שאל את הרב
print
אא
אנחנו סטודנטים לרפואה בעיר יאש שברומניה מתלבטים מאוד איך לנהוג לגבי התפילות עם הציבור המקומי: הבעיה היא בתפילת שחרית של שבת ובכל תפילות שחרית (שמתקיימת רק בשני וחמישי) שישנם בקושי 4- 5 סטודנטים מסורתים שומרי שבת (במקרה הטוב לפעמים זה רק 1 או 2) ושאר המניין הם יהודים מקומיים מבוגרים מאוד (70 +) חלקם ניצולי שואה שלצערנו אינם שומרים שבת וכמעט לא שומרי מצוות, הקשר העיקרי שלהם ליהדות זה בית הכנסת שאליו הם מגיעים ע"י חילול שבת ויש להם פלאפונים בכיס וכמעט שלא עוברת שבת שאין צלצול פלאפון במשך התפילה, יש לציין שכל הזמן אנחנו מנסים לדבר על ליבם שלא להגיע עם פלאפון ולקרב אותם יותר ליהדות והם מנגד טוענים: אנחנו לא דתיים אנחנו באים לבית הכנסת כדי להעביר את הזמן או כי ישנם כאלה שצריכים להגיד קדיש וגם כדי לא לשכוח שאנחנו יהודים. רובם אינם יודעים לקרוא וכל שכן שאינם מבינים כל כך מה הם קוראים (יש גם כאלה שיודעים לקרוא שמונה עשרה וקריאת שמע וגם כאלה שיודעים לעקוב) הדיבורים במהלך התפילה לא מפסיקים אלא אם כן עומד להם שומר על הראש והם כבר מתחילים להתרגז. כשאני מגיע לשם אז אני השליח ציבור שם (אם אנחנו לא מגיעים, אז יש להם אחד שיודע לקרוא יחסית, והוא השליח ציבור שלהם אבל כמובן שהוא לא יודע לקרוא בתורה ואם אני לא מגיע אז אין להם קריאת התורה) ואני זה שקורא להם בתורה וכשהם עולים לתורה לברך אז הם לא יודעים לעקוב אחרי בקריאה הם רק מברכים ברכה ראשונה וברכה אחרונה ומחכים בקוצר רוח ל"למי שברך" . כשאני עולה חזן ולא מגיעים עוד סטודנטים אז כמעט אין מי שיענה אמן אחר הברכות ועל הקדישים לכן אני מאוד משתדל שיבואו עוד סטודנטים ואנחנו מצליחים להיות מקסימום חמשה, אז יש שמונה תשעה אנשים שיענו אמן. אנחנו לא יודעים מה לעשות ואיך לנהוג: האם מותר בכלל להתפלל עם ציבור כזה או עדיף להתפלל יחיד? ואם כן מה לעשות לגבי זה שהם לא עונים אמן האם להיות שליח ציבור? האם להוציא להם ספר תורה? האם לומר חזרה? האם כשאני יודע שכאשר אני יהיה סטודנט יחידי בתוך המנין האם גם אז יש מקום לבוא להתפלל איתם ולהוציא להם ספר תורה? עוד יש לציין שכל הציבור המקומי מחללי שבת (בכוונה ולא בכוונה).

מרן ראש הישיבה

א) להיות ש"צ ולומר קדישים בלי חזרה. ב) להוציא ס"ת ולברך בלי שם ומלכות. ג) שישמעו המסכנים האלה קצת תורה והמאור שבה מחזירם למוטב.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0