חדשות ועדכונים

תורה מסיני על הפטרות | כ"ג טבת התש"ל 14-05-2018

 

במלאות שנה להסתלקותו של מורנו הגאון הרב משה חורב זצוק"ל, הופיע ויצא לאור עולם הספר שרבים ציפו לו מכתי"ק של הרב זיע"א

שמחה רבה בעולם היהודי | כ"ג טבת התש"ל 06-05-2018

שמחה רבה בעולם היהודי אמש עת פאר הדור מרן שליט"א שב למסור את שיעורו השבועי מביתו לאחר הפסקה ארוכה שלא זכינו לכך, יהי רצון שנמשיך עוד רבות בשנים להנות ולהתבסם מאור תורתו, בתוך כך נקרא הציבור היקר להמשיך ולשאת תפלה בכל עת, ולהתחזק בכל הדברים הנצרכים, להתמדת בריאותו של מורנו ורבנו שליט"א (רבי מאיר נסים בן כמסאנה) עד ביאת גואל צדק אמן כן יהי רצון.

אתר הישיבה המזכה את עשרות אלפי הגולשים בחודש במגוון עצום של תוכן יהודי תורני איכותי ברמה גבוהה מאוד. דורש עבודת עדכון ותחזוק שוטפת, העולה לישיבה בדמים מרובים.
עזור לנו להמשיך, ותן לנו את האפשרות לעשות עוד יותר, בעזרת תרומה חד פעמית ללא התחיבות, לטובת אחזקת האתר הקדוש.

להשתתפות בהחזקת האתר לחץ כאן

שיעור תורה אצלך בבית | כ"ג טבת התש"ל 02-01-2018
חדש בחנות הספרים | כ"ג טבת התש"ל 24-12-2017
שימו לב לספרים החדשים שנוספו בחנות ספר מגדולי ישראל חלק ד' שחותם את סדרת הספרים וכן אוצר ההלכה שבת ד'.

למעבר לחנות לחץ כאן

 
עצרת השלושים לפטירתה של בתו של מרן שליט"א מרת גאולה מאזוז ע"ה
תערך מחר יום שני כ"ג כסלו בשעה 5:00 בהיכל הישיבה
כנסו לעמוד ההילוא והתעדכנו.
לחצו כאן לכניסה לעמוד
היכונו להילולא הגדולה | כ"ג טבת התש"ל 21-11-2017
 

 
ההילולא מתקרבת בעז"ה
יום שלישי ט"ו בטבת 2.1.2018
גני התערוכה - תל אביב

מרת עדנה גאולה מאזוז ע"ה | כ"ג טבת התש"ל 15-11-2017
אבל כבד ירד אתמול עם היוודע פטירתה בדמי ימיה של האשה מרת עדנה גאולה מאזוז ע"ה, בתו של מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי מאיר מאזוז שליט"א והיא בת 43 בפטירתה.

מרת גאולה מאזוז ע"ה נולדה בי"ט תשרי שנת ה'תשל"ה לאביה מרן שליט"א, ולאמה הרבנית אסתר ע"ה שנפטרה לפני כעשור. בצעירותה עברה תאונה קשה וסבלה בכל חייה.

הלוויתה התקיימה אתמול בשעות הצהריים מהישיבה ברחוב הרב עוזיאל בבני ברק כאשר אביה הגדול שליט"א סופד לה במלים נרגשות ומשם צעדו רגלית מאות המלוים לעבר בית החיים פוניבז' שם נטמנה למנוחת עולמים דקות בודדות קודם שקיעת החמה.

מרן ראש הישיבה ביקש לנסח בעצמו את מודעת האבל. והביע אתמול בבוקר את כאבו הגדול ואבלו הכבד על פטירת בתו ע"ה, כשניסח את מודעת האבל: "אוי לנו כי שודדנו", פתח מרן שליט"א וכך כתב: "אוי לנו כי שודדנו". בצער רב וביגון קודר אנו מודיעים על פטירתה הפתאומית של בתי, אחותנו ודודתנו, מרת גאולה בת אסתר מאזוז נ"ע". "סבלה יסורין רבים כל ימי חייה, ונפטרה מדום לב ביום כ"ה חשוון התשע"ח, בגיל 43 שנים ולא זכתה לחופתה". "ה' נתן, ה' לקח, תנצב"ה", סיים הרב את מכתבו הכואב והמצמרר.

הספדו של מרן שליט"א הועבר כאן בשידור חי וניתן לצפות בו כעת  בלחיצה כאן
עצרת התעוררות ביום חמישי הקרוב | כ"ג טבת התש"ל 23-10-2017עצרת התעוררות
 
במלאת ארבע שנים לעלייתו בסערה השמימה, גאון עוזנו ונזר תפארתנו, האדם הגדול בענקים, אבי אבות הפוסקים. יחיד הדור ופלאו, בדביקותו ועמלו בתורה לאין קץ, בליבו הרחום ואהבת ישראל האדירה שפיעמה בו לאין סוף, בגאונותו חריפותו ובקיאותו אשר אין להם דמיון, ובספריו המאירים והבהירים כספירים, אשר בתוקף קדושתו, ועוצם מסירותו, ורוב גדולתו, ותפארת ענוותנותו, עשה לתורה שלא תשתכח מישראל, רבן של כל בני הגולה,הראשון לציון ונשיא מועצת חכמי התורה, מרן מלכא
    רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל
              נשיא ישיבתנו הקדושה, אשר עמד לימינה מיום היווסדה.

וכן לרגל פקודת השנה ה- 17 להסתלקותו של מורנו ורבנו ועטרת ראשנו, מגדולי פוסקי הדור,הגאון האדיר, מעוז ומגדול, אשר מסר נפשו על עמל התורה והרבצתה, לילה כיום יאיר כחשיכה כאורה, והעמיד אלפי תלמידים בישיבה ומחוצה לה, ולא ביטל שיעוריו על אף יסוריו הקשים, מופת השקדנים, בחיר המעיינים, מגדולי המחברים
     רבנו משה הלוי זצוק"ל
          ר"מ בישיבתנו הקדושה, ומחבר הספרים: שו"ת תפילה למשה ז' חלקים, מנוחת אהבה ד"ח, ברכת ה' ה' חלקים, מלוה ה' ב' חלקים, יוסף דעת, דבר השמיטה ועוד.

 
תתקיים עצרת התעוררות לזכרם
ביום חמישי ו' במר חשוון התשע"ח
באולם בית המדרש המורחב של ישיבתנו הקדושה, בשעה 17:00 תפילת מנחה
ואח"כ יספידו הרבנים הגאונים:
פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א
הגאון רבי יעקב סיני שליט"א נכדו של מרן זצ"ל
הגאון רבי יצחק מוסאי שליט"א תלמידו של הגאון הרב משה לוי זצ"ל


תפלת ערבית בשעה 19:00                                     הקהל הקדוש מוזמן
                                                                                                    הנהלת הישיבה 
אלפים זעקו 'אדון הסליחות' בציון הרשב"י יחד עם מרן שליט"א
 
לראשונה התקיימה עצרת התעוררות וסליחות בציון הרשב"י במירון, בהשתתפות אלפי אנשים ונשים, ובמעמד רבנים ואישי ציבור כשבראשם הגאון הגדול מרן ראש הישיבה רבי מאיר מאזוז שליט"א.
 
עשרות אוטובוסים מכל רחבי הארץ הביאו את הקהל הגדול למעמד, רכבו של הרב נכנס עד לרחבת המתחם, כאשר הקהל הגדול עוטף את הרכב בשירה ובריקודים לכבוד התורה.
 
האירוע נפתח בדברי חיזוק והתעוררות, כאשר את המשא המרכזי היה כמובן דבריו של מרן הגר"מ מאזוז, שעסק באחדות עם ישראל, ובצורך להאהיב את התורה על כל יהודי ויהודי, הרב התייחס למאבק של בג"ץ בתורה בשבת ובצביונה הרוחני של המדינה, אף אחד לא יוכל על התורה, הרבה עמדו בפניה והיא תישאר לנצח. השבת נותנת לנו רגיעה מוחלטת, אלה שאין להם את השבת הם מסכנים, הם לא טעמו את טעמה של התורה.
כשאנחנו אומרים סליחות בימים האלה, היא יוצרת מלאך שעומד בתפלה עלינו, לומר סליחות מכל הלב יש לה ערך גדול למעלה. למרות כל מה שעברנו כל הצרות שהיו על עם ישראל, למרות שהרבה התרחקו מהתורה והמצוות, כל שנה מגיע סליחות וכיפור, וכל עם ישראל מראה לבורא עולם שהוא מאמין ובוטח רק בבורא עולם.
 
אנחנו צריכים להתחזק, לשון הרע, לא מדברים, כי ה'חפץ חיים' כתב ספר אז אנשים נזהרים, אבל שנאת חינם ה' ישמור. מספיק עם השנאת חינם, בואו ונוריד את זה, ונזכה לשנה טובה.
 
עוד שלשה ימים יום הדין, נתאחד בתפלה לבורא עולם, כולנו יחד, אנחנו כולם אחים גם החילונים וגם הרפורמים, כולנו בני איש אחד נחנו, רוצים לבוא לכותל להתפלל ברוך הבא, גם הרפורמים, אבל לעשות כותל במיוחד בשבילם זה אסור, כי זה זיוף, אם אדם ירצה לעשות שטרות להמציא מעצמו זה אסור כי זה זיוף, יש אנשים חלשים בתורה, בשבת, היה מאז ומעולם, אבל לבוא ולעשות תורה מזוייפת זה אסור.
 
הרב הסתכל על הקהל המגוון, שכלל אלפי משתתפים דתיים וחילונים, בעלי בתים לצד אברכים, ואמר "זה מעמד מרגש לעמוד אצל רבי שמעון בר יוחאי, כל עם ישראל יחד, זה הכח האמיתי שלנו שכולם מאוחדים, יחד בתפלה לבורא עולם. הרב בירך את אלפי המשתתפים שיזכו לשנה וחתימה טובה".
 
רגעי השיא של הערב, היו אמירת הסליחות, על ידי פייטנים וחזנים, ובהשתתפות אלפי האנשים, כאשר קטעים נבחרים של קבלת עול מלכות שמים, נאמרו על ידי מרן ראש הישיבה בכבודו ובעצמו.
 
הערב הסתיים בהרגשה של התרוממות והתעלות. האירוע הועבר כולו בשידור חי ברדיו 'קול ברמה' שאף נטל את חסותו למעמד.
 
                                                                                                                                                                                          קרדיט צילום: דוד כהן | ולוי'ס

 
לראשונה מזה עשרות שנים, מרן שליט"א מגיע לציון הרשב"י במירון לעצרת תשובה וסליחות ברב עם. איש בל יעדר
 
 
לראשונה! 72 שעות לפני יום הכיפורים, יום חתימת הדין, כולנו עולים לרבי שמעון בר יוחאי, לערב התעוררות ותשובה יחד עם אמירת סליחות ברוב עם, בהשתתפות גדולי ומאורי הדור, ובראשם מרן ראש הישיבה הגאון הרב מאיר מאזוז שליט”א.
מצפים לישועה? לפרנסה? לזיווג? לזש”ק? לרפואה שלימה? להצלחה?
נצלו את הרגע הנדיר והמסוגל, אצל רבי שמעון ובזכותיה דבר יוחאי תחתמו לישועה בקרוב!

