שאל את הרב
print
אא

לפני שנה התחלתי לנהוג כדעת הרב יצחק ברדא בדיני ליל הסדר על כל המשתמע מכך אני אדם פשוט אבל טעמיו ונימוקיו נראו ישרים מה דעת ראש הישיבה על כך? אני טוניסאי ורוצה לדעת מה הדרך הנכונה בקיום המצות בפסח ואחרי דברי ראש הישיבה בשיעור במוצ"ש עלו התלבטויות האם מותר לי להמשיך לנהוג כדעת הרמב"ם כמו שעשיתי שנה שעברה? מה לגבי הוריי ובני הבית?

הרב אדיר כהן

אבותינו בתוניסיה ככל אחינו הספרדים הלכו אחר הוראות מרן הש"ע שעל פי רוב הלך אחר הרמב"ם אבל לעיתים נטה ממנו ע"פ דעת רוב ראשונים שחלקו עליו או על פי מנהגים שלא נהגו כמותו ועוד כללי הוראה ישרים ומסודרים, וכבר שאלתי בזמנו את מרן ראש הישיבה מי שרבו אמר לו ללכת אחר הוראות הרמב"ם אם ישמע לו? אמר שחלילה לשמוע לו, אחר שכבר הוא ורבו ואבותיהם קבלו הוראות מרן הש"ע ולכן אין לשנות ממנהג כל הספרדים בזה ובפרט בענייני ברכות, שהדבר חמור לברך ספק ברכה לבטלה, וכבוד החולקים במקום מונח

שאלת המשך:

ובכל זאת..עדיין לא לגמרי ברור הרי כ-100 ראשונים וגאונים סוברים לברך על כל כוס בד' כוסות של פסח ויש כאן רוב גדול מה ההבדל בין רוב זה לשאר? וגם הרב שהורה לו כך הוא רבה של טבריה הרב ועקנין ממרוקו וגם במרוקו של היה מנהג שונה להורות אחרת מהוראת מרן אם כן נראה לכאורה שצריך כאן איזה בירור ועיון נוסף כי משהו לא ברור לי בכלל ומאוד מבלבל

הרב אדיר כהן

- מרן ידע שרוב הראשונים לא סוברים כן ואף על פי כן פסק כן על פי מנהג ברור שהיה בזמנו. וע"ע בשו"ת שבות עמי חלק ב' (חאו"ח סי' י"ז) ביאור דעת הראשונים ומרן בזה באורך.

- גם בשו"ת ויאמר מאיר של הרב ועקנים הנז' מבואר פעמים רבות שהלכה כמרן נגד הרמב"ם. וכך סוברים כל חכמי הספרדים זה קרוב לחמש מאות שנה. וכל המשנה ידו על התחתונה. ובפרט בעניני ברכות.

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0