Menu

סעודה רביעית

“חובה מן הדין על כל אחד ואחד מישראל לאכול סעודה רביעית במוצאי שבת, ואף הנשים חייבות לקיים סעודה זו”- (מתוך הספר “מעדני מלך”, הכולל הלכות ומנהגי וחשיבות “סעודה רביעית”, הנקראת גם “סעודה מלווה מלכה”) האומנם?! האם באמת סעודה רביעית אינה מצוה וחסידות בעלמא, האם באמת היא חובה מן הדין ואין שום צד ליפטר ממנה? אכן כן, איך אפשר להתעלם מדברי עשרות מרבותינו הראשונים והפוסקים, שכתבו שחובה לקיים סעודה זו. איך אפשר להתעלם מדברי החזו”א שאמר “שמי שלא יאכל פת בסעודה רביעית יתחרט בעלמא דקשוט [בעולם האמת]”.

כל זה היה חידוש בשבילם, חידוש גדול שמעולם לא שמעו עליו. ודוקא בגלל סיבה זו ישב המחבר על מדוכה זו וחיבר את ספרו דוקא בגלל שראה את המבוכה הגדולה ואת החוסר ידיעה השורר בציבור הרחב בענין זה, דוקא בגלל שראה תלמידי חכמים שמזלזלים בסעודה זו, דוקא בגלל זה בירר את הענין לעומקו ביסודיות, וזאת הלכה העלה שסעודה זו חובה היא גמורה מן הדין, וכמבואר למעיין בספר הנ”ל.

ובאמת רבים וכן שלמים אינם מכירים בגודל קדושת וגדולת סעודה זו, אשר מעלתה גדולה עד מאד, והיא חיונית ונצרכת מאוד לחיי האדם בעוה”ז ובעוה”ב, וטרם זכתה שמקומה יכירה כשעת רעוא דרעוין, כשעת התעלות רוחנית, כסיום נפלא לקדושת השבת וכפתיחה מעולה לימי החול, ולא לחינם נתכנתה בשם “מלווה מלכה”, שבה האדם מלווה את המלכה היא השבת בעת יציאתה בשמחה ובגיל.

משל לאדם פשוט שהתמזל מזלו וזכה לארח מלך רם ונישא בביתו, ולו לרגע קט ביותר, איזה אושר ושמחה נסוכים על פניו, בכל רגע של שהיית המלך בביתו כמה הוא נהנה מכל דקה בחברתו, לו היתה באפשרותו לסיים את ביקור המלך במחיצתו בכלי שיר, בנבל ובכנור, בתופים ובמחולות, כי אז לא היה חוסך שום מאצץ ויוצא ללוותו במחול ובשמחה, ושר ומזמר ומכרכר סביבו בכל כוחו, בקול רינה ותודה המון חוגג. אין לנו קנה מידה להעריך ולשער רגעים נצחיים אלו, כמה שמחה שמח האדם באותם רגעים, וכמה אושא נסוך על פניו…

כך הסתכלו רבותינו הראשונים והפוסקים בעין הבדולח שלהם על סעודב זו, אשר היא משמשת בתור גשר ומעבר בין ההרגשה הנפלאה האופפת את האדם ביום השבת לבין ימי החול, להמשיך את אותה הרגשה נפלאה ואת אותם רגעים יקרים של התעלות רוחנית גבוה אף בימי החולין. ולכן הקפידו מאד ואף הזהירו על כך שלא לעבור מלעשותה אפילו בשעת הדחק, כי ההפסד למי שעבר ולא עשאה גדול הוא מאד בזה ובבא, ולא ניתן לשערו בשכל אנוש.

יהודי יקר!
הידעת שחובה מן הדין לאכול סעודה רביעית במוצאי שבת?
הידעת שבזכות סעודה זו יקום האדם בתחיית המתים?
הידעת שבזכות סעודה זו ינצל האדם מחיבוט הקבר?
הידעת שרבנו ירוחם מגדולי הראשונים כתב בפירוש שחייב לעשות סעודה זו?
הידעת שהגאון רבי סלמאן מוצאפי אמר שסעודה זו היא שווה מליוני ויטמינים, ובה תלויה בריאות האדם?
הידעת את הסגולות הרבות והמגוונות של סעודה זו?
הידעת שנכתבו על סעודה זו מאות דפים בספרי הפוסקים החשובים ביותר?
הידעת שאשה האוכלת סעודה רביעית זוכה ללידה קלה?
הידעת שהגר”א קיים סעודה זו אפילו בזמן שהיה חולה מאד?
הידעת שבזכות אכילת סעודה זו מקרבים ביאת משיח צדקנו שכולנו מצפים לבואו במהרה בשמחה?

לעוד מאמרים של הרב עובדיה חן
למאמר הבא
למאמר הקודם

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרב שמואל אוזן

6
0
3

מאמרים חדשים

עיון או בקיאות

 "ללמוד סוגיות בעיון ולהעמיק במפרשים - לצלול בים התלמוד , או שאולי עדיף ללמוד בקיאות''.1 לקריאה
שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew