שאל את הרב
print
אא
יש אצלנו בבית הכנסת שאלה בעניין האם מותר למכור ספר כל נדרי לכמה אנשים דהיינו להכריז שכל התורם 1000 ש”ח יזכה בספר כל נדרי ואז כל אחד מהתורמים ירים הספר וינשק וע"י זה יזכה לסגולה בדיוק כמו קונה יחיד, האם זה אפשרי ומה דעת מורנו מרן ראש הישיבה הנאמ"ן שליט"א לציין שבשער הכוונות פתיחה לענייני כיפור וכן בספר פרי עץ חיים יש לדייק שהמצווה היא בהוצאת הספר מן ההיכל וזאת א”א אלא על ידי אדם אחד אשמח לתשובה עם מקורות כי הדבר ישיב שלום לציבור שלנו ודעתכם מקובלת על מתפללי בית הכנסת שלנו ללא שום פקפוק ובהערצה רבה בתודה מראש נ"ב בספר יסוד ושורש העבודה שער יא פרק ו משמע שהעיקר הוא בהוצאת הספר.

הרב רזיאל כהן

מעלת ספר תורה של  כל נדרי גולה מאוד, אולם אין ספק שמעלת השלום בבית הכנסת עולה עליה עשרת מונים (ועיין בשו"ת יהודה יעלה אסאד חלק יורה דעה סוף סימן קט"ו. ודו"ק).
ולעצם השאלה, איני יודע אם מעלת קניה של כמה אנשים עוד שוה בדיוק למעלת המוציא מההיכל לבדו. אולם בכף החיים (סימן תרי"ט אות ט"ו) משמע שיש עניין גדול בחיבוק הספר תורה בשתי ידיו, ול רק הוצאתו.
מלבד זאת כאשר המוציא את הספר תורה עושה עושה את שליחות הקונים כולם יחד, אין ספק שזכות המצוה עצמה ניתנת גם לתורמים, וכמו שכתב מרן ראש הישיבה. כיוצא בזה באור תורה (תשמ"ן סוף סימן קכ"ג) בהערה. וכמדומני שהורה כן בפירוש גם לגבי ספר תורה של כל נדרי).
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0