שאל את הרב
print
אא
אתן מעט רקע, אני ואשתי שנינו שכירים מרוויחים יחד בסביבות 10,000 יש לנו משכנתא עדיין ללא ילדים. בנוסף בעבר היה לי עסק שנסגר ויש לנו חוב לבנק בסביבות 70,000 (מלבד המשכנתא-4,000 כל חודש) כמובן שאת החוב פרסנו לתשלומים. לשאלתי יש לי ולאשתי את התוכנה "מעשרוניה" - תוכנה לניהול מעשרות. וכתוב שם על "הוצאות הפטורות ממעשר". ברצוני לדעת בבקשה אילו הוצאות פטורות ממעשר.

הרב אדיר כהן

מדברים שאינם עושים פירות, כגון הבית שדר בו ותכשיטי אשתו, אין צריך לעשר (ילקוט כהונה חיו"ד הלכות מעשר ס"א). וכן רשאי לנכות מדמי מעשר דמי פרנסת בניו הגדולים על גיל שש שנים, ובפרט אם ממשיכים בניו לעסוק בתורה. ומה טוב ומה נעים שהרוצה להפריש מעשר מכל רווחיו וממשכורתו, יתנה מראש לפני שיגיע הכסף לידו שיוכל לעשות במעות המעשר כל מצוה שירצה כפי ראות עיניו. ואם לא התנה בפירוש, יעשה התרה בפני שלושה על שלא אמר שהוא מפריש המעשר "בלי נדר", ואחר ההתרה יתנה בתנאי הנ"ל. ואם שעתו דחוקה מבחינה כלכלית ואין ידו משגת לנהוג מעשר כספים מכל משכורתו או רווחיו, יתנה מראש שיתן המעשר רק לאחר ניכוי הוצאות ביתו. אבל מי שידו משגת, יתן כל המעשר לעניים ולאביונים ולעמלי תורה ולישיבות הקדושות, ועץ חיים היא למחזיקים בה ותומכיה מאושר (שו"ת יחוה דעת חלק ג' סימן ע"ו. וע"ע בשו"ת שואל ונשאל ח"ב סימן ק"ס, ובספר מקור נאמן סימן תש"ן).

שאלת המשך:

לגבי הוצאות פטורות ממעשר: מה לגבי צדקה שאדם נותן במהלך החודש? הסכום הזה גם נחשב כהוצאה לקיזוז מההכנסה?

הרב אדיר כהן

אם נותן צדקה למקומות שניתן לעשר להם אפשר להחשיב את זה מכספי מעשר 

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0