Menu

צניעות

שאל את הרב

שיעור תורה בחו״ל ישיבה מעורבת

בספר ילקוט יוסף (אוצר דינים לאשה ולבת עמ’ תשצ”ב) הביא תשובת מרן הגרע”י זצ”ל שכתב להקל בזה בחתונה (כמובן לא מלכתחילה) וכיוצא בזה שנפגשים באקראי, אבל כאשר נפגשים באופן קבוע לא היקל בשום פנים ואופן. עיין שם. אך שם דיבר בבנים ובנות דתיים לאומים שעלול לצאת מזה נזק, אך בנידון כמו שלכם שאין מה להפסיד, לכאורה עדיין יש מקום להקל. אח”כ ראיתי בשו”ת “השלוחים” (סי’ ע”ב, עמ’ ש”צ) שהביא דברי הרבי מחב”ד זצ”ל שהיקל בזה בהסתייגות מוחלטת בברית המועצות, מכיון שאין דרך אחרת להצילם מהתבוללות ונשואי תערובת, ובעקבות התנאים והקשיים המיוחדים במדינה זו, ואחרי כל זה התנה שהישיבה תהיה נפרדת. עיין שם. ונראה לי שתוכלו ללמוד מזה לנידון שלכם להקל, אך לא בישיבה מעורבת לגמרי. מלבד זה חפשתי בעוד ספרי אחרונים ולא מצאתי שהקלו בזה באופן שהמפגש הוא קבוע.

תיקון לעוון אשת איש

בספר לשון חכמים של רבינו הבן איש חי זיע”א חלק א’ סימן ס”ט יש תיקון מסודר לזה, צריך ללכת לחנות ספרים ולקנות ספר לשון חכמים (עדיף את ההוצאה החדשה שם הדברים ברורים יותר), ולעשות על פי מה שכתוב שם. אם יש שאלה בנוגע למה שכתוב שם, נשמח לענות.

מלבד זה ענה הגאון הרב יעקב כהן שליט”א בתשובה הקודמת שצריך להתרחק מהחטא לגמרי, ובפרט להתרחק מאותה אשה, להרבות בלימוד תורה וספרי מוסר בכל יום, לקרוא כל יום תהלים ולגרוס זוהר, לתת צדקה כל יום, ולהתפלל תמיד לה’ שיסלח על עוון זה.

טפח ערוה

הסיבה שמקילים בפחות מטפח ברגל כיון שהרגל מכוסה בגרב, ובמעט כזה לא שייך לטעון שניכרת צורת הרגל. וזה מבואר בתשובה הקודמת. וממילא גם במקומות אחרים מכוסים בגוף זה יהיה נכון אם לא ניכר צורת האבר. וכמדומה שכן מנהג רוב ככל הנשים.

הקונטרס יפה מאוד ומסביר את הכללים בבהירות, ואף ממחיש בציורים, רק יש שתי בעיות: א. הוא לא כתב כלום על איסור לבישת הפאה. אמנם זה יותר טוב ממי שכתב להתיר ובאיזה תנאים להתיר, מכל מקום זה ודאי חלק חשוב בצניעות האשה, ונדרש בו חיזוק גדול, ולא כדאי לפספס אותו. ב. לגבי חצאיות ברור להם שכל שהוא מתחת הברך זה כשר, ורק צריך להקפיד שלא תתגלה הברך בשום אופן. וזה דבר שאינו נכון לדעת מרן הרב עובדיה זצ”ל ולהבדיל בין החיים מרן ראש הישיבה שליט”א ועוד הרבה פוסקים שחצאית צריכה להגיע עד הקרסול או מעט פחות.
אם יש לכם איך לתקן את הנקודות האלה, הקונטרס מומלץ.

הספר עוז והדר

כרגע לא מוכר לנו קונטרס ספציפי מומלץ, (אם יש בידכם, תוכלו לשלוח לנו דוגמאות לראות).

באופן כללי צריך לראות שאכן עומדים על הכללים האמיתיים של הצניעות; דהיינו נגד הפאות, נגד החצאיות הקצרות, ולא בעד האפנה החרדית.

חצאית קצרה וגרביים אוטומות

מבואר בתשובות הקודמות שמותר עד גובה 20 ס”מ

מאמרים

בית של תורה או תורה בלי בית

אברכי משי שולחים את רעייתם בת הסמינר הצנועה והחסודה לעשות קריירה באקדמיה. בשביל מה? כדי שיהיה להם מה שנקרא ‘בית של תורה’, ולבסוף מוצאים עצמם בלי תורה, ולפעמים גם בלי בית…

שאלה • סיפור • תשובה | דרשה קצרה לשבת פרשת שמיני

פרשת שמיני מתאפיינת כידוע בהלכות טומאה וטהרה של

לקריאה

שאלה • סיפור • תשובה | דרשה קצרה לשבת פרשת ויקרא

פרשת השבוע וחומש ויקרא פותחים בפסוקים “ויקרא אל

לקריאה
הצג עוד פריטים
שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew
דילוג לתוכן