להרשמה למעמד הנדיר, ושמירת מקום בהסעות. לחצו כאן. כניסה והרשמה חינם

להרשמה למעמד הנדיר, ושמירת מקום בהסעות. לחצו כאן. כניסה והרשמה חינם
 
הרב מיכאל נמני ז"ל | כ"ג טבת התש"ל 16-07-2017
ברוך דיין האמת
מחר יום שני כג תמוז הלווית רבי מיכאל כליפה נמני תצא בעז''ה מישיבת כסא רחמים רחוב הרב עוזיאל 26 בבני ברק בשעה 14:00 ולאחר מכן בשעה 16:00 בבית העלמין סנהדריה בירושלים.
חדש חדש חדש! | כ"ג טבת התש"ל 11-07-2017
לאחר תקופת הנסיון המוצלחת שמחים לבשר כי שירות *שו"ת סמס*. של אתר הישיבה YKR.ORG.IL  נפתח באופן רשמי. בו תוכלו לשלוח שאלות קצרות ודחופות לרב. ואנו נשתדל לענות עליהם במהירות האפשרית ע"י רבני הישיבה שליט"א. ובראשם מרן גאון ישראל הרב מאיר מאזוז שליט"א. *כללים (חובה לקרא לפני השליחה):* 1. יש לשלוח שאלות בקצרה. ללא אריכות מיותרת. 2. יש לשלוח שאלות דחופות בלבד. שאלות שניתן להמתין להם כמה ימים יש לשלוח דרך אתר הישיבה. 3. בתחילת השאלה יש לשרשום "שות סמס:" ואז לכתוב את השאלה. 4. אין התחייבות לענות על כל השאלות.  ואין התחייבות למענה ע"י רב מסויים. אלא על פי המתאפשר ועל פי שיקול דעתינו לאיזה רב לפנות. בלבד. 5. התשובות ינתנו בקצרה ללא מקורות חוץ ממקרים מיוחדים על פי שיקול דעתינו. 6. יש לשלוח שאלות בין 8:00 עד 20:00. חוץ ממקרים קריטיים מאוד שאפשר לחרוג מהזמנים. מספר הטלפון לשליחת השאלות בסמס : 0586435737
מגדולי ישראל חלק ג’ | כ"ג טבת התש"ל 05-06-2017
שמחה רבה בעולם התורה עם צאתו לאור של החלק השלישי בסדרה המדהימה 'מגדולי ישראל' פרי עטו של פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א 
סדרת הספרים "מגדולי ישראל" כוללת אסופת מאמרים מרתקת שכתב מרן ראש הישיבה שליט"א במשך השנים על עשרות מגדולי ישראל מכל הדורות ומכל העדות, החל מרבי יצחק בן גיאת שחי בדור הראשונים, עד רבני דורנו מרן הגר"ע יוסף והגר"מ אליהו זצ"ל. חשוב להדגיש כי אין מדובר בעוד ספר תולדות, כי-אם בסדרת ספרים, הכוללת ניתוח מדויק של אישיותם ושיטתם של גדולי הדורות, מזוית ראיה נדירה ומקורית, תוך ירידה לנבכי נפשם, מתוך היכרות מקיפה ועיון מעמיק בכתביהם. סקירה המשלבת מחקר תורני והערות עיוניות בהלכה, לצד פילוח תכונותיהם וגישתם ההלכתית וההנהגתית של גדולי הדורות לדורותיהם, ספר מרתק מסוג ספרו המפורסם של מרן החיד"א, 'שם הגדולים'.

(לסקירה נרחבת על סדרת 'מגדולי ישראל' לחץ כאן)
 
 
בכרך זה העוסק בגדולי הדור האחרון, מופיע מטבע הדברים, ערך רב תוכן הכולל עשרות עמודים על דמותו תורתו ושיטתו של מרן הגר"ע יוסף, ובו מגולל  מרן ראש הישיבה רבנו מאיר מאזוז שליט"א לראשונה בין הדברים עשרות מפגשים והתכתבויויות יחד עם מרן זצוק"ל. מה שמפתיע בכרך הנוכחי, אלו הם הנספחים שנוספו על ידי צוות המכון להוצאת כתבי מרן הגר"מ מאזוז, שצירפו חילופי המכתבים בין הגר"מ מאזוז למרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל. מעיון במכתבים שנחשפו מתגלה קשרי ידידות חסרי תקדים המגלים על שיח תורני הלכתי ואף פוליטי שהיה קיים בין מרן הגר"ע לגר"מ מאזוז. בין המכתבים ניתן למצוא התכתבויות אישיות בין הרבנים, בהם מרן הגר"ע יוסף שולח את ברכותיו ואיחוליו להחלמתו של הגר"מ מאזוז, ומסיים בבקשה כי גם הגר"מ יתפלל בעדו. בין היתר נחשף מכתב בו מבקש הגר"ע יוסף מהגר"מ מאזוז שישלח לו הערות על ספריו "כאשר היה באמנה איתו".


לרכישת הספר לחץ כאן

 


עצרת השלושים לגאון הרב משה חורב זצ"ל תתקיים בהיכל הישיבה היום בהשתתפות מרן ראש הישיבה שליט"א
ככלות השבעה להסתלקותו של הגאון הגדול הרב משה חורב זצ"ל תתקיים עצרת חיזוק והתעוררות היום יום חמישי ח' אייר בהיכל הישיבה הקדושה
 
ישאו דברים מרן ראש הישיבה שליט"א
מרן הגאון הרב משה צדקה שליט"א רה"י פורת יוסף
הגאון הגדול הרב יהושע כהן שליט"א

 
תפילת מנחה בשעה 17:45 ולאחר מכן יחלו ההספדים
הגאון הרב משה חורב זצ"ל | כ"ג טבת התש"ל 30-04-2017

הגאון הרב משה חורב זצ"ל יושב לצידו של מרן שליט"א בהספד במלאות שלשים להסתלקותו של מזכה הרבים ר' ברוך חורי אביו של הרב במנוח זצ"ל, בין הדברים מרן שליט"א מזכיר את גדלותו של הבן הגאון הרב משה זצ"ל (לצפיה בוידאו לחץ על התמונה)


 
מעמד "הקבלת פני רבו" לכבוד מרן ראש הישיבה מורנו הגאון האדיר רבנו מאיר מאזוז שליט"א, התקיים ביום רביעי א' דחוה"מ פסח באולמי אחוזת ווגשל המפוארים, במעמד גדולי מרנן ורבנן גדולי התורה, ובהשתתפות אלפי בני תורה ואברכים עם עמך בית ישראל, שגדשו את האולמות עד אפס מקום, והגיעו מרחוק ומקרוב בזכות מערך הסעות מיוחד שאורגן מכל רחבי הארץ.
המעמד נפתח בחלק האומנותי אותו הרכיבו גלריית זמרים ואמנים מהשורה הראשונה, ר' משה דוויק הי"ו, שפצח בקול שירה וזמרה אדירה לכבוד המועד ולכבוד המאורע (ומרן ראש הישיבה אף התרגש מאד משירתו בפיוט "אעופה אשכונה", ומחה כף אל כף כאות שמחה ותודה). כמו גם הזמרים הנודעים ר' מנדי ג'רופי הי"ו, ר' משה קליין, ור' אבי מן הי"ו שליוו את האירוע בקטעי שירה ופיוט לכבודה של תורה.
בשורות ספורות אלו קשה לתאר את כל שהתרחש באירוע הגדול, אך א"א שלא לציין את אחד מרגעי השיא, היה זה כאשר נכנס מרן ראש הישיבה שליט"א לאולם, כשקהל האלפים פוצח בשירה שלא נגמרת, "עוד ינובון-ינובון בשיבה, דשנים ורעננים יהיו", שירת הודיה להשי"ת על שזכינו לחיות בדורו של המאור הגדול לממשלת התורה, עמוד האמת וסמל הענוה, שר התורה ועמוד היראה. "חיים ושלום, יוסיפו לך", צועקים ולא מתעייפים, וגם כשהתזמורת כבר מושתקת לבקשת הרב, "ימים על ימי מלך" - ממשיכים וזועקים. והשירה אף מתגברת ומתעצמת עם כניסתו של מרן הראש"ל הגרש"מ עמאר שליט"א, כששירת "יחיד אל דגול מרבבה, יברך לגברא רבה" מתמזגת שעה-ארוכה עם "אמת מה נהדר" ו"צהלי ורוני יושבת ציון".
את המעמד פתח הג"ר מרדכי מאזוז שליט"א ראש ישיבת "כסא רחמים-עמנואל", שסיפר מעט על גדלותו של מרן ראש הישיבה שליט"א, עמוד האש המאיר לפני המחנה, שעל גודל עיונו בכל עמקי התורה כבר העידו גדולי הדור הקודם ובראשם מרן רשכבה"ג רבנו עובדיה יוסף זיע"א, ושכולם עומדים משתוממים מגודל בקיאותו העצומה בכל תג ושורה בתשובות הנודע ביהודה ורבי עקיבא איגר. ושכולנו מחוייבים לצאת בקול מחאה כנגד דברי הזלזול שנשמעו לאחרונה.
הגאון הגדול הרב חננאל כהן שליט"א ראש מוסדות "חכמת רחמים", סיפר על התגובות הרבות שהוא מקבל בעקבות העלון "בית נאמן", מכל קצווי תבל, וגדולי תורה עם יהודים של צורה מכל הסוגים ומכל החוגים שולחים מכתבי תהלה והתפעלות על העלון שהוא מלא תורה, מלא מוסר, מלא חכמה. קיבלתי טלפונים מאמריקה בערב החג, "תודה רבה על העלון, הוא ממש מחייה אותנו". יש אנשים שחושבים או כותבים באיזה ראיון שמרן ראש הישיבה הוא רב של "העדה התוניסאית", אבל מרן ראש הישיבה הוא מנהיג הדור כולו. יאריך ימים וינהיג אותנו עד ביאת הגואל, אמן.
כן כובד לישא דברים הגאון הרב יצחק בר-דע – רבה של רמת-גן, שפתח בכבוד אכסניה, והודה למארגנים שמזכים את הציבור להכיר ולשמוע ולראות יותר ויותר את מרן ראש הישיבה. וציין כי כיון שהרב עדיין לא הגיע, אפשר היה להרחיב במעלותיו בלי סוף, אך תכונה אחת שמוכרחים להדגיש כי כגודל גדלותו בתורה של מרן ראש הישיבה כך גודל ענוותנותו. וגם אם לא כל אחד יכול להיות גדול בתורה כמו רבנו, אבל בודאי כל אחד יכול ללמוד ממנו ולהיות עניו!
הגאון הרב אהרן שפירא שליט"א רב ואב''ד דפרדס כץ וראש מתיבתא דרש''י, נשא דברים על מהות חג הפסח, ובפתח דבריו אמר, ברשות מרן ראש הישיבה גאון הדור, אני חושב אם נשב ימים ולילות, אין אנחנו מספיקים להגיע למקצת שבחו של מרן ראש הישיבה.
לאחר מכן כובד הגאון הגדול הרב פנחס כהן שליט"א רבה של נתיבות, שדיבר על הזכות לשבת במחיצתם של רבותינו "עיני העדה", כמו שיש לאדם ב' עינים, כך זוכים אנו שבראשנו יושבים מרן ראש הישיבה והראש"ל הגרש"מ עמאר שליט"א. וכשדמעות בעיניו, תיאר איך התרגש לראות את הציבור קופץ ומרקד לכבוד התורה, "אמרתי טוב, תוך דקה שתיים הם בטח יתעייפו וישבו. דמעות ירדו מעיני, לראות את השירה וההתלהבות, שמוכיחה מה זו אהבה אמיתית לתורה, אהבה אמיתית לעינים שלנו".
הגאון הגדול הרב רפאל כהן שליט"א ראש מוסדות "יתד התשובה", פתח בפסוק "זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו". ברשות המאורות הגדולים, המאור הגדול לממשלת עולם הישיבות - מרן ראש הישיבה שליט"א, והמאור הגדול לממשלת עולם הרבנות והדיינות - מרן הראש"ל שליט"א.
"חבל מאד שישנם כאלו שלא השכילו להבין ששמו של מרן ראש הישיבה בראשי-תיבות זה הרמב"ם, וכהרמב"ם בשעתו שהיה בקי בכל חכמה גם כדי לדעת מה להשיב, וגם מורנו רבי מאיר ברבי מצליח הוא הרמב"ם של דורנו שעונה על כל השאלות עוד לפני שישאלו. וגם אם היו כאלו שבשעתו דיברו וביזו את הרמב"ם, ותקפו אותו, הרי שאנחנו יודעים מה קרה בסוף. אשרינו מה טוב חלקנו ומה נעים גורלנו, שגם אם יש חושך, זכינו להמאורות הגדולים שמפזרים את החושך ומאירים בתורתם את כל הארץ כולה.
"כבר היה מי שאמר, לא היו ימים טובים לישראל כמוצאי שבתות וימי חמישי. מוצאי שבת - יש את השיעור של מרן שליט"א, וביום חמישי - יש את העלון "בית  נאמן". עיניהם של כל ישראל נשואות לעלון, כל בתי ישראל רוצים להיות "בית נאמן". וזו הזדמנות לעמוד לימינו של רבי חננאל כהן, שטורח מאד בענין הזה. (ראיתי חילקו פה טפסי הו"ק של 28 שקלים, איזה צנועים!), אשריהם ישראל". סיים הגר"ר כהן.
ואכן ניתן לומר כי בין האלפים באירוע עצמו, ניתן היה לראות רבים שזכו להתקרב לאורו של מרן ראש הישיבה רק בשנים האחרונות, וניכר שהשיעור השבועי והעלון "בית נאמן" זיכו אותם להכיר ולהבין מקרוב על עוצם גדלותו וקדושתו של מרן ראש הישיבה שליט"א.
רגע לפני המשא המרכזי, כובד לישא דברים, אחיו של מרן ראש הישיבה, הגאון הגדול מורנו הרב צמח מאזוז שליט"א, מנהלה הרוחני של ישיבת "כסא רחמים", אשר דן בשורש מצות "הקבלת פני רבו ברגל", "הרבה חושבים מה זו המצוה שחייב אדם להקביל פני רבו ברגל? כדי לשמח את הרב ולומר לו, הרב כולנו איתך. אך זה לא מדויק", ולאחר דיון מעניין, ציין הרב כי המטרה היא, "כדי לבוא ולראות את רבותינו, איך הם הגיעו לדרגה כזאת, וללמוד מהם, כל אחד ואחד מאיתנו, שמי שישקיע עצמו בתורה, יזכה להיות גדול בישראל".
בדבריו חשף הג"ר צמח שליט"א, את העובדה הבאה: "לפני פסח, ראש הישיבה אמר למשב"ק שלו, השנה - מספיק! עשיתם הקבלת פני רוב שנתיים, מספיק. אמר לו, הרב, כבר הזמנו אולם, כבר הזמננו תזמורת, כבר הזמננו רבנים, אמר לו טוב, אם כבר עשיתם, אין הכי נמי. כי ראש הישיבה מעוניין הרבה יותר להשאר בפינה שלו, לשבת ולעסוק בתורה".
"הרבה אומרים לי, איפה התחבא הרב? 70 שנה לא שמענו כלום. רק פה ושם, שמענו על הישיבה, ראינו תלמידים שלומדים אצל מרן ראש הישיבה הרב מאזוז, אבל לא יותר מזה. אך לא ידענו - בן פורת יוסף - את העוצמה, את הבקיאות, את הידע, את הפסיקה, את הדרך הנכונה, לא שמענו, איך זה נתגלה בפעם אחת?
כאן ציין הרב: "כל זה התגלה ע"י ידידנו הגאון הגדול רבי חננאל הכהן שליט"א שזכה וזיכה את הרבים, כפשוטו. בשבוע הראשון 5000 עלונים, ועכשיו 100,000 עלונים. הייתי בצרפת בקיץ שעבר, חבר אחד אומר לי אני מקבל את העלון בדוא"ל ואני מדפיס אותו אצל גוי אחד, שמדפיס לי ממנו כמויות, ואני מחלק את זה לאנשים שרוצים לקרוא, זה עולה לי כסף, לכן אני מקפיד לתת רק למי שמעוניין לקרוא, ובכל שבוע הכל נגמר. והנה הוא אומר, שפעם אחת בא אליו אותו הגוי שמדפיס ואמר לו, תשמע, אני עושה לך מחיר מיוחד, לך תבדוק כמה יבקשו ממך בתי-דפוס אחרים... אבל תמורת המחיר הזה אני מבקש ממך דבר אחד, תבקש בבקשה מהרב הזה שבתמונה, כאן ב"בית נאמן", שיברך אותי.
"אני אומר על רבי חננאל, לא יודע איזו מצוה גדולה עשה, שזכה בזכותה - "ששכר מצוה מצוה" - למצוה הגדולה הזו להפיץ את הדף השבועי הזה, אשריו ואשרי חלקו, אשרי העומדים מאחורי ההוצאה הגדולה והענקית הזאת, בעולם הזה ובעולם הבא.
"אני אומר לכם רבותי, זה לא שהיום ראש הישיבה נולד, כבר מלפני שבעים שנה היה גברא רבה, הוא לא מאותם אנשים שמחפשים פרסום, הפרסום מפריע לו, לא יודע איך בסוף הצלחנו בשנתיים האחרונות האלה, קיבלנו רשות לשים את השם שלו במודעות. תמיד אם היה רואה את השם שלו במודעות היה אומר: "אני לא בא", הוא לא רוצה פרסום, אבל הקב"ה מפרסם אותו, 'תורתו מכרזת עליו'". סיים הגרי"צ את דבריו, כשהקהל מריע ארוכות.
במת הנשיאות המכובדת כללה גלריה מרשימה של עשרות רבנים וגדולי תורה, ראשי כוללים וראשי ישיבות, רבני ערים וראשי קהילות, שפיארו את המעמד בנוכחותם, אך מקוצר הזמן לא כולם יכלו לשאת דברים, כמובן. כן השתתפו ח"כ לשעבר הרב אליהו ישי הי"ו, ושר התחבורה מר ישראל כץ הי"ו, שבסיום ביקור-חג שקיים במעונו של מרן ראש הישיבה, ביקש אף הוא להצטרף ולהשתתף במעמד הכביר.
הראש"ל הגאון הגדול מורנו הרב שלמה משה עמאר שליט"א, רבה של ירושלים, פתח, ברשות מרנן ורבנן, ראשי ישיבות רבני ערים, דיינים, גאוני ארץ, אברכים ובני הישיבה, ובראשנו, עטרת תפארת כל בית ישראל מרן ראש הישיבה. בדבריו שוחח על גדולת וקדושת ימי חג הפסח ובהתרגשות מיוחדת, סיים ואמר, זכינו כולנו זכות שאין לתאר, שבאנו לארץ ישראל ולומדים פה תורה. איזה זכות. יזכנו ה' שגם יבנה המקדש בשובה ונחת, וגם יעמוד על מכונו ותחזינה עיננו בשובך לציון ברחמים, בחיי מרנא ורבנא ראש הישיבה ובחיי כל בית ישראל, ונאמר אמן.
המשא המרכזי של הערב היה כמובן משאו של מרן ראש הישיבה, שדיבר בענייני החג על האמונה והביטחון בבורא עולם, וכי יום יבוא ובע"ה כולם יכירו וידעו כי התורה תורת אמת, והיא נותנת לאדם חיים טובים ומאושרים.
 בפתח דבריו התייחס מרן לשיעור ולעלון בית נאמן, ואמר, כי מלבד התודה שמגיעה לרבי חננאל המו"ל של העלון, יש להודות לעוד גורמים נוספים ש"בזכותם" נוסד השיעור הזה... "אנשים חושבים שאנחנו עושים את זה בשביל פרסום, פרסום זה הדבר הכי גרוע! חידוש אחד והערה אחת אמיתית בתורה, שווה את כל העולם הזה. ​השבוע אמרנו חידוש נפלא ברמב"ם, דבר שנתקשו בו כל האחרונים, והסברנו בו דבר נפלא, תגיד מה שווה כל הרעש לעומת החידוש הזה?! זה שווה לי את כל העולם כולו!
בענות-חן מיוחדת ציין הרב כי השירה והריקודים לכבודו מיותרים, וברך את הקהל "מאחל לכם תזכו לרקוד פי-מאה לפני המשיח שיתגלה במהרה בימינו. זו הברכה - שתזכו שגם בניכם ובני בניכם ילמדו תורה מתוך אהבה, מתוך חיבה. כדי שיהיה להם טעם בחייהם. תדעו לכם שהתורה מחייה את האדם התורה מרוממת את האדם. לולי התורה כבר אבדנו לגמרי, "לולי תורתך שעשועי אז אבדתי בעוניי". מי שילמד תורה, הקב"ה נותן לו בריאות, נותן לו חיים, נותן לו שמחת חיים, נותן לו אושר בחיים, שיהיה לכם כל טוב, תזכו לשנים רבות נעימות וטובות".
כך הסתיים המעמד בתפלת ערבית חגיגית, ובספירה מרוממת - "שני ימים לעומר", כשכל המשתתפים יצאו לבתיהם מתוך שמחת-הרגל אמיתית, כשהרושם הכביר שהותיר בהם המעמד לא ימחה מלבם לעד, ואף יעניק כוחות להמשך עלייה בתורה בעמל ויגיעה, בזמן קיץ הקרוב.
 
יצא לאור הביטאון הייחודי 'כתר מלוכה' פסח התשע"ז מספר 21 


בין הדפים תקראו על שלל נושאים מרתקים ומחזקים ♦ מיכאל הכהן הגדול - אחר מטתו של הגאון רבי מיכאל הכהן זצוק"ל ♦  כסא רחמים שלי -כשהחתן הצעיר העמיד את חופתו לטובת התרמה לישיבה  ♦ בסוד שיח - פגישותיו של מרן ראש הישיבה שליט"א עם גדולי הדור הקודם נחשפות ועוד שלל נושאים מרתקים ומעניינים.לצפיה לחצו על התמונה (זהירות מרתק וממכר! פקחו עיניים על השעות שחולפות!)
 

 

 
כל כך הרבה דברים ייחודים פורחים בישיבה: המסורת הגאה, ההשקפה הצרופה, שיטת הלימוד המעמיקה, גישת החינוך הנפלאה, הקריאה הרהוטה, ומה לא?! פשוט עולם בפני עצמו, ומגדלור בחושך הגלות.

אל תוך גליון מושקע, איכותי ססגוני וברמה גבוהה, התנקזו טובי הכותבים והסופרים, ללכד את אלפי בוגרי הישיבה הפזורים בתבל, ולהכניס אל ביתם את הקולות הנשמעים בין כותלי בית המדרש.

תוך כדי עירוב נכון ומעניין, מוגשים בגליון הנקרא בשם "כתר מלוכה": פניני אור ואבני דרך ממרן ראש הישיבה שליט"א, שיחה מאוצר שיחותיו הנוקבות והמפורסמות של מוה"ר בי צמח מאזוז שליט"א, מאמרי חקר הלכה ומנהג, רעיונות וחידושים על המועדים, הגיגי הגות והשקפה צרופה, כתבות ותחקירים בנשואים אקטואליים ויחודיים כאלו שלא תמצאו בשום במה אחרת, עדכונים על המתחדש בישיבה, חדשות ממוסדות הישיבה בארץ, ועוד שפע של קריאה מהנה ומחכימה.

שימו לב! זוהי ההזדמנות שלכם להציץ אל מעבר לכותלי בית המדרש, ולטעום טעימה הגונה מצוף הדבש הנוטף בממלכת התורה הקדושה "כסא רחמים".


  
דרשת שבת הגדול | כ"ג טבת התש"ל 05-04-2017
דרשת שבת הגדול
במוצאי שבת קודש - במסגרת השיעור השבועי בשעה 9:30
ע"י מרנן ורבנן מרן ראש הישיבה ומרן הראשל"צ רבי שלמה משה עמאר שליט"א
ותועבר ברדיו ובכל נקודות הלויין
מערך ההסעות להקבלת פני רבו | כ"ג טבת התש"ל 05-04-2017
הסעות בתשלום סמלי
 
ירושלים: ר' אליאב כהן 0556696079 | פתח תקוה: ר' אמיר כהן 0504128940 | כפר סבא: ר' ישראל ברדא 0548487983 | אלעד: ר' רועי אוחנה 0583208124 | אשקלון: ר' משה כהן 0508785357 | נתיבות: ר' אברהם בוכריס 0527181806 | באר שבע: ר' אליהו חורי 0587007041 | צפת: ר' יאיר כהן 3058320268 | טבריה: ר' יהודה מאדאר 0548527729 | לפרטים נוספים בעניני הסעות 0795123716 רכסים: ר' יצחק נחום 050-4117239

ההרשמה מראש חובה מס' המקומות מוגבל! 
הקבלת פני רבו - כל הפרטים | כ"ג טבת התש"ל 30-03-2017

הקבלת פני רבו פסח התשע"ז לכבוד מרן ראש הישיבה גאון ישראל פאר הדור והדרו רבי מאיר מאזוז שליט"א באולמי אחוזת וגשל
מחר - מרן שליט"א מגיע לפרדס כץ | כ"ג טבת התש"ל 29-03-2017
מחר יום חמישי ג' ניסן צפוי פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א להגיע לבית הכנסת 'בית רחמים' בשכונת פרדס כץ (רחוב אבוחצירא 20 בני ברק) למסור שיחת חיזוק בפני אברכי הכולל ובחורי הישיבה המשתתפים בישיבת בין הזמנים 'עמל התורה', השיחה תימסר בשעה עשר וחצי בבוקר, כמו כן במשך בין הזמנים ימסרו שיחות חיזוק מידי יום בשעה זו הציבור הקדוש מוזמן.
 
היכונו! למעמד האדיר של הקבלת פני רבו

למרן שר התורה הגאון
 הרב מאיר מאזוז שליט"א
 
ביום רביעי ב' דחוה''מ פסח 
באולמי וגשל בבני ברק 
 
בהשתתפות הראשון לציון
הגאון הרב שלמה משה עמאר שליט"א רבה הראשי לירושלים ת"ו.
 
פרטים נוספים בהמשך...
טקס שריפת המן | כ"ג טבת התש"ל 08-03-2017
כמידי שנה בשנה אי"ה ביום חמישי הבא עלינו לטובה מוצאי צום תענית אסתר  בשעה 7:30, יצאו הבחורים לביתו של מרן ראש הישיבה שליט"א וילווהו בשירה וריקודים לכבודה של תורה אל עבר הישיבה שם ממתין 'המן הרשע' לשריפתו כאשר מרן שליט"א מצית אותו לקול צהלת הבחורים כמנהג הקדום מימות הראשונים וישיבת כסא רחמים צהלה ושמחה.

דרך אגב כבר בימים אלו אפשר לחזות בהמן מתנופף ברוח תלוי מתחת לגשר של הישיבה.


 
לוידאו משריפת המן בשנים עברו לחץ על התמונה
למאמרים מעניינים על מנהג זה בעבר וחידושו בזמנינו,
מקורו בגמרא ועוד לחץ על התמונה

    
 


 
בית נאמן גם לילדים | כ"ג טבת התש"ל 01-03-2017
החל מהשבוע נוסף מדור מיוחד לילדים בתוך העלון הפופולארי בית נאמן, זה התחיל לפני כחודשים כיוזמה פרטית בכמה תלמודי תורה בעריכת התלמיד היקר דוד שמחה עידאן נ"י, גליון זה נותן את האפשרות גם לילדי ישראל היקרים להשביע את נפשם מאור תורתו של מורנו ורבנו שליט"א.
והנה עם צאתו של הגליון לילדים , קיבלה המערכת פניות לצרפו לעלון, בכדי שאף הוא יצא יחד עם העלון הגדול בעשרות אלפי עותקים ובהידור.
ואכן ברוך ה' השבוע (בסמיכות למלאות שנה לעלון הקדוש) גליון מיוחד זה הכולל פנינים ודברי הלכה מתוך עלוני בית נאמן בשבועות הקודמים החל להיות מצורף לעלון הגדול וכך יהיה בעז"ה כל שבוע.
 
למעלה משמונת אלפים איש, השתתפו בהילולא הגדולה של הישיבה בראשותו של פאר הדור מרן ראש הישיבה הגאון רבנו מאיר מאזוז שליט"א בגני התערוכה בת"א ביתן 2 - האולם הגדול במזרח התיכון.
 
באירוע השתתפו למעלה ממאתים רבנים ואישי ציבור, כשבראשם מרן ראש הישיבה, הגר"מ מאזוז ואחיו הגאונים שליט"א, מרן הראש"ל הגר"ש עמאר שליט"א רבה של ירושלים, הדיין הג"ר ציון בוארון, המקובל הג"ר דוד בצרי ראש ישיבת "השלום", הג"ר יצחק ברדא ר"מ "יצחק ירנן", הג"ר רפאל כהן שליט"א ר"מ "יתד התשובה", הג"ר חננאל הכהן ר"מ "חכמת רחמים", הג"ר מיכה הלוי שליט"א רבה של פתח תקוה, הג"ר פנחס כהן רבה של נתיבות ועוד עשרות רבני-ערים דיינים ראשי ישיבות. כמו כן השתתפו באירוע שורה של אישי ציבור, בניהם שר האוצר משה כחלון, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר תנועת 'יחד' הרב אליהו ישי, ועוד.
 
האירוע המוגדר כההילולא הגדולה בארץ, סביב שולחנות ערוכים כיד המלך, דרש הפקה לוגיסטית ענקית הכוללת אלפי מנות והקמת מערך ארגוני יוצא דופן, עבר בהצלחה גדולה, ואלפי איש ששילמו מאות שקלים בכדי להשתתף באירוע, גדשו את המקום עד אפס מקום, ולקחו חלק בהחזקת מוסדות הישיבה.
 
את החלק האומנותי של הערב, הרכיבו גלריית זמרים ואמנים מהשורה הראשונה, שליוו את הערב בקטעי שירה ופיוט הזמרים: עוזיה צדוק, יובל טייב, החזן והפייטן ר' דוד שירו (מארה"ב), שאול חיון, בני ברדא, יוסי ברדא, ישי טהרני, אלירן דרעי.
 
החלק המרכזי של האירוע היה כמובן משאו של מרן ראש הישיבה הגר"מ מאזוז שליט"א, שעסק במעלת התורה ושמירת צביונו היהודי של עם ישראל. בתוך דבריו התייחס הרב לסערת "שיעורו השבועי" שכמעט והופסק, ואמר: נוכחתי לדעת כמה העם צמא לתורה, אנחנו התחלנו בעלון בפינה קטנה, הלך וגבר ונישא עד שמדפיסים מאה אלף עותקים, כל החוגים קוראים בו. מחמת הבריאות שלי אמרתי שאני מפסיק, אבל פתאום קיבלתי מכתבים רבים שביקשו להמשיך את השיעור, אז אם אין ברירה נמשיך בע"ה. בין הדברים סיפר הרב בבדיחות את אחד המכתבים שקיבל מילדה בכיתה ג', שכתבה כי כל מוצאי שבת אני נרדמת יפה עם השיעור, ועכשיו איך אני ירדם?! נו בעייה... סיים מרן את דבריו בענות-חן.
 
 מרן הראש"ל ורבה של ירושלים הגר"ש עמאר, שנשא גם הוא דברים, העתיר מברכתו על רבבות המשתתפים שהגיעו מרחוק ומקרוב, ואמר: מרן ראש הישיבה זה הברכה הגדולה והעצומה​ לדורנו, כל רז לא אניס ליה, בכל מקום ובכל דבר שרוצים בכל מקצועות התורה, בכל ידיעותיה של התורה, והכל באמיתות ובענווה, ולמרות כל הי​ייסורים שעובר, ממשיך וממשיך, הקב"ה יאמר די לצרותיו, וירפאו רפואה שלימה, ויחזק אותו, שיוכל להמשיך ללמוד וללמד את כל עם ישראל תורת אלוקים חיים ויזכה לעמוד בראשונה לקבל את פני משיח יחד עם כל עם ישראל.

מתוך תחושת התרוממות ושמחה, התפזרו ההמונים בשעת לילה מאוחרת, ויצאו לביתם בהתעלות מיוחדת ובהבנה שהרושם שהותיר עליהם המעמד לא ימחה מלבם לעד.   

 

תזכורת לתקופה ביום ששי בבוקר | כ"ג טבת התש"ל 05-01-2017
 
מחר ביום ששי ח' בטבת תחול תקופת טבת בין השעות 11:30 - 9:30 בבוקר

להלן עיקרי הדינים לתקופה מתוך קיצור שלחן ערוך איש מצליחלשיחה ארוכה ממרן ראש הישיבה שליט"א
על דרך חישוב ה''תקופה'' בצורה קלה, וחשיבות השמירה משתיית מים בשעת ה''תקופה''
לחץ כאן

 
להלן קטע מתוך העלון "בית נאמן"  מספר 7 (מוצאי שבת פרשת שמיני התשע"ו)
דבריו של מרן ראש הישיבה שליט"א על מנהג "התקופה   "

עלון בית נאמן במהדורא מיוחדת | כ"ג טבת התש"ל 04-01-2017
לקראת ההילולא הגדולה בתבל יוצא השבוע פרשת ויגש עלון בית נאמן במהדורא מוגדלת עם יריעה נרחבת על ההילולא, כמו כן תפוצת העלון תגדל למאה אלף עותקים שיחולקו ברחבי הארץ.

 
6 זכיות בכרטיס אחד ! | כ"ג טבת התש"ל 03-01-2017
6 זכיות בכרטיס אחד

לרכישה לחץ על התמונה

 

 הגרלה מוקדמת
לזריזים מקדימים
בנוסף,לזריזים המקדימים
כניסה להגרלות מקדימות
שיוגרלו מידי יום!
החל משבועיים
לפני ההילולא,
בשידור חי ברדיו קול ברמה,
בין 14:00-16:00
בתוכנית חידודון של עמי מימון
מהרו לרכוש והיכנסו
לכמה שיותר הגרלות.
מרתק - כתר מלוכה כסלו התשע"ז | כ"ג טבת התש"ל 28-12-2016

לאחר ציפיה ממושכת יצא לאור הביטאון הייחודי 'כתר מלוכה' מספר 20

  בין הדפים תקראו ראיון מיוחד עם הגאון רבי אדיר עמרוצי שליט"א * מיוחד - מה הסתתר מאחורי הקלעים בהוצאת הספר "מגדולי ישראל" * שיחתו המרתקת של מרן שליט"א במלאות השבעה לרבנית אורידה ענקרי ע"ה * מעורר - פניני מוסר ממורנו הגאון רבי צמח מאזוז שליט"א על פגעי הטכנולוגיה * ועוד שלל נושאים מרתקים ומעניינים.


לצפיה ולהורדה לחצו על התמונה


 

 
כל כך הרבה דברים ייחודים פורחים בישיבה: המסורת הגאה, ההשקפה הצרופה, שיטת הלימוד המעמיקה, גישת החינוך הנפלאה, הקריאה הרהוטה, ומה לא?! פשוט עולם בפני עצמו, ומגדלור בחושך הגלות.

אל תוך גליון מושקע, איכותי ססגוני וברמה גבוהה, התנקזו טובי הכותבים והסופרים, ללכד את אלפי בוגרי הישיבה הפזורים בתבל, ולהכניס אל ביתם את הקולות הנשמעים בין כותלי בית המדרש.

תוך כדי עירוב נכון ומעניין, מוגשים בגליון הנקרא בשם "כתר מלוכה": פניני אור ואבני דרך ממרן ראש הישיבה שליט"א, שיחה מאוצר שיחותיו הנוקבות והמפורסמות של מוה"ר בי צמח מאזוז שליט"א, מאמרי חקר הלכה ומנהג, רעיונות וחידושים על המועדים, הגיגי הגות והשקפה צרופה, כתבות ותחקירים בנשואים אקטואליים ויחודיים כאלו שלא תמצאו בשום במה אחרת, עדכונים על המתחדש בישיבה, חדשות ממוסדות הישיבה בארץ, ועוד שפע של קריאה מהנה ומחכימה.

שימו לב! זוהי ההזדמנות שלכם להציץ אל מעבר לכותלי בית המדרש, ולטעום טעימה הגונה מצוף הדבש הנוטף בממלכת התורה הקדושה "כסא רחמים".

זהירות מרתק וממכר! פקחו עיניים על השעות שחולפות!

 
 
 

פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א בהדלקת נר ראשון של חנוכה ובחלוקת מעות חנוכה בחג החנוכה אשתקד.


למעבר לגלריה לחץ כאן
 
 
תנו כבוד לתורה | כ"ג טבת התש"ל 22-12-2016

ההילולא השנתית האירוע הרוחני הגדול של השנה!

זה קרה לפני כשנה בפעם הראשונה, וזה קורה שוב! ממש בעוד שבועות ספורים!
7000 (שבעת אלפים) אנשים נשים וטף שגדשו את מרחבי הענק של האולם הגדול במזרח התיכון שנמצא במרכז הירידים בתל אביב. כן, כן... 7000 (שבעת אלפים) שזכו ושהו תחת קורת גג אחת עם מאות רבנים וגדולי תורה ובראשם מרן שר התורה הגאון הרב מאיר מאזוז ראש הישיבה שליט"א שהגיעו כולם והתקבצו כאחת במעמד ההילולא הנשגב.

מי שהיה נוכח שנה שעברה במעמד ההילולא בודאי שלא יוותר על השתתפות במעמד שכנראה עד עכשיו עוד מפעפע בתוכו הדים של הוד וכבוד התורה והתרגשות רוחנית אדירה.

אך עתה ההזדמנות חוזרת ובגדול גם למי ששנה שעברה לא זכה להשתתף במעמד המיוחד והאדיר הזה. כעת ההזדמנות שלך ושל בני משפחתך לזכות להשתתף בעמד אדיר ומרומם שכזה. 

אל תהסס ואל תגיד מחר כי שנה שעברה להרבה, מחר היה מאוחר, והם לא זכו לרכוש את כרטיס ההגרלה וכניסה שמספרם מוגבל בשל מגבלות המקום שעל אף היותו ענק מימדים בכל זאת קטן הוא מלהכיל את קהל ההמונים. הרי לא בכל יום מתקבצים כל גדולי הדור תחת קורת גג אחת...


בנוסף להשתתפות במעמד ההילולא האדיר. ניתנת לך ההזדמנות להשתתף בהגרלה הגדולה! שתערך בסוף הערב של ההילולא.
כרטיס הגרלה במחיר שווה לכל נפש מזכה אותך ואת משפחתך להיות חלק בלתי נפרד מכל אוצרות התורה ומליוני שעות לימוד התורה זיכוי הרבים עזר לנזקקים ועוד עשרות פעילויות נפלאות המיוחסות למפעל התורה העולמי "כסא רחמים", שרק מתחיל בישיבה ונגמר ב... בעצם זה לא נגמר כי אי סוף למה שהולך פה...

בנוסף על כל כרטיס הגרלה שתרכשו מגיעה לכם מתנה מיידית לבחירה, מתוך מגוון רחב של מתנות יוקרתיות וחשובות. שתוכלו לראות בלחיצה על הלחצ כאן משמאל.
וגם תכנסו להגרלות היומיות שיתחילו כשבועיים לפני מעמד ההילולא, כן כן, בכל יום הגרלות יקרות ערך על מוצרים בשווי אלפי שקלים! וזה רק הבונוס שאתם מקבלים.

וכדי לשמח אתכם עוד יותר וכדי לעזור לכם לקבל יותר סיכויים לזכות בפרס הגדול, הנהלת הישיבה נותנת לכם כרטיס הגרלה שלישי חינם. כל שעליכם לעשות זה לרכוש 2 כרטיסים והשלישי שלכם באופן מיידי.

אז זהו נשאר רק עוד לחיצה אחת קטנה. ממש פה למטה.כרטיס הגרלה מזכה אותך בכניסה למעמד ההילולא הנשגב, וכמו כן למתנה מידית לבחירה תוך מגוון רחב של מתנות מכובדות ויפות, וכן להשתתפות בהגרלות היומיות שמתקיימות כחודש לפני ההילולא, וכן השתתפות בהגרלה הגדולה על עשרות זכיות יקרי ערך של תכשיטי זהב ועוד וגם בהגרלה על הפרס הראשון 2 רכבי שברולט ספארק מודל 2017 חדשות מהניילונים!

נו.. אז כבר לחצתם על הלחצן למעלה....  אם לא אז הנה הוא שוב במיוחד בשבילך...


                          
מסיבת חנוכה לטובת ישיבת "אור מאיר" - יפו בהשתתפות פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א
גדול בישראל על גדולי ישראל | כ"ג טבת התש"ל 10-12-2016

איזה משלוח מנות יוצא דופן קיבל מרן ראש הישיבה שליט"א בפורים אשתקד? * מדוע הודפס ספר "מגדולי ישראל" בעותק בודד? * איזה מאמר בספר הוא פרי עבודה של עשר שנים? * מיהו הילד שמוזכר בספר שהעריץ את רש"י? * מיהו הרב הרמ"ז שפתר את הקמיע? * ואיך הפכה חידה של מרן ב'אור תורה' לסיפור רשמי על האבן עזרא? * הכל על מאחורי הקלעים של הוצאת הספר החדש "מגדולי ישראל" למרן ראש הישיבה שליט"א
 
| עובדיה חן |
 
ההפתעה
בוקר יום הפורים התשע"ו. בבית מדרשו של מרן ראש הישיבה שליט"א - "אהבת תורה", הסתיימה התפלה, מרן מקפל את התפלין, ובינתיים עונה לשאלות הצבור. לפתע, בצעדים נרגשים מתקרב למקומו של מרן שליט"א עורך כתביו הרב הראל זנזורי הי"ו, ומניח על שלחנו "משלוח מנות", אבל מסוג אחר...
 
בזה אחר זה הונחו על השלחן שלשה כרכים שעל כריכתם מוטבע השם "מגדולי ישראל".
 
שבריר שניה לקח למרן להבין את אשר 'עולל' לו הפעם הרב הראל, אך כשראה כי מדובר בשלשה כרכים, לא האמין למראה עיניו, אחז בראשו בשתי ידיו וקרא בהשתאות: "שלשה כרכים?!".
 
בשביעות רצון מרובה, עלעל מרן בספרים, תוך שהוא נזכר בדברים שכתב לפני שנים רבות, ועתה קרמו דפים וכריכה. לאחר שבירר מספר דברים על צורת העריכה והסדר של הספר, בירך את הרב הראל והודה לו על העבודה היסודית שנעשתה בחשאי.
 
באותו רגע, התמלא הרב הראל בסיפוק על סיומו של הפרויקט עליו עבד יחד עם חברים מקשיבים בחודשים האחרונים.
 
הכל החל חצי שנה לפני כן. בלבו של הרב הראל עלה רעיון לאסוף את כל המאמרים שכתב מרן במרוצת השנים על גדולי ישראל, ולקבצם לספר אחד, לרבות מאמרים על גדולי ישראל שפורסמו כהקדמה בראש ספריהם. התכנון היה להדפיס מזה עותק בודד כספר לכל דבר, ובפורים להפתיע את מרן ולהגיש לו את הספר כ"משלוח מנות" (כפי שעשה כידוע הרב מנות הלוי).
 
בשלב זה, המטרה לא היתה כדי שמרן יגיה את הספר לצורך פרסומו, אלא לצורך עצמי, כדי שיהיו כל המאמרים ערוכים לפני מרן בצורה מסודרת. עבודה כזו אינה אמורה לקחת כמה חודשים, אלא שכדרכו של הרב הראל לעשות דברים בצורה מושלמת, עבר על כל כתבי היד של מרן, והשלים משם הוספות רבות לכל מאמר. התוצאה הפתיעה גם אותו:

 
(לרכישת הספר לחץ על התמונה)

               
 
מכרך אחד הפך הספר לשלשה כרכים.

החומר עברו עימוד מקצועי, והודפס בבית דפוס כהדפסת ספר לכל דבר, רק שבמקום להדפיס אלף עותקים, הפעם הדפיסו עותק אחד בלבד...
 
כך כאמור הוגשו הספרים למרן, שמאז פורים עד עתה עבר עליהם, הגיה וסיקל, והוסיף תוספת מרובה. לאחרונה החליט להוציאם לאור, כשלעת עתה יצא לאור החלק הראשון (משנת ד' תתמ"ט – עד ה' תקצ"ב).
 
את כל השתלשלות זו, מספר מרן בעצמו בתחילת הקדמתו לספר, כשמדבריו נכרת קורת הרוח המרובה מההפתעה. וכך הוא כותב:
 
"ביום פורים התשע"ו אחרי תפלת שחרית בבית הכנסת, הביא לי ידי"ן ר' הראל זנזורי הי"ו הפתעה בדמות שלשה כרכים "מגדולי ישראל", מאמרים על גדולי ישראל ראשונים ואחרונים, שכתבתי בירחוני "אור תורה" במשך שנים, ובהקדמות ומבואים לספרים שונים, מסודרים וערוכים ביגיעה רבה, באר'ש טובה ורחבה, ותמיד היה בלבי לסדרם ולבררם בל"ן, ומעולם לא היה לי פנאי לזה... והנה היו לי הכרכים הנ"ל כמים קרים על נפש עייפה. ויש בהם כמה חידושי תורה דרך אגב וביאורים יקרים בדברי ראשונים ואחרונים. וברכתי את ר' הראל יצ"ו ברכת כהנים: יברכך ה' וישמרך, ישמח אביך ואמך ותגל יולדתך, שיהיו צאצאי מעיך כמותך, בבריאות ונחת אתה ורעייתך וילדיך. אכי"ר".
 
לא עוד ספר תולדות
סדרת הספרים "מגדולי ישראל" כוללת אסופת מאמרים מרתקת שכתב מרן ראש הישיבה שליט"א במשך השנים על עשרות מגדולי ישראל מכל הדורות ומכל העדות, החל מרבי יצחק בן גיאת שחי בדור הראשונים, עד רבני דורנו מרן הגר"ע יוסף והגר"מ אליהו זצ"ל.
 
הספר מבוסס על המדור האהוב "מגדולי ישראל", שהיה מרן מפרסם לפני שנים רבות בירחון "אור תורה". הקוראים הוותיקים עוד זוכרים כי בכל פעם שהתפרסם מאמר מסדרת "מגדולי ישראל", הוא היה הופך לשיחת היום בעולם התורה. אגב, המאמר הראשון שפתח את המדור היה דוקא על הבעל שם טוב (בהקשר לזה כדאי לצטט את הקטע הבא מתוך הספר: "הרב חלב חטים מרבה לצטט את חכמי אשכנז: מהרש"ל, מהרש"א, מהר"ם שיף ופני יהושע ועוד. בניגוד לטועים ומטעים, שכאילו חכמי ספרד לא היו לומדים בספרי רבני אשכנז, יבואו ספריהם ויוכיחו. אין התורה יודעת גבולות, חציצין ומחיצין. דוקא בתונס למדו בשקידה רבה את דברי מהרש"ל, והתאמצו להצילו מהשגות מהרש"א, שגם אותו העריכו מאד וחיקו את הסגנון שלו").
 
נדגיש כי אין מדובר בעוד ספר תולדות, כי-אם בניתוח מדויק של דמותם ושיטתם התורנית של גדולי הדורות, מזוית ראיה נדירה ומקורית, תוך ירידה לנבכי נפשם, מתוך היכרות מקיפה ועיון מעמיק בכתביהם. כדוגמא לכך, בהערה במאמר על הרמב"ם, מונה מרן 108 מקומות שבהם כתב הרמב"ם את המלה "שָׁם" במובן יש במציאות.
 
הצצה לתהליך כתיבת המאמרים, מסַפֵּק מרן במבוא לספר: "המאמרים לא נכתבו מתוך רפרוף שטחי והברקה פתאומית לצורך המדור "מגדולי ישראל", כי אם אסיפה של שנים רבות ממה שרשמתי בזכרונותי ובגליונות הספרים. למשל, המאמר על הגר"א, הוא פרי עבודה של עשר שנים ממה שרשמתי אצלי על הגר"א, וקיצרתי מאד מאד במקום שהיה לי להאריך".
 
הספר בלול בידע עצום, ובין השורות מובלעים עשרות חידושי תורה ורעיונות מקוריים. הנה דוגמא קטנה מהמאמר על האבן עזרא: "יש שהבקי בסגנון הראב"ע ולשונו ימצא את הנוסח הנכון. לדוגמא בפרשת שמיני (ויקרא י"א י"ט) על "החסידה" כתב: "ויש אומרים שהיא מפזרת חסד בדרך רחוקה". מה זה מפזרת חסד? הרב תורה תמימה נדחק מאד ופירש בדרך רחוקה. ע"ש. אך המקביל זה ללשון הראב"ע במקום אחר (שם ג' ט') בד"ה העצה: "ויש מי שהוציא מגזרת עץ בדרך רחוקה", ירגיש תיכף שיש להגיה מגזרת תחת מפזרת".
 
יחודיותו של הספר מתבטאת בהערכה כנה אמיתית ומדויקת לגדולי ישראל ללא גוזמאות הנהוגות אצל כותבי הביוגרפיות למיניהם, ודומה שאין לו חבר בתחום בספרי התולדות (אולי ספר "אישים ושיטות" של הרב זוין). הנה למשל הגדרה מעניינת על הגאון יעב"ץ המתובלת בהומור: "ובכמה ענינים יש באופיו מחכמי ספרד הראשונים. וסימניך: היעב"ץ (177) הוא חצי "ספרדי" (354)".
 
בספר זה, יותר מכל ספריו של מרן המחבר שליט"א, באה לידי ביטוי נהדר, יכולת הכתיבה המופלאה שלו, העשירה בפיוטיות קצב ורגש יוצא דופן. הנה דוגמא אופיינית: "חידה מופלאה היא אישיותו של מרן החיד"א. כל הסגולות שחנן הבורא לבני אדם לא אָצַל ממנו, גם הסגולות הגשמיות גם הרוחניות: זכרון נדיר, תפיסה מופלאה, כח שיפוט והכרעה, שיקול הדעת קולע אל השערה, חוש ביקורת מפותח, כתב נאה, חכמת חיים, כשרון סגנון מופלא, סוד הצמצום בכתב ובעל פה, מלבד הדרת פנים וכח הדיבור והשכנוע, ועוד כהנה וכהנה. אין פלא שעל כל ספריו משוך חוט של חן וחסד, כל מליצה שלו משתמעת לכמה פנים, כמראה האופנים".
 
ואפילו בהסתרה
"במהלך עבודתי", חושף בפנינו הרב הראל זנזורי הי"ו כמה סודות מכבשונם של הכתבים, "גיליתי כמה דברים מעניינים. למשל, במאמר על רש"י שהתפרסם לפני שנים בירחון "אור תורה", כותב מרן שליט"א בזו הלשון: "בסוגיא אחת עמוקה במסכת ראש השנה (דף כ' ע"ב) בדין נולד קודם חצות או אחר חצות, התלויה בידיעה בחכמת התכונה, נחלקו בפירושה רש"י והרז"ה. שאל רבינו יעקב ממרויש שאלת חלום "מן השמים" להודיעו מי צודק, וקיבל תשובה: "מה זה מהרת למצוא בני, זרח (רמז לרבנו זרחיה הלוי, הרז"ה) בחשך אור לישרים" (כן מובא בשם הגדולים בערך הרז"ה). לכאורה הכוונה הפשוטה שהצדק עם הרז"ה. אולם כשסופר זה לילד אחד, שחינכוהו על הערצה גדולה לרש"י, השיב תיכף: "מאן מוכח שהצדק עם הרז"ה? אדרבא הפירוש הוא: 'זרח – בחשך, אור לישרים'. פירוש רש"י – אותיות ישר – כולו אורה"...".
 
"בהיותי מכיר את דרך מחשבתו של מרן, שיערתי שהילד העומד מאחורי סיפור זה הוא לא אחר מאשר מרן עצמו, אך לא היה לי ביסוס לכך. ניצתה בי הסקרנות לגלות אם השערתי נכונה, והנה הזדמן לידי מחברת כתב יד של מרן, בה הוא מספר שהיה בידו בהשאלה הגהות על ספר שו"ת מן השמים לר' יעקב ממרויש ז"ל עם פי' קסת הסופר להרב אהרן מרקוס ז"ל, ושם מצא שהמפרש בקסת הסופר כתב על דברי שו"ת מן השמים הנ"ל כי התשובה משתמעא לתרי אנפי כי משמע שהצדק עם הרז"ה ויכול להיות בהיפך זרח בחשך והאור הוא לישרים כי רש"י אותיות ישר עש"ב. וסיים מרן בזה"ל: "תיתי לי שכן אמרתי בילדותי לאבא מארי זצ"ל מרוב חיבה לרש"י ז"ל".
 
"ניגשתי למרן עם הכתב יד והראיתי לו שאני יודע מיהו אותו ילד... הוא הנהן בראשו וחייך.
 
"אנקדוטה נוספת כיוצא בו: המאמר על רבי יהונתן אייבשיץ התפרסם לפני שנים רבות בירחון "אור תורה", ושם הביא מרן את הסיפור על רבי יהונתן אייבשיץ שנתבקש מהשופט לכתוב "קמיע" שבו מופיע המשפט "עם ישראל חי לעולמי עד" 45760 פעם (כמנין יהודי פראג), והוא עשה זאת. השופט התעכב לקרוא קמיע זה במשך שנה תמימה ונוכח לדעת שצדק הגאון במשפטו, ולחץ את ידו בחיבה רבה. וזו צורת הקמיע... [כאן מובאת צורת הקמיע], ואז כתב מרן: וביקשתי את ידי"ן הרמ"ז נ"י שבקי בענינים אלו, אם יוכל להסביר תעלומה זו, כיצד אפשר לקרוא את המשפט "עם ישראל חי לעולמי עד" עשרות אלפי פעמים בקמיע קטנטן זה. והעתיק לי מכתביו בזה"ל... [וכאן מובא ההסבר].
 
"התפלאתי מיהו הרמ"ז הלזה? והנה כשעברתי על חוברות "אור תורה" האישיות של מרן, כדי להכניס את ההגהות שבשולי הגליונות, מצאתי שעל המלה "הרמ"ז" כתב מרן בגליון: "ס"ת מאיר נסים מאזוז". ומכל מקום, כשערך כעת את הספר, בחר לפרסם את הדברים בשמו".
 
תולדותיהם של התולדות
קובע ברכה לעצמו המבוא הרחב המעטר את הספר, שבו מקיף מרן שליט"א את תולדותיהם של תולדות גדולי ישראל, חשיבות הקריאה בהם, העיסוק בסיפורי נסים, וגם: מדוע אנו מוצאים פחות סיפורי צדיקים מחכמי הספרדים.
 
בין הדברים הוא מתייחס לתופעה שהתפתחה בשנות קיומה של החסידות, ובמיוחד בפולין שלפני השואה, שהיו ממציאים סיפור שלא היה ולא נברא, וכדי 'להגדיל את המכירות', היה הסיפור 'מודבק' על אדמו"ר נודע מאותה תקופה. "ובימינו נעשתה ה"חסידות" למין ספרות, וכל המרבה להפליג בסיפוריו כיד הדמיון הטובה עליו הרי זה משובח" הוא כותב באירוניה.
 
נדגיש תחילה כי כמעט הכל מודים שלכתחילה אין לנהוג כך, אלא שבדיעבד לאחר מעשה, יש הדורשים לשבח ויש הדורשים לגנאי.
 
מרן כצפוי דורש לגנאי, ומותח בקורת נמרצת על התופעה, מהסיבה שעל ידי פרסום סיפורים כאלו, עלול העולם להטיל דופי גם בסיפורים האמיתיים המסורים מדור דור, כאילו אף הם בדויים חלילה (וגורמים לקוראים שיאמרו על סיפורים אלו מה שאמר יעקב ליוסף על חלומו "והנה השמש והירח ואחד עשר כוכבים משתחוים לי". ופירש רש"י: "כשם שאי אפשר באמך שהרי כבר מתה, כך השאר שקר". ע"ש).
 
ואמנם, מלמד מרן זכות על בעלי דמיון אלו, שחשבו לפי תומם כי המטרה מקדשת את האמצעים, אולם מיד מדגיש כי לא זו דרך התורה, ותורה אמת כתיב בה. "סיפור אחד אמיתי יכול לעורר בתשובה יותר מעשרות סיפורים המרחפים על כנפי הדמיון. ורבנו הרמב"ם ז"ל יוכיח, שכמו שטרח ב"מורה נבוכים" להרוס דעות וטענות הכופרים והפילוסופים בקדמות העולם, כן באותה מדה טרח לסתור גם "הוכחות" מזויפות של כת הַמִּדַּבְּרִים, שבאו לעזור כביכול לאמונה ב"מופתים" משובשים".
 
הוא עומד שם על דייקנותו של הגאון רבי כלפון משה הכהן זצ"ל ראב"ד ג'רבא, בכתיבת סיפורי נסים ונפלאות, שלא קיבל מכל הבא ליד, אלא היה חוקר עד תכלית שדבר המעשה אמת ויציב. ראיה לכך הוא מביא מאשר שמע מחתן בנו של רבי כלפון - רבי רפאל הכהן זצ"ל (אביו של עורך ירחון "אור תורה" הרב ישראל כהן נר"ו), כי כאשר ערך רבי כלפון את ספר "יקר הערך" מהרב עתוגי כהן זצ"ל (ג'רבא הת"ש), לא הביא סיפורי נפלאות מהחסידים אשר לאחינו האשכנזים, כי אם רובו ככולו סיפורים מרבותינו חכמי התלמוד (מתורגמים לערבית), וסיפורי חכמי ג'רבא אשר שמעה אזנו ממקור נאמן, שכן הקפיד להביא אך ורק דברים המבוססים על יסוד נאמן, ומרגלא בפומיה "סיפורי החסידים, חלק גדול מהם לא היה ולא נברא, רק משל היה...". "בילדותי" נזכר מרן שליט"א "ראיתי את הספר הנ"ל ונפלאתי על כך, שהוא שונה מכל ספרי חכמי ג'רבא הידועים לנו, המלאים כמעט אך ורק מסיפורי הבעל שם טוב ותלמידיו".
 
מרתק לקרוא איך מרן מביא דוגמאות של סיפורים דמיוניים ש'הולבשו' על חכמים, ובעזרת ידיעותיו הפנומנליות מפריך את אמיתותם בזה אחר זה.
 
כדי ללמד על הכלל, נסתפק במסגרת זו בדוגמא אחת: ישנו סיפור חסידי שמהרש"ל והרמ"א רצו להחרים ח"ו את האר"י ז"ל שעושה חדשות, ושלח האר"י את תלמידו מהרח"ו בקפיצת הדרך והזהירם מעשות זאת.
 
שימו לב לקשת ההפרכות שמערים מרן על הסיפור: "ובאמת בחיי האר"י ז"ל לא נתפרסמה חכמתו כלל במדינות אשכנז, ואפילו בצפת לימד בחוג מצומצם, ומה להם להחרים אדם שרחוק מהם ולא הכירו אותו, והוא בעיר גדולה של חכמים וסופרים ומרן ז"ל בראשם, ומה להם להתערב? וגם מהרש"ל והרמ"א גבה טורא בינייהו כידוע. ובספר החזיונות למהרח"ו שמזכיר כל הקורות אותו מילדותו לא הזכיר מזה דבר וחצי דבר".
 
אך מרן לא משאיר את הקורא נבוך, וקובע אמת-מדה שעל פיה ניתן לשפוט אם הסיפור היה ונברא: "כללו של דבר, כל סיפור הנכתב בריחוק זמן ומקום מפי סופרים שלא הכירו אותו מעולם, ולא נמסר מאיש לאיש ולא נכתב בפנקסים ישנים, על פי רוב הוא פרי דמיונו של המספר ונכתב לשם ספרות בעלמא. וראוי לכל מוציא ספר בדפוס, לחקור הדק היטב את הסיפורים הנאמרים מפה לאזן על מה אדניהם הוטבעו, כי אין זה עתון שיקראו בו היום ולמחר יושלך במסגרת "הפסולת לסל וחסל", אלא דברים שיעמדו לימים רבים".
 
עוד אמת-מדה מעניינת ניתן ללמוד ממה שכתב שם מרן בקשר לסיפורי הישועות על חכמי תונס. במשך דורות קמו בתונס מאות רבנים, ומהם יושבים על מדין ומרביצי תורה ומקובלים בחוגי השלטון ועוד, ומכולם לא נשמע סיפורי מופתים רק על שלשה חכמים (רבי מסעוד אלפאסי, רבי חי טייב לא מת ורבי ישועה בסיס זצ"ל). מכאן מוכיח מרן שאין אלו סיפורי אגדות כפי שרצו לטעון חוקרים מסוימים.
 
מעניין לציין כי לפעמים נוצרים סיפורים מתוך טעות. דוגמא לזה מצאנו במאמר על האבן עזרא בגוף הספר. מרן מספר שם כי פרסם באור-תורה (חשון התשמ"ח, עמוד קנט) חידה ששאלו לבן הראב"ע: מה התכוין מר אביך בחידתו (בתחלת מקראות גדולות) שכתב: "מִדְיָנִים עוּשׁוּ בֹאוּ וְאוּלַי תִּמְצָאוּ, שַׁאֲלוּ מלך ישראל לבלתי תחטאו", מי זה מלך ישראל? וענה להם: "יתומים היינו ואין אב". חזרו ושאלו: והלא נאמר "ברא כרעא דאבוה"? ענה להם: "אנחנו החומר ואתה יוצרנו". מה הכוונה? והפתרון הוא, שחידת הראב"ע נוסדה על אותיות אהו"י כידוע, ומלך ישראל שרמז אליו הוא יהוא בן נמשי, ועל זה אמר הבן: יתומים היינו ואין אב (ר"ת יהוא). והם לא הבינו דבריו וחשבו שהוא מתנצל שלא ירד לעומק דברי אביו. חזרו ושאלו שנית: והלא ברא כרעא דאבוה? ולבסוף ענה להם שעיקר החידה על אותיות אהו"י, שהם ר"ת אנחנו החומר ואתה יוצרנו. כמובן שסיפור זה לא היה ולא נברא, ואינו אלא המצאה של מרן לחדד התלמידים, אך מרן מספר שם כי לאחר שנים ראה לחכם אחד שכתב מאמר גדול על תולדות הראב"ע, והביא סיפור זה כמעשה שהיה (בלי לציין את מקורו).
 
עליונים ששו
אותו היום בו האיר וזרח הציץ ופרח אורו של הספר "מגדולי ישראל", עורר הספר הדים הרבה, וקולו נשמע מסוף העולם ועד סופו. והקול נשמע אף במתיבתא דרקיעא, והיו גדולי הדורות שמקחם מבורר בספר זה, מבקשים לדעת ולראות מה נכתב עליהם בעלמא הדין.
 
כיון שהגישו מלאכי השרת את הספר לפני גדולי הדורות, היו יושבים הצדיקים ועטרותיהם בראשיהם, ומעיינים בספר ומשתעשעים ורווים רוב נחת מההבנה העמוקה בתורתם, מההגדרות הקולעות לדמותם, ומהניתוח המבריק לשיטתם.
 
וישיבה של מעלה אינה כישיבה של מטה, שבישיבה של מטה יושב כל צדיק עם משמשיו וקהילתו לבדם, ואין מלכות נוגעת בחברתה. ואילו כאן בישיבה של מעלה, תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם העליון. ואין זה מחזה נדיר לראות את הגר"א יושב לצד הבעל שם טוב, והיעב"ץ לצד רבי יהונתן אייבשיץ, והם מתפלפלים יחד ומעלים אבק קודש עד כסא הכבוד. בדיוק כמו בספר דידן בו חונים המאמרים אודותיהם זה לצד זה (ואפשר שכל שלום זה לא בא אלא משום שברבים מהמקרים כל המחלוקת מקורה באנשים אשר על בתיהם של החכמים, אך כאן בגן עדן, הם אינם עומדים ומשמשים לפניהם, גם מפני שאין המקום לפי מעלתם וגם מפני שאין נזקקים להם ומלאכי השרת עושים מלאכתם, וממילא האמת והשלום אהבו).
 
ראש וראשון, הוגש הספר לרבנו הרמב"ם, ראש מדברים בכל מקום (כפי שכונה בתחילת המאמר בספר), באשר המאמר הארוך ביותר בספר דן באישיותו ובשיטתו.
 
