Menu

60 שנה לממלכת התורה ‘כסא רחמים’

בס”ד

אשרי מי שבא לכאן


כתבה שפורסמה בעתון יתד נאמן יום שלישי כ”ג שבט תשפ”ג


| מוסדות ישיבת ‘כסא רחמים’ ציינו 60 שנה להיווסדם, במעמד אדיר ויוקרתי, בהשתתפות עשרת אלפים איש • במרכז הערב נשא דברים יו”ר ועדת הכספים חה”כ הרב משה גפני |

מכל קצווי הארץ ומכל גווני הקשת, הגיעו אלפים להשתתף ב’הילולא’ המסורתית שמקיימת ממלכת התורה ‘ישיבת כסא רחמים’, בראשות מרן ראש הישיבה, גאון ישראל רבנו מאיר מאזוז שליט”א. ובהשתתפות מרן הראש”ל הגרש”מ עמאר שליט”א, ומרנן ורבנן גדולי ישראל וחכמי הדור, שפיארו את במת הכבוד הענקית, ומילאו ארבע שורות ארוכות מסלתה ומשמנה של יהדות המזרח, שפיארו את במת הכבוד הענקית במזרח.

המעמד המסורתי, שמתקיים בשנים האחרונות במרכז הירידים גני התערוכה בתל אביב, נחשב להילולא הגדולה בעולם, והפך למעין מפגן תמיכה שנתי בישיבה ובמפעלותיה. סוג של ‘חג’ קבוע בלוח השנה החורפי, אשר בו עולים לרגל כ-10,000 איש, ובאים מרחוק ומקרוב, לתת כבוד לתורה, ולתמוך ולחזק את המוסדות המפוארים.

מדובר באירוע יחיד מסוגו, שבו רבבות תומכי תורה  רוכשים כרטיסי הגרלה בכסף מלא, על מנת לחזק את הישיבה, שכבר יצא שמה כמקום שמגדל תלמידי חכמים מובהקים, מעיינים ובקיאים בש”ס ובפסיקת הלכה. אימפריה של תורה שמעמידה מאות תלמידי חכמים בכל רחבי הארץ.

אוטובוסים מצפת שבצפון עד באר שבע שבדרום, מביאים את ההמונים, ציבור רחב ומגוון מכל החוגים – ולאו דוקא אנשים אמידים ובעלי הון – שעוקב בגאוה אחר התפתחותה של הישיבה ופועלה, ומלווה אותה בתמיכה שנתית קבועה. אלפים רבים אינם מוותרים מדי שנה על ההשתתפות ב”הילולא”, כפי שמכונה המעמד בפי כל, כאשר מדי שנה עולה מספר המשתתפים בהתמדה. יצויין כי בשנים האחרונות מוציאה “רכבת ישראל” רכבת מיוחדת עבור באי ההילולא.

עד שאם בעבר היתה ההילולא מתקיימת באולמות כאלו ואחרים ברחבי הארץ, בצפיפות ובדוחק, הרי שבעשור האחרון, בשל הצורך באולמות ענק רחבי ידים שיכילו את האורחים הרבים, החליטה הנהלת הישיבה לקיים את האירוע באולם הכינוסים הגדול של ישראל, ‘אקספו’ – גני התערוכה בתל אביב. וכמו בכל שנה, גם השנה, שני אולמות הענק במתחם גני התערוכה, התמלאו עד אפס מקום.

מלבד הצורך בשני אולמות שיכילו את האורחים הרבים, הרי שיש בזה גם ‘תיקון גדול’ בכך שישנם מתחמים נפרדים לגברים ונשים אשר צופות במעגל סגור, ובכך האירוע מתקיים ע”פ כל כללי הצניעות אשר נשמרים בקפידא.

60 שנה ליסוד הישיבה בתונס

השנה התקיימה ההילולא בסימן “60 שנה ליסוד הישיבה בתונס”, ע”י בעל ההילולא הגאון הקדוש רבנו מצליח מאזוז זצ”ל הי”ד, שנרצח עטור בטלית ותפלין בצאתו מבית הכנסת בכ”א בטבת תשל”א.

אחד הרגעים המרגשים היה, כאשר ילדי מקהלת תלמוד תורה “איש מצליח”, עלו לשיר בשעת כניסת הרבנים, ולקבל את פניהם בשיר מיוחד לכבוד התורה, כשהם עטורים ולבושים בכובע ובתרבוש, בדמותו כצלמו של ה’איש מצליח’ בעל ההילולא.

רגע מרומם במיוחד היה כאשר על בימת הכבוד עלו ששה עשר בחורים מבני הישיבה כיום, שכל אחד מהם סיים את הש”ס עשר פעמים ונבחן עליו. אשר גילו בקיאות מפליאה בסוגיות ובציון מקורותיהם. לב האלפים החסיר פעימה כאשר אמרו הבחורים “הדרן עלך כל הש”ס…”, והרבנים הגאונים בניו של ה’איש מצליח’ מחו דמעה, בראותם את שכר פעולתו של אביהם הגדול זיע”א – 60 שנה אחרי.

גדולי ישראל, שהשתתפו במעמד נשאו על נס, את פועלו הכביר של מרן ראש הישיבה הגאון המופלא רבי מאיר מאזוז שליט”א, שזכה להקים אימפריה של תורה והוראה בעם ישראל, את הישיבה החשובה ‘כסא רחמים’ ומוסדותיה, אשר ניצבת ומפארת את כותל המזרח, וזכתה להעמיד תלמידי חכמים מורי הוראות בכל תפוצות ישראל, שכל רואיהם יכירום כי הם זרע ברך ה’.

יחודיותו של המעמד הוא גם בכך שמוגשת לכל אחד מהמשתתפים סעודה מכובדת כיד המלך, דבר הדורש הפקה לוגיסטית חסרת תקדים, שבע מאות מלצרים וציוד מורכב ששונע למקום בחמישים משאיות. אך כמו כל דבר מבית היוצר של ‘כסא רחמים’, גם החלק הזה מוקפד ומנוהל בסדר וארגון קפדני. מנות ראשונות, עיקריות וגם קינוחים יוקרתיים. וכל באי ההילולא זוכים להסב סביב שלחנות ערוכים כיד המלך ברוב פאר והדר. וגם ברוב שירה וזמרה, כאשר על החלק האומנותי מופקדת תזמורת מורחבת, אשר מנעימה את הערב בשירה ובפיוט לכבוד התורה ולכבודם של רבני ההילולא שלכבודם נערכת ההילולא. והנהלת הישיבה אינה חוסכת שום פרט כדי לכבד ולהוקיר אורחי הישיבה, מוקיריה ואוהביה, שבאים וטורחים לתת כבוד לתורה.

באירוע השתתפו גם חכי”ם ואישי ציבור, דוגמת שר החוץ אלי כהן, שנאם קצרות ובתוך דבריו פנה לציבור ואמר: “אני רוצה לומר לכם תודה, תודה רבה שבזכותכם הצלחנו להעביר ממשלת זדון מהארץ, מחמם את הלב לראות את המוסדות של הרב מאזוז. לראות איך מדן ואילת הגיעו לכבד ביום ההילולא. בשם ה’ נעשה ונצליח”. שר התקשורת שלמה קרעי, שמשפחתו קשורה לישיבה, פתח בהודאה לה’, על ביטול ממשלת הרשעה, ומחה על דברי בלע שנשמעו לאחרונה כנגד מרן ראש הישיבה. והודה לציבור על התמיכה הגדולה בבחירות האחרונות למען מפלגות גוש הימין. “בעזרת ה’ נשמור על הקומות הכשרות, ונדאג לתקשורת טובה ונקייה לציבור החרדי, לפי דעת והכוונת גדולי ישראל”.

הרב גפני: “הדור צריך לו”

יו”ר דגל התורה ח”כ הרב משה גפני, אשר זכה לקרבה מיוחדת אצל מרן ראש הישיבה, שהשתתף לראשונה באירוע, עמד משתהה מול עוצמת התורה של אימפריית ‘כסא רחמים’. בדבריו סיפר, כי כל פעם שיוצא מביקור במעונו של ראש הישיבה, הגר”מ מאזוז, הוא יוצא נרגש ומלא התפעלות. “זכיתי כמה פעמים להיות אצל ראש הישיבה, ויצאתי ממנו מחוזק מאוד מאוד. בפעם האחרונה שהייתי אצלו, יצאתי מחדרו עם דמעות. ראש הישיבה אמר לי שהוא מבין למה הרב שך זצ”ל שלח אותי לכנסת. החיזוק שאני מקבל אצלו, שעולם התורה מקבל אצלו, האמת, החוזק, היושר שהוא נותן לנו ואומר לנו את אשר לפנינו, ראוי לכל חיזוק שעכשיו בערב הזה אנו נותנים לו. אנו מברכים את ראש הישיבה ברפואה שלימה, הדור צריך לו…”. הרב גפני סיים בברכה חמה לרב שימשיך להשמיע את קול ההשקפה הצרופה ללא חת, וימשיך להנהיג את הדור מתוך בריאות ונחת.  

גולת הכותרת של הערב, היה כמובן משאם של מרנן ורבנן שליט”א שדיברו במעלת הפצת התורה ובשבחה של ממלכת התורה ‘כסא רחמים’, אשר זכתה להעמיד אלפי תלמידים, שרבים מהם משמשים כרבנים מורי הוראות בישראל, ומפיצים תורה בעם ישראל.

הגאון הגדול מרן הראש”ל רבי שלמה משה עמאר שליט”א, נשא משא מיוחד בשבח הישיבה ועורר את הצבור לתמוך במוסדותיה. “ישיבת כסא רחמים והעומד בראשה מאירים את העולם באור גדול” אמר לקול תשואות ההמונים.

את המשא המרכזי, נשא מרן ראש הישיבה גאון ישראל הגאון רבי מאיר מאזוז שליט”א, בפתח דבריו, פתח הרב, באורח נדיר בקריאת פרק תהלים: “נאמר “שיר המעלות לרפואת הרב בעדני”, ויחד איתו התאחדו עשר אלף יהודים לדקה של תפלה לרפואתו של הרב זצ”ל, אשר הסתלק לבית עולמו בבוקר שלמחרת.

בדבריו ברך מרן ראש הישיבה את הנאספים הרבים מהארץ ומחו”ל לכנס שכולו למען התורה. בהמשך דיבר בשבחה של הישיבה, ובזכות הגדולה שיש לתומכים בה. וסיפר מעט מגדלותם ומעלתם של הרבנים הקדושים בעלי ההילולא. את דבריו סיים מרן ראש הישיבה, בשבח והודיה לה’, על הזכות שזכו הם להקים לאביהם שם בישראל, בדמות ישיבה שמוציאה פירות ופירי פירות, עדרים של תלמידי חכמים לתורה ולתעודה.

חזקו ויאמץ לבבכם

מתוך רצון להוקיר טובה ולהוקיר את אלפי המשתתפים, חולק ספר “חזקו”, שיחות ומאמרים מאת מנהלה הרוחני של הישיבה, הגאון הצדיק רבי צמח מאזוז שליט”א, ספר מוסר מופלא וגדוש בתורה ויראת שמים.

במהלך הערב הושקו ספרים חדשים שיצאו לאור ע”י מכון “הרב מצליח” בנשיאותו של מרן הגר”מ מאזוז, המכון שהתפרסם בסדרת הספרים החשובה, “הוראה ברורה” – תבנית המשנה ברורה על חלק יורה דעה (הסדרה שזכתה בפרס עיריית ב”ב לספרות תורנית), ועוד מאות ספרי יסוד והלכה מדוייקים. בסוף האירוע התקיימה גם ההגרלה הגדולה על פרס כספי מכובד של רבע מיליון ₪, ועוד עשרות פרסים יקרי ערך, כאות הוקרה לתומכי הישיבה ואוהביה.

באי ההילולא הגדולה מעידים כי תחושת האחדות והדבקות השוררת במקום, אין לה אח ורע. כולם נקבצים ובאים למעמד הגדול והנורא, כשתחושה עמוקה של “ויחן שם ישראל נגד ההר” – כאיש אחד בלב אחד חופפת במקום. מעמד מרגש ומיוחד, שמותיר את חותמו ורישומו לעד.

גדול ונשגב היה המעמד לכבודה של תורה, ולכבודם של בעלי ההילולא.

לעוד מאמרים של מערכת האתר
למאמר הבא
למאמר הקודם

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מערכת האתר

334
20
79

מאמרים חדשים

שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew
דילוג לתוכן