Menu

נישואין וגירושין

שאל את הרב

התמודדות עם חרדות מעברות

נאמר בפרשת כי תצא (כ”ד ט”ו): לא יומתו אבות על בנים וגו’ איש בחטאו יומתו. אין אדם נענש לא בעוה”ז ולא לעוה”ב חלילה, בעוונותיהם של אחרים. מ”מ נצטוינו בפרשת קדושים (י”ט י”ז): הוכח תוכיח את עמיתך ולא תשא עליו חטא. ואמרו חז”ל (שבת דף נ”ד ע”ב): כל מי שאפשר לו למחות באנשי ביתו ואינו מוחא נתפס על אנשי ביתו וכו’ (ומאמר זה נכלל בכוות הפסוק ולא תשא עליו חטא). לכן צריך לשקול ריוח מול הפסד, כי כמו ששאלת בדורנו קשה מאד למצוא בחורה צנועה כנדרש, ומאידך מזה הטעם ממש ראוי שאדם לא יתעכב בשידוכין כי הנסיונות אינם מתמעטים. אלא הראוי לענ”ד לחפש בחורה שצנועה יותר מהרמה הממוצעת בציבור, ואחרי החתונה ועשית כחכמתך לשכנע אותה בדרכי נעם ובשום שכל להוסיף מעט מעט בצניעות. אם תשמע – מוטב, ואם לא – כבר אינך בכלל מי שאפשר לו למחות.

בהצלחה.

שאלה בדיני גירושין ונישואין

אינני יודע מה הן הבעיות שמצא הרב מישראל בקידושיך הראשונים עם הגיורת, אבל דבר אחד ברור בהחלט – עשית טעות חמורה שהשארת אותה בלי גט. וזה בלי שום קשר לנישואיך החדשים.

לאשה כזו – כל יום בלי גט, עלול להיות קריטי. והקולר תלוי גם בצווארך. ולכן עליך להזדרז וליצור קשר עם כל גורם אפשרי מחו”ל, ולוודא שהיא אכן קיבלה את הגט (-אותו גט שהרשית בזמנו לרב, בתקווה שאכן מדובר על רב מוסמך שיודע בטיב גיטין). ואם תמצא שהיא עדיין לא קיבלה את הגט (או שאותו רב שפנה אליך לא היה מוסמך לתת), עליך לדאוג שהיא תקבל גט בהקדם האפשרי.

אני מאמין שאם תתאמץ, תוכל למצוא את הדרך להשיג את האשה (או לפחות את הרב שהתקשר אתך מטעמה), כי אין דבר העומד בפני הרצון, והבא לטהר מסייעין בידו.

סליחה על התקיפות, אבל ענין זה באמת אינו סובל דיחוי.

יעזור ה’ ונישואיך העתידיים יהיו בני קיימא, עם אשת חיל יראת ה’, ותזכה לבנים ובנות, רוב נחת, פרנסה בשפע וכל טוב.

האם מותר להחליף את טבעת הנישואין?

אפשר ורצוי להחליפה, ואין טעם להמשיך לסבול ממנה. אבל מומלץ (אם אפשר) שתהיה הטבעת החדשה בדוגמא שתזכיר את הטבעת הראשונה.

עזרה בשלום בית

קוה אל ה’, חזק ויאמץ לבך, וקוה אל ה’.
אחי היקר! כואב הדבר, כל משפחה שמתפרקת הוא צער גדול, להורים, לילדים, וגם להבדיל להקב”ה עצמו כביכול, כי הוא בצער גדול מענין כזה.
אבל קשה לעזור מרחוק וכשלא נמצאים בענין, לדעת את הסיבות וכו’
אני מניח שהלכתם למבינים ולמי שיכול לעזור.
אם עשיתם הכל, הנח את הענין.
רק זאת אומר, אם הדבר תלוי בידך, עשה הכל שלא תתפרק המשפחה, ואפילו אם אתה צריך לוותר, ולוותר ולוותר.
כי הכל כדאי, כדי להשאיר משפחה שלמה. וזכור עוד מקרא שכתוב “ברצות ה’ דרכי איש, גם אויביו ישלים אתו” – ואויבי איש אנשי ביתו. עשה תשובה אמיתית, ואולי יעזור.
ואם אחר הכל, אתה רואה שאין מה לעשות. תקבל גם את זה, כי הכל ממנו יתברך לטובתו של האדם, אם לכפר עוונות, אם לתקן מה שבעבר, ואי אפשר לידע חשבונות שמים.
חזק עצמך ואל תפול ברוחך, וה’ יהיה בעזרך.

מה המנהגים בטבעת קידושין?

הטבעות וכל התכשיטים שנותן כמתנה לפני החתונה – אין בזה הגבלות, הכל כפי רוחב ידו ואפשרויותיו.
אבל הטבעת שמקדש בה – יש להקפיד שיהיה ללא יהלום (או אבל יקרה אחרת), ויש עדיפות ע”פ הקבלה שתהיה בצבע כסף (אפשר גם זהב לבן).

קידושין בטבעת שנקנתה ע"י אם החתן

אמנם יש שנהגו דרך חומרא שהאב מקנה הטבעת לבנו החתן על ידי איש אחר (עיין בשו"ת שיירי כהונה החדש חאה"ע סימן ח' אות ד' ובהערתי שם), אמנם זה רק דרך חומרא בעלמא, ומהדין כל שקנו עבורו הטבעת, הרי יכול לקדש בה לכתחילה (עיין בשו"ת בית נאמן חלק א' חאה"ע סי' ג' אות ח' ובהערה שם).

מאמרים

לא נמצאו תוצאות

פרשת יתרו – התשובה – דף חדש

וישמע יתרו כהן מדין וגו’ (יח. א)   

לקריאה

פרשת בשלח – מעשה קטן – שכר גדול

ולא נחם אלוקים דרך ארץ פלשתים כי קרוב

לקריאה
הצג עוד פריטים
שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew