Menu

הלכה יומית (ראשון) – א.לקיים מצות “תענו את נפשותיכם”. ב. זכות שומרי השמטה. ג. נסים שקרו בשבוע האחרון

close
error print mp4file_download file_download
אא

הלכה יומית (ראשון) – א.לקיים מצות “תענו את נפשותיכם”. ב. זכות שומרי השמטה. ג. נסים שקרו בשבוע האחרון

מרן ראש הישיבה

הלכה יומית מפי מרן ראש הישיבה שליט"א לע"נ גאולה בת אסתר, ואורנה בת זהבה יום ראשון ז' תשרי התפ"ג

-ההלכה נמסרה ע”י מרן שליט”א בשבוע שעבר יום חמישי-

מורי ורבי הגאון רבי יצחק בוחניק זצ”ל מספר, שפעם אחת עשה יום כיפור בבית הכנסת בפריז, וראה שם דבר מוזר מאד. גמרו תפלת שחרית ומוסף, ונשאר חצי שעה עד מנחה, אז אמר להם הרב של בית כנסת: בואו נכנס לחדר האוכל. לחדר האוכל? יום כיפור חדר האוכל? כולם נכנסו וראו שלחנות ערוכים בכל טוב, יש בהם אוכל, יש בהם פירות, יש בהם לחם, ויש בהם הכל. עמד הרב ואמר להם: יש לנו כאן כל טוב שבעולם, ואנחנו מוכנים לאכול, אבל התורה צותה עלינו “תענו את נפשותיכם”, לכן אנחנו נפרדים מהשלחן הזה בשמחה רבה, בעין טובה, ואנחנו מקיימים את המצוה הזאת. והרב שלי אמר: אני התפלאתי, לא ראיתי דבר כזה בשום מקום, ללכת להסתכל על האוכל והעינים תאבות לאכול, ואתה אומר ברגע האחרון “אסור לאכול, ולהיות שמחים שאסור לאכול”.

ויש מקור לזה בגמרא בשבת (קט”ו ע”א), שכתוב שם שבזמן הגמרא היו עושים קניבת ירק, שהיו הנשים לוקחות את הירקות המיועדים בשביל אכילת מוצאי כיפור, תולשים מהם את הירקות המעופשים והדברים הלא טובים, ומשאירים רק אוכל שראוי לאכילה. למה עושים את זה? משום עגמת נפש. מה זה עגמת נפש? שתתעגם נפשם, הם רואים ירקות טריים ולא אוכלים מהם. משמע שיש ענין בדבר הזה לקיים את “תענו את נפשותיכם”, שהנפש מתענה. אם אדם נמצא במקום שאין לו מה לאכול – אין לו מה לאכול, אבל כאשר נמצא במקום שיש מה לאכול והוא מונע את עצמו ולא אוכל, זה השכר כפול שכר בכפליים.

*

והנה בישרו אותנו אתמול בשורה טובה, שצילמו את המעדר הראשון לעבוד בשדות של שומרי שמטה, לומר: “כל השנה כולה לא עבדנו, עכשיו הנה המעדר, בכבוד בוא הנה”…

ויותר מזה, יהודי אחד שמגדל תמרים אמר: אני לא ידעתי לא שמטה ולא שום דבר, והשנה הזאת השפיעו עלי ואמרו לי כמה חקלאים תשמור שמטה. קיבלתי, ושמרתי שמטה. לא נגעתי באילן ובשום דבר, יש לי אילנות תמרים שלא נגעתי בהם, חוץ מהשקייה במדה מצומצמת, מה שאמרו לי מותר – מותר, זה הכל, לא חרשתי לא זרעתי ולא עשיתי שום דבר, רק ישבתי ככה, מסתכל בחיבוק ידים על התמרים שלי. ואתם יודעים מה הביאו לי התמרים השנה? תמרים כפולים כפולים!. תראה אותם לכולם “זה תמרים של שמטה”. זה מה שאומרים בתפלה “תשש כחנו מצרות” – תשש ראשי תיבות תמרים של שמטה, תשש כחנו בלי זריעה בלי חרישה בלי קצירה ובלי כסף (רק מה שמקבלים כמה גרושים מהממשלה). לכן הקב”ה אמר: תשש כחכם מהצרות, ניתן לכם כח בכפלי כפליים.

בזכות שומרי השמטה, השנה, ה’ יתברך יריק עלינו שפע עד בלי די, ויתן לנו חיים טובים, חיים ארוכים, חיים של ברכה, חיים של פרנסה טובה, חיים של חילוץ עצמות.

*

הנה ראינו כמה נסים שקרו השבוע הזה. דבר ראשון, מוצאי שבת ערב ראש השנה, באו אלפים אולי רבבות לכותל המערבי, כולם עם סידורים ביד מבקשים סליחה, “אדון הסליחות בוחן לבבות”. הקב”ה בוחן את הלב שלהם שהתכוונו לשם שמים, לא התכוונו לשם פוליטיקה, ולכן נתן להם שתי ברכות: ברכה ראשונה שבאו רשעים ורצו לזרוק טילים בתחנת רכבת, והנה מהשמים הרכבת לא עבדה בימי החגים, והם לא יודעים את זה. טוב שהם לא יודעים, שישארו בחושך שלהם. אז לא קרה לנו כלום.

דבר שני, תפסנו בעז”ה כמה מחבלים “מבוקשים”, מבוקשים ומיוקשים, תפסנו אותם וחיסלנו אותם.

ודבר שלישי, שנסעו עשרים וחמשה אלף יהודים לאומן, לא רק מארץ ישראל אלא מכל העולם, “אומן אומן ראש השנה”… “לכה ארה לי יעקב ולכה זועמה ישראל” – ארה ראשי תיבות אומן ראש השנה… חשבו שם הגוים לעשות לנו רעה. הארורה הזאת איראן נתנה לרוסיה כמה טילים לזרוק על אלה שבאים לאומן, ורוסיה כלפי חוץ אוהבת אותנו אבל לא בדיוק, ויש לה טילים מאיראן, אז הם אומרים “אני לא עשיתי כלום, אין שליח לדבר עבירה, איראן נתנה לי”… אבל בסוף מה קרה? לא קרה כלום, וכל הנוסעים לאומן נסעו בשלום, ויחזרו לשלום. ונזכה שה’ יתברך יברך את עמו בשלום, אמן כן יהי רצון.

לעוד וידאו מרן ראש הישיבה

מרן ראש הישיבה

3584
2653
50

הנבחרים

שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew
דילוג לתוכן