שאל את הרב
print
אא
בספר עמק יהושע חלק ב' (סימן ד') להגאון הגדול מו"ר עט"ר מרן הרב יהושע מאמאן שליט"א, כתב על ענין ברכת "שפטרני מעונשו'" שאומרים כידוע בבר מצווה בגיל י"ג שנים, ותמה על הברכה הזו שאומרים אותה בגיל י"ג שנים, ועוד הוסיף וכתב כי מעולם לא שמענו ולא ראינו שמברכים ברכה זו בגיל הזה, ולבסוף פסק שיש לאומרה בתחילת גיל י"ד, ושם מפרט איך לעשות את התהליך הנ"ל. וסמך על פסק זה כפי שפסק מרן רבינו יוסף חיים, בעל הבן איש חי (שנה א' פרשת ראה סעיף י"ז).
ונוראות נפלאתי כי המנהג אצלנו כאן בארץ שאין שום חשש לאומרו בגיל י"ג שנים, וראיתי והייתי בהרבה ברי מצווה והאבות אמרו את הברכה בזמן צאת ספר תורה, ואף רב שנכח בבית הכנסת לא העיר ולא פצה פה על זה. אשמח אם תחדדו לי את העניין יותר לעומק, אולי רבים טועים ואין מי שיעצור בעדם?

הרב רזיאל כהן

אין כאן שום מחלוקת, בנדונו של הרב עמק יהושע שליט"א הנער עדיין לא נכנס לשנתו הארבעה עשר, אבל כל שכבר הגיע לגיל המדוייק בו נעשה "בר מצוה" הרי בזה הוא נכנס כבר לשנתו הארבעה עשר, ויכולים לברך. אך יש להקפיד שגם אז לא יברכו בהזכרת שם ומלכות, וכפי שהזהיר הרב עמק יהושע שם. (ולמנהג תונס - לחץ כאן לקישור).

שאלת המשך:

אמנם יפה הזכרת, אך זה כבר ברור ומוזכר בספר "עמק יהושע", שאלתי הייתה אחרת, ח"ו לא קשור למחלוקת כי פסקי מרן הבן איש חי הם אור לעינינו, ומרן רבי יהושע מאמאן שליט"א פסק כמוהו. ע"ש. 
אך הדבר עדיין לא ברור, כי כולם כרובם בהגיע הנער לגיל י"ג וכמה ימים (עד זמן השבת חתן כנהוג), הרי הנער כבר נכנס לגיל י"ג שנים ללא שום הרהור, למה הצורך לחכות עד גיל י"ד, שהרי ידוע שכל הנערים נכנסים לעול המצוות בהגיעם לגיל י"ג שנים ולא י"ד שנים, וגם מה הצורך לחכות שנה שלמה כדי שוודאי הנער יהיה "בר מצווה" מספיק י"ג שנים ויום אחד, לעניות דעתי. אך לא זאת שאלתי, אלא האם נכון עושים אלה שמברכים ברכה זו (קמובן ללא שום ומלכות) בהגיע הנער לי"ג שנים, שהרי מנהגנו (מרוקו) כאן בא"י כן אומרים, ונכחתי בכמה ברי מצוה ואכן אבי הנער אמר ברכה זו, ורב הקהילה לא העיר על זאת, משמע שכן אפשר לברך בהגיעו לי"ג שנים ואין צורך לחכות עד ליום הי"ד.
לעניות דעתי ה"בן איש חי" וה"עמק יהושע" העלו פסק זה לחומרא בלבד. 

הרב רזיאל כהן

כל מי שחוגג בר מצוה (בזמנה כמובן), הרי הוא נכנס לשנתו הי"ד, ורשאי אביו לברך. וזה מה שראיתי באותן מסיבות של "בר מצוה" שנוכחת בהן.
בנדונו של הרב עמק יהושע שציינת בשאלתך הראשונה, כנראה שעדיין לא מלאו לנער י"ג שנים תמימות, והקדימו לו את המסיבה בכמה ימים.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0