שאל את הרב
print
אא
אני אבל על מצות אבי וממה שהבנתי ממקורות שונים אסור לקנות בגד חדש. להפתעתי בעיון בילקוט יוסף כתובים הדברים הבאים: סימן לח - האבל אסור בשמחה בשבעה ובי''ב חודש ג. "אבל כל שלשים יום בשאר קרובים, ובאביו ואמו עד שיגיע הרגל אחר שלשים, ויגערו בו חבריו, אסור לו ללבוש בגד חדש לבן ומגוהץ, ושאר בגדים אפילו חדשים מותר ללבוש מיד אחר השבעה, ויכול לברך עליהם שהחיינו, שלא היה בכלל גזרת חכמים אלא בגד חדש לבן, אבל שאר צבעים לא היו בכלל הגזרה. ולכן אף שיש לו שמחה בלבישת חליפה שחורה חדשה, מכל מקום אינה בכלל האיסור מעיקרא. וצריך האבל לברך שהחיינו בעת שלובש בגד חדש כנז'. ואמנם יש נוהגים שלא ללבוש כל מיני בגדים חדשים כל ל' יום, ועל אביו ואמו כל י''ב חודש. וכן בנעלים חדשות, יש נוהגים ליתן לאחר לנועלן כשעה, ולאחר מכן האבל נועלם. אולם מנהגינו כפי עיקר הדין המבואר. [ילקו''י אבלות מהדורת תשס''ד סימן לח סעיף ג עמוד תקסז]" דבר זה הותיר אותי מבולבל ואיני יודע כיצד לנהוג.

הרב רחמים מאזוז

יש הרבה דברים שיש בהם דין ויש מנהג וכשאדם יכול לקיים המנהג של העדה כשאינו סותר הדין הרי זה משובח, וכאן מן הדין מותר שאר בגדים חדשים חוץ מבגד חדש לבן מגוהץ, אבל נוהגים להחמיר גם בשאר בגדים חדשים. ואם הוא צריך דחוף מאיזה סיבה חשובה, יתן למישהו אחר ללובשם או לנעול ואז יהיה מותר.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0