוש באחת השבתות של אחד עשר חודש. עיין ספר עלי הדס פרק כ"ב). וכל שכן בחנוכה. רק אין להספיד הספד ממש. ובנ"ד שבשעת האזכרה כבר יצא חנוכה אפשר גם להספיד.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0