כבר בראשית המאמר, תפסו את עיניו הקדושות של "הנשר הגדול" השורות הבאות: "אין עוד איש בעם ישראל שנתן דחיפה נמרצת לבאים אחריו להתעניין בדבריו, כמו הרמב"ם. בתתו לעולם ספר הלכה בסדר מופתי ללא ציונים ומקורות, הגביר שבעתיים את שקידתם וסקרנותם של המעיינים לחשוף את מקורותיו וללבן את שיטותיו. מתנגדיו טענו, שהתכוון לשים קץ ח"ו ללימוד התלמוד. ונהפוך הוא: אין ספר בעולם שהגביר את החידוד והפלפול, הביקוש והחיפוש, השקידה וההעמקה בתלמוד, כספר 'משנה תורה'".
 
"נפלא" התפעל רבנו משה המימוני, "איך ירד הרב המחבר לסוף דעתי, מה שרבים וטובים לא השכילו להבין! כשם שדנני לכף זכות, כך ידונו המקום לכף זכות. ושמא שמיה קא גרים שהרגיש בדקות כוונתי, שכך קראו בילדותו רבו של אביו - רבי חויתה הכהן, מנוחתו בגן עדננו: "הרמב"ם (הרב מאיר בן [ר'] מצליח) הצעיר".
 
המשיך רבנו הרמב"ם לגמוע את הספר ובעודו בכפו יבלענו. סיים והעביר את הספר לרש"י הקדוש שישב לצדו, תוך שהוא דוחק בו: "הא לך ספר זה, ותרווה בו רוב נחת".
 
קרא רבנו שלמה יצחקי בספר עד אשר הגיע למאמר שנכתב אודותיו, ושם נתקל במשפט הבא: "חבל מאד שברוב הישיבות בימינו פירוש רש"י נלמד כלאחר יד, ללא הדגשת הפנינים המובלעות בו. פירוש רש"י הוא אחד משבעת ענני כבוד שנשאר אתנו בגולה, ההולך לפני המעיין ליישר הרים ולהגביה בקעות, והקורא לא ישער כמה אבני נגף סיקל רש"י לפניו, וכמה קשיים יישב במתק לשונו".
 
"אכן" הנהן רש"י בראשו בכאב, "כמה מצטער אני בראותי שלומדים בשטחיות את הפירוש אשר יגעתי עליו יגיעות הרבה, וטחו עיניהם מראות את המטמוניות הנסתרות בו. אשריו של זה שמסייע ופועל רבות בעל פה ובכתב ששפתותיי ידובבו ותרבה הדעת. אשריו בזה ובבא".
 
למקום הצטרף זקן נשוא-פנים, אשר כולו אומר כבוד, הלא זה הו'ד יוסף מרן החיד"א. "ידעתי כי אוהב ספרים אתה, ואף חיברת ספר על ספרים", אמר לו רש"י, "בודאי תמצא נחת רוח מספר זה". ותיכף פתח לו במקום שפתח, ואמר לו "ראה מה כתב עליך הרב המחבר, וכמה קלע בהגדרתו, למרות שאת פניך מעולם לא ראה, ואת קולך אף פעם לא שמע". הקריא רש"י בפניו את המשפט הבא: "באופן טבעי נתמזגו אצל החיד"א התכונה האשכנזית והספרדית - הראייה למרחוק עם נפש החוקרת לכל תכלית, ויחד עם זה הסתכלות מפוכחת ופשטנית על קרקע המציאות".
 
חייך מרן החיד"א ואמר: "אמנם את פני מעולם ראה, אך את תורתי וספריי למד גם למד, ומתוך כך הכיר בי לפני ולפנים. ואפשר שהוא מכיר בי יותר מאשר חכמי תונס שראוני פנים אל פנים בעוברי במדינתם, שהם לא ראו את ספריי והוא ראה, וכלל גדול אמרו: בכתיבתו האדם ניכר".
 
הגר"א שהיה עד עתה שקוע בלימודו, הרים לרגע את עיניו וראה את התכונה סביב הספר. קרב אצלם, וביקש גם הוא לשזוף עיניו בו. עלעל והנה נפתח בפניו מאמר על תולדותיו. "במה כחו של הגר"א גדול?" שאל הרב המחבר שם, וענה: "בשקידה נפלאה, תפיסה מהירה, חתירה לקראת האמת, העמקה ישרה, והעמדת תלמידים". נהרה נשפכה על פניו של הגאון, וניכר היה כי הגאון המחבר קלע בהגדרותיו לאמת.
 
וכך יושבים היו גדולי רבותינו בפלטרין של מלך, כמלכים בהיכלם, והיה הספר עובר מיד ליד, והכל מתענגים בקריאתו. ובת קול משמים יוצאת ואומרת: "עליונים שישו ותחתונים עילזו בקבלת הספר "מגדולי ישראל".
 
לרכישת הספר לחץ על התמונה למעלה 
הרב המקדים לפרשת ויצא | כ"ג טבת התש"ל 07-12-2016
הננו להודיע כי במסגרת שיעורו השבועי
של פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"איתארח השבוע הגאון הרב דקל הכהן שליט"א
חתנא דבי נשיאה מחבר הספרים שו"ת 'אלישיב הכהן'


שיעורו של הרב המקדים מתחיל בשעה 7:40
והשיעור השבועי ממרן שליט"א מתחיל בשעה 8:05בברכת שבוע טוב וברוכים הבאים
הסיום המעניין למסכת חולין | כ"ג טבת התש"ל 14-11-2016
לאחר שלמדו הבחורים בישיבה גדולה במשך כחצי שנה את מסכת חולין בבקיאות רבה ובחזרה ושינון רב, וכידוע אינו דומה תא חזי לתא שמע, על כן החליטו בהנהלת הישיבה לאחר סיום המסכת להביא את השוחט הרב יוסף דידי הי"ו, ששחט כבש מחוץ לישיבה ולאחר מכן תלה את הכבש בחדר האוכל והראה לכלל הבחורים את מלאכת ההפשטה והניקור במשך כשלוש שעות תוך כדי שהוא מסביר לבחורים על כל אבר ואבר מה הוא והיכן הוא מוזכר בגמרא וכן את ההלכות הקשורות אליו, ומצוה גוררת מצוה לאחר מכן קיימו כלל הבחורים הישראלים את המצוה הנדירה של נתינת זרוע לחיים וקיבה לכהן (הרה"ג הרב אדיר הכהן שליט"א) וזה על ידי שכל אחד מהבחורים השתתף בקניית הכבש עוד לפני שחיטתו.
 
הצצה לספר החדש "החזון והמהפכה" | כ"ג טבת התש"ל 31-10-2016
הצצה לספר החדש "החזון והמהפכה", הצועד בעקבות עשר המהפכות שחולל מרן רבנו עובדיה יוסף זצ"ל בחזונו הגדול * לרגל יום הילולתו


 
 
דומה כי לא היה עוד גדול בישראל כמו מרן רבנו עובדיה יוסף זצ"ל שמסכת חייו הונצחה בכל כך הרבה ספרים. היכרותו הבלתי אמצעית עם אלפי אנשים מכל הסוגים, יחד עם פועלו בכל כך הרבה תחומים, הולידו סיפורים ועובדות לאין-מספר. יצוין כי בכל ספר ניתן למצוא סיפורים והיבטים אחרים באישיותו הרב-גונית. ישנם אפילו ספרים שלמים שהתחברו רק על בסיס היכרות אישית של המחבר עם מרן.
 
בספר החדש "החזון והמהפכה", שיצא לאור על ידי מכון "אורח צדיקים" (שע"י מוסדות "חכמת רחמים" ברכיה), בחר המחבר להציג את דמותו של מרן זצ"ל מזוית פחות מוכרת, זוית המהפכן. על פני עמודי הספר, נעשה נסיון להתחקות אחר סודו של האיש שהצליח להגשים את חזונו ההיסטורי יש מאין בעבודה אישית ובלי שום תשתית, בעשר מהפכות שעיצבו את פניה של החברה היהודית בדור האחרון.
 
אמנם כמעט ואין תחום גשמי ורוחני בחיינו שמרן לא הטביע בו חותם זהב בל יימחה. אין שטח ביהדות, שלא ניתן למצוא את טביעות אצבעותיו. אולם מכל הדברים בחרנו להתמקד בעשר אבוקות-אור מרכזיות, שמלבד חשיבותם ההיסטורית, יש בהם הרבה כדי ללמד את דורנו ואת הדורות הבאים דרך במסירות נפש למען הכלל.
 
הספר עוקב צעד אחר צעד ובוחן את כל השלבים בדרך אל כל אחת מהמהפכות. החל מהמצב ההיסטורי שהיה בטרם דרך כוכבו של מרן, ניצני החזון והתחלתו מאין, תהליך הטמעתו, הקשיים שבדרך, השקפתו בנושא, העמידה האיתנה בכל דרך, מפעלי החיים הקשורים לאותה מהפכה, תוצאות המהפכה, וכיצד ממשיכה המהפכה כיום לאחר פטירתו של מרן. בהתאם לכך, כל פרק מחולק לשבעה חלקים: באין חזון, החזון, חזון נסתם, בכל דרך, מפעל חיים, המהפכה, חזון נפרץ.
 
לרכישת הספר לחץ כאן כמו כן ניתן להשיג  במכון "אורח צדיקים" בטל': 08-6727523 או בפלא' 050-4174471
 
בתמונה מרן ראש הישיבה שליט"א מקבל את הספר מהרב המחבר 
להתחיל מבראשית עם אוצרותינו | כ"ג טבת התש"ל 31-10-2016
לחץ על המודעה לרכישת הספר

להורדת העלון לחצו על התמונה

 
קריאה קדושה למען השבת | כ"ג טבת התש"ל 09-10-2016
ספר חדש ממרן שליט"א | כ"ג טבת התש"ל 06-10-2016
בשורה משמחת לכל שוחרי התורה  היום  עם צאת הספר החדש 'מגדולי ישראל' חלק א' ממכבש הדפוס, אותו חיבר פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א, פרטים נוספים בהמשך.
הרב המקדים למוצאי שבת שובה | כ"ג טבת התש"ל 05-10-2016
במסגרת שיעורו השבועי של מרן פאר הדור שליט"א הרב המקדים למוצאי שבת שובה יהיה מרן הראשון לציון ורבה של ירושלים הרב שלמה משה עמאר שליט"א.
מרן פאר הדור שליט"א מגיע לרמלה | כ"ג טבת התש"ל 22-09-2016
היום מרן שליט"א יגיע ללוד | כ"ג טבת התש"ל 22-09-2016

בשורה משמחת לתושבי לוד והסביבה לקראת הימים הנוראים תתקיים עצרת חיזוק והתעוררות אי"ה היום יום חמישי י"ט אלול בהשתתפות פאר הדור מרן ראש הישיבה רבי מאיר מאזוז שליט"א העצרת תתקים ברחוב בית שמן 1 הציבור הקדוש מוזמן.

שינוי בזמן של השיעור השבועי | כ"ג טבת התש"ל 18-09-2016
החל ממוצאי השבת הקרובה (פרשת כי תבוא), יוקדם השיעור השבועי בחצי שעה ויחל בשעה 9:30 ושיעורו של הרב המקדים יהיה בשעה 9:15, 'שמעו ותחי נפשכם'.
בשורה משמחת לתושבי אשקלון והסביבה לקראת הימים הנוראים תתקיים עצרת חיזוק והתעוררות  אי"ה ביום שני הקרוב בשעה 7:30 בבית הכנסת רשב"י בהשתתפות פאר הדור מרן ראש הישיבה רבי מאיר מאזוז שליט"א הציבור הקדוש מוזמן.
עם סיום הסדרה המיוחדת על פירוש ספר קהלת, החל פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א בסדרת שיעורים חדשה על ספר איוב, כאשר השיעור הראשון הוא הקדמה לספר איוב, השיעור נמסר באופן קבוע מדי יום חמישי בבית המדרש של מרן שליט"א רחוב הרב עוזיאל 43

כאן המקום לציין שבשאר ימות השבוע בימי ראשון ושלישי השיעור הוא על פרשת השבוע, ובימי שני ורביעי השיעור הוא מספר בן איש חי על אותה פרשה.

כל השיעורים נמסרים בין מנחה לערבית (השיעור מתחיל מהשקיעה עד לצאת הכוכבים [פחות או יותר]), במערכת האתר משתדלים שכל השיעורים יעלו יום למחרת מסירתם.
 
 
"שמעו ותחי נפשכם" הציבור הקדוש מוזמן להנות ממתיקות התורה
ביום שני האחרון (י"ח מנחם אב) התקיימה אזכרה ועצרת התעוררות במלאות השבעה לאברך היקר המדוכא ביסורים קשים ומרים שקיבלם באהבה ר' רפאל קבלן זצ"ל בנו של רבי אליהו קבלן שליט"א (יד ימינו של מרן ראש הישיבה שליט"א וממנהלי תלמוד תורה איש מצליח), האזכרה התקיימה בבית הוריו ברחוב רב האי גאון בבני ברק בהשתתפותו של פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א, מרן הראשון לציון רבי שלמה משה עמאר שליט"א שנבצר ממנו להגיע עקב חולשתו נשא דברים דרך הטלפון, כמו כן השתתף הגאון הגדול רבי יצחק ברדא שליט"א ראש ישיבת יצחק ירנן.


 
רשימה חלקית

תל אביב הפרסים
דרך בן צבי 77

אשדוד בית הכנסת בן-ציון
רחוב חטיבת גבעתי אזור ג'

נתיבות שער רחמים משאב ב'
שכונת בבא סאלי במקלט
נתיבות ורד לדוד
היובל 45 מערב העיר

שדרות כולל קרית
בעל שם טוב אלנבי 10

ירושלים מגדל דוד
שמעון בן חמו 31 הר חומה

אשקלון אהל משה
ההסתדרות 16

בני ברק בית דוד חי
ברויאר 24 שיכון ה'

אלעד תורת חסד
רבן גמליאל 1

טבריה שערי רחמים
זידל ליד הגן העגול*כמו כן יש לציין שהשבוע יצא עלון בית נאמן במתכונת מיוחדת עם דרשת מרן רבנו שליט"א בנושא "החינוך" בבית משפחת ברון במושב ברכיה (ביום שני ו' אדר א' התשע"ו) לחזק את הרישום לחינוך תורני.

 
ספר באר מים חיים חלק ב'

 
'צדיקים מלאכתם נעשית על ידי אחרים' זכות מיוחדת יש לו למורנו ורבנו רבי חיים ברגיג שליט"א (ר"מ בשיעור ג' ישיבה קטנה) שמלאכתו נעשית על ידי אחרים בטוב טעם ודעת. ספר זה היוצא לאור על ידי תלמידיו משנת התשע"ה בשיעור ג' ישיבה קטנה, כולל חידושי מסכת גיטין על פרק המביא קמא וסוגיית פרוזבול מהרב שליט"א ומתלמידיו הי"ו, ובחציו השני רצוף שאלות ותשובות ומאמרים בהלכה בשלל נושאים אקטואליים (ביניהם: שינוי מקום בסעודה, ברכת הבמבה, שימוש במסנני מים בשבת, שימוש בשקית קוקי בשבת, חיתוך הכבד קודם לצלייה, חיוב מזוזה במעלית, דין העציצים בשביעית, ועוד ועוד).

את הספר מעטרת הסכמתו של מופת הדור מרן ראש הישיבה שליט"א בו משבח את הרב המחבר שליט"א וכותב בין היתר: "ואני מכירו מלפני כעשרים וחמש שנים כשלמד אצלי בילדותו שלומד בעיון ישר ובהבנה עמוקה". עוד כותב מרן בהסכמתו בעניין כתיבת חדושי גמרא בדרך הפשט: "ואני חושב שזו הסיבה שלומדים הלכה מחידושי הראשונים על הש"ס ולא מחידושי האחרונים, כי בדורות האחרונים הרבה נטו קו בפלפול והוגו מן המסלה (כידוע שצווחו על זה מהר"ל מפראג והגאון חוות יאיר ועוד). אבל אם נחזור ללימוד הישר והפשטי, אפשר לחדש גם חידושים בהלכה מתוך העיון בתלמוד, "כי רוח א-ל עשתנו כולנו ומחומר אחד קורצנו" (כלשון הראב"ע בפירוש קהלת ה' א')".

 ספר זה הוא למעשה כהמשך לספר באר מים חיים חלק א' שיצא גם הוא על ידי תלמידי מורנו הרב בשנת התשס"ז וזכה למקום של כבוד בארון הספרים. כאן המקום לציין את הבחורים היקרים שמסרו נפשם להוצאת ספר זה ר' רפאל הכהן ור' יצחק מסקלצ'י נר"ו, יזכו לעלות במעלות התורה והיראה מתוך בריאות ונחת אמן.

החל ממוצאי השבת הקרובה, יועבר השיעור השבועי של מרן ראש הישיבה פאר הדור הגאון רבי מאיר מאזוז שליט"א

בהקרנה בשידור חי גם בעיר אשדוד בבית הכנסת "בן ציון" רח' חטיבת גבעתי אזור ג'

כמו כן נפתחה נקודת הקרנה חדשה בבני ברק
בבית כנסת "בית דוד חי" רח' ברויאר 42 שיכון ה'

 כמידי שבוע שיעורו של הרב המקדים יחל בשעה 21:45 עד שעה 22:05
ומיד לאחריו השיעור השבועי המרכזי מאת מרן בשעה 22:05 עד שעה 23:00


 וכל העם רואים את הקולות!

 

 
בשורה משמחת לתושבי טבריה והסביבה, החל ממוצאי השבת הקרובה בעזרת ה' תיפתח נקודת הקרנה על גבי מסך לשיעורו השבועי של פוסק הדור מרן ראש הישיבה שליט"א בבית הכנסת שבשכונת קריית שמואל

נקודת שידור זו מצטרפת לשניים נוספות בדרום הקיימות זה כבר מספר שבועות, בבית הכנסת "וורד לדוד" שנמצא במערב העיר נתיבות ברחוב היובל 45  (יש לציין שכפי הידוע לנו מידי שבוע מאות מגיעים למקום, ובשבוע האחרון רכשו לצורך כך מסך ענקי בגודל של יותר מחמש על חמש מטר (!!!) ) וכן בבית הכנסת 'אהל משה' שבאשקלון רחוב ההסתדרות 16.

בתוך כך נודע לנו שבהנהלת האתר שוקדים כעת על פיתוח ראשון מסוגו של מכשיר מיוחד בעלות מוזלת שייתר את הצורך בקניית מחשב והתקנת איטרנט לצורך העברת השידור החי כך שבעזרת ה' בכל הארץ יוכלו להקים נקודות שידור בקלות ולצפות בשיעור, וכפי הידוע שאינה דומה שמיעה לראיה.


מסע החיזוק של פאר דורנו פוסק הדור מרן ראש הישיבה שליט"א, החל ביום רביעי כ"ג סיון ונמשך כשבועיים שבמהלכם מרן שליט"א מסר שיעורים ושיחות חיזוק במספר מקומות והיכלי תורה.

במהלך ביקורו מסר שיעור כללי בישיבת ליקווד המפורסמת כאשר לאחר השיעור נפגש עם ראש הישיבה החבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית הגאון הרב אריה מלכיאל קוטלר שליט"א מרן שליט"א שיבח את הישיבה והעניק לו את ספרו "ארים נסי" על מסכת יבמות כאשר הרב קוטלר הביא לו את הספר "משנת אהרן" של סבו הגאו ר' אהרון קוטלר זצ"ל מורנו ורבנו שליט"א נפרד ממנו בברכה שימשיך לגדל דורות של תלמידי חכמים.

לקראת ערב שבת של ההילולא הכ"ב של הרבי מלובאוויטש זצ"ל החל בג' תמוז הגיע מרן שליט"א בין רבבות אלפי ישראל להשתטח באוהל הציון הקדוש בקווינס להעתיר עבור כלל ישראל לישועה ורחמים.
 
לאחר מסע החיזוק בקהילות היהודיות בארצות הברית שב הבוקר פאר הדור מרן ראש הישיבה רבנו מאיר מאזוז שליט"א לישראל.
תזכורת לתקופה היום בערב | כ"ג טבת התש"ל 07-07-2016
היום יום חמישי א' תמוז תחול תקופת תמוז בין השעות 9:30 - 7:30 בערב

לשיחה ארוכה ממרן ראש הישיבה שליט"א
על דרך חישוב ה''תקופה'' בצורה קלה, וחשיבות השמירה משתיית מים בשעת ה''תקופה''
לחץ כאן

 
להלן קטע מתוך העלון "בית נאמן"  מספר 7 (מוצאי שבת פרשת שמיני התשע"ו)
דבריו של מרן ראש הישיבה שליט"א על מנהג "התקופה   "


מורי ורבותי!
"ואני בתוך הגולה על נהר כבר" (יחזקאל א, א), על נהרות אמריקה, ואנחנו שומעים מכאן מה שקורה עם אחינו בני ישראל בימים האחרונים, שבסוף חודש הרמדאן בני אדם השתגעו, ועושים פיגוע כאן ופיגוע שם, עם דקירות ויריות, מה קרה? אחרי תקופה יחסית של רגיעה, הם חזרו עוד פעם על הדברים, השם ישמור.
רבותי! אנחנו כולנו אחים, ויש פרק אחד בתהלים שיש בו סגולה לשמירה, פרק צ"א, והוא מתחיל בפסוק שבמזמור לפניו, "ויהי נועם ה' אלקינו עלינו" ולהמשיך יושב בסתר עליון עד ואראהו בישועתי. והבן איש חי (ש"א פרשת וישב הל' כ"ג) כותב: שהמזמור הזה הוא סגולה בימי החנוכה לשמירה בכל השנה, והחזון איש באגרותיו (סימן ר"ד, גימט' צדי"ק) כותב: ששיר שלפגעים (וזה המזמור הזה) מסוגל לדברים האלה.
ולכן כדאי לקבוע בכל בית הכנסת וגם כל יהודי בבית, לקרוא כל יום אחרי תפילת שחרית את המזמור הזה, ולהתפלל שהשם ישמור עלינו ועל כל ישראל מכל רע, בין בארץ ובין בחוץ לארץ, שאויבינו ילבשו בושת, ושיפסיקו למרר לנו את החיים, "חרבם תבוא בלבם וקשתותם תשברנה" (תהלים לז, טו), ולהיות כולנו אחים באחוה בלי שנאת חנם, ובזכות זה נזכה לגאולה שלימה, ויהיה לכל עם ישראל חיים טובים וארוכים, עד ביאת המשיח ועד בכלל, אמן כן יהי רצון.
(מתוך העלון החשוב בית נאמן של שבוע זה פרשת חקת 19)


מסע החיזוק של מרן שליט"א | כ"ג טבת התש"ל 30-06-2016
התרגשות רבה בקרב יהדות ארצות הברית אמש עם נחיתת מטוסו של פאר דורנו פוסק הדור מרן ראש הישיבה שליט"א.

מסע החיזוק שהחל ביום רביעי יימשך כשבועיים שבמהלכם צפוי מרן שליט"א למסור שיעורים ושיחות חיזוק במספר מקומות והיכלי תורה, כמו גם שיעור כללי בישיבת לייקווד בראשותו של הרב הגאון רבי מלכיאל קוטלר שליט"א, במהלך מסעו ייפגש מורנו ורבנו שליט"א עם רבני הקהילות ויעלה לציונו של הרבי מלובאוויטש זצ"ל.

יש לציין שבשתי השבתות בהם ייעדר מרן שליט"א מהארץ, השיעור השבועי במוצאי השבת יימסר בשבת הראשונה על ידי מורנו הגאון הגדול רבי יעקב הכהן שליט"א  (ר"מ בישיבה, ורב קהילה גדולה בעיר רעננה), ובשבת השניה על ידי מורנו הגאון הגדול רבי אליהו מאדאר שליט"א (ראש הכולל פקודת אלעזר באלעד), כמידי שבוע בשבוע השיעור יועבר בשידור חי דרך האתר.
שבוע הספר במכון הרב מצליח | כ"ג טבת התש"ל 26-06-2016
לרגל שבוע הספר מכון הרב מצליח יוצא במבצע ענק על שבעת הכרכים של "אוצר ההלכה" שיצאו עד עתה
כל כרך ב 65 ₪ בלבד (במקום 94 ₪), וכן מבצעים מיוחדים על מגוון הספרים.

וכן כל הרוכש בשבוע הספר מספרי המכון בסך 200 ₪
זכאי לבחור שני ספרים במתנה מהספרים הבאים:
יתר הבז, זרעו של אברהם, מגדנות נתן, תפארת בחורים.

את הספרים ניתן להשיג
בחנות הספרים באתר

או בחנות הספרים שבישיבה רחוב הרב עוזיאל 26 בני ברק
וכן במוקדי המכירות של שבוע הספר
בני ברק "אורייתא" רחוב ירושלים 10
ירושלים "גל-פז" רחוב מלכי ישראל 5
ובחנויות הספרים המובחרות


\
חדש - אוצר ההלכה שבת ג’ | כ"ג טבת התש"ל 06-06-2016
חלק זה על הלכות שבת בשלחן ערוך אורח חיים סימנים רס"ג - ער"ב
 
צורך גדול הורגש בשדה ההלכה בחיבור המלקט חידושים וביאורים מגדולי האחרונים, על טור, בית יוסף, שלחן ערוך. וזאת מהסיבה כי בפסיקת הלכה על המורה הוראה לעיין בכמה שיותