שאל את הרב
print
אא
שמעתי ברדיו על תרומות לגוף שנקרא הועד העולמי האוסף כסף עבור ניתוחים והשתלות איברים ובמקרה האחרון מדובר על ילד בן 10 שזקוק בדחיפות להשתלת 2 כליות, אחרת ירחם השם. הם אומרים כי ניתן לתרום מכספי מתנות לאביונים ומכספי משלוח המנות. אני אכן רואה צורך לתרום להצלת הילד. האם אכן התרומה יכולה להחליף את המתנות לאביונים ומשלוח המנות?

הרב רזיאל כהן

התרומה אינה יכולה להחליף את המשלוח מנות, כי צריך לתת דוקא מנות של מאכל, וביום פורים עצמו. אבל בהחלט אפשר (וראוי) לצמצם מן ההוצאות המיותרות והמופרזות שנוהגים בדורנו לבזבז עבור משלוחי מנות מכובדים, ולהסתפק במשלוחי מנות מצומצמים, ואת ייתרת הכסף להעביר להצלת הילד (עיין להרמב"ם פרק ב' מהלכות מגילה הלכה י"ז).
לגבי מתנות לאביונים, אם אכן משפחת הילד מקבלת את התרומה אליה (לידם, או לחשבון הבנק) ביום פורים עצמו, אפשר להעביר לשם את דמי המתנות לאביונים, אבל נדמה לי שהמציאות היא אינה כן, והוועד העולמי אוסף את הכסף בחשבון שלו ומממן בעצמו את כל צרכי הניתוח, והמשפחה אינה מקבלת כסף ביד, וקשה לקבוע שמקיימים בזה "מתנות לאביונים", לכן עדיף לעניות דעתי לנהוג כאמור לעיל בענין משלוח מנות, דהיינו לתת את המינימום לעניים ממש ביום פורים, ואת יתרת הכסף שחשבת לתת - ניתן להעביר להצלת הילד.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0