שאל את הרב
notifications_noneprintwatch_laterfavorite
אא
א' מאופני "שבועת שוא" המוזכר בירושלמי, רמב"ם והשו"ע הוא אם נשבעים לקיים את הידוע לכל כגון על איש שהוא איש ועל אבן שהיא אבן וכו'. כעת אני שואל ושאלתי נחלקת לב' חלקים 1) אם אדם נשבע בינו לבין עצמו על דבר הידוע רק לו, כגון אחר שגמר לאכול לחם הוא נשבע בינו לבין עצמו שזה עתה אכל לחם, שמצד אחד אין שום תועלת בשבועתו שהרי בלי שבועתו הוא יודע בודאי שאכל לחם, ומצד שני כמדומה שלא מוזכר בשום מקום שדבר כזה נקרא שבועת שוא ובמקורות הנ"ל מוזכר רק דבר הידוע והמוכר ללכה"פ ג' אנשים. 2) אם התשובה לשאלה הקודמת הוא שהוי שבועת שוא בגלל שאין שום תועלת בשבועתו מה הדין במי שלפעמים נדמה לו ששכח איזה דבר שהי' צריך לעשות (כגון להתפלל או לברך ברכהמ"ז) וכד' אבל בתוך לבו הוא משוכנע שכן עשה הדבר הזה וכדי להוציא הספק או הדמיון מלבו הוא נשבע שכן עשה דבר זה או ש"הכל בסדר" - האם בזה הוי ג"כ שבועת שוא ? שהרי לכאורה כאן יש לו תועלת שהיא נרגע מספיקתו או שנאמר שמכיון שהוא מוכן להישבע על כך הרי שיודע בודאי שהאמת כן הוא ואם כן שוב אין תועלת לו בשבועתו ?

הרב יעקב כהן

1. הצד הראשון נראה נכון כיון שאין לו שום תועלת בשבועתו הרי זו שבועת שוא. ואין ראיה מהמקורות הנ"ל דמיירי בנשבע כלפי אנשים.
2. שאלה זו תמוהה, דממה נפשך אם זה ברור לו למה ישבע, ואם יש לו ספק אסור לישבע.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
< לשאלה הבאה
לשאלה הקודמת >

שאלות הבאות

טען עוד שאלות
לא מצאת את התשובה?
שלח שאלה לרב
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0