שאל את הרב
print
אא
ברצוני לשאול האם כשרות מוצרי עלית בהשגחת הרבנות נצרת עלית (חלב ישראל) מספיקה או שיש להחמיר ולקנות בד"צ בלבד?  

מרן ראש הישיבה

לדעתי מספיקה.

שאלת המשך:

1. האם דעת הרב בזה לכתחילה גם למדקדקים ולבני תורה?
2. האם דעת הרב היא גם לגבי מוצרי פרווה של עלית?

מרן ראש הישיבה

1. נכון, כיון שיש ספק ספיקא שמא כהפר"ח.
2. אם יש ספק ספיקא כן.

שאלת המשך:

חילקו בישבתנו שוקולד של עלית חלב ישראל בהכשר רבנות וo.u (הכשר זה אינו מופיע כשיש בד"ץ) ואברך אחד של אותי מה דעתי. ואמרתי שאני סומך על הרב מאזוז שליט"א בזה. בעקבות כך שאל את אחד מהמשגיחים של הרב מחפוד (ולא אמר לו את דעת הרב שליט"א) והוא אמר לו שמי שמקפיד על בד"ץ שימשיך להקפיד וחלב ישראל המגיע בהכשר הo.u הוא חלב של גויים ושהם סומכים על כל מני התרים ולא מצריכים שיהודי יהיה במקום ויראה החליבה (כמדומה לי שכך אמר לו.
גם מאז שראיתי את דברי הרב שליטא נודעתי לכתבה שמוצרים בהכשר בד"ץ (כך טענו בכותרת) פחות בריאים מאשר מוצרי רבנות (כאשר מדובר באותו מוצר)- למעשה הכתבה דברה על זה שמוסיפים מרכיבים בריאים למוצרים (אז לא שהבד"ץ לא בריא רק לא בעל היתרון הנ"ל) וכשבררו מול החברות חלק השיבו שהבד"ץ לא מאשר. ובאיזה הזדמנות השוותי בין שני מוצרים של אותה חברה והיה איזה הבדל במרכיבים אינני זוכר כעת.
1). לאור האמור רציתי לברר שוב דעת הרב ואם ידועים לו הדברים?
2) אם אפשר שאחד מתלמידי הרב יבאר טיפה בהרחבה על הספק ספקא הנ"ל.

מרן ראש הישיבה

הפר"ח ור' יהודה עייאש מתירים חלב נכרי ממש בזמננו לפי שאין חלב בהמה טמאה מצוי, וחלב גמלים ביוקר. הרב פיינשטיין מתיר כשיש פיקוח מצד הממשלה ויש חולקים בזה. מכל מקום כשזה ספק חלב נכרי יש לנו ספק ספיקא, שמא זה חלב ישראל ואם תמצי לומר חלב נכרי שמא כדעת הפר"ח (ונהגו כמוהו בתונס) והרב פיינשטיין הנ"ל.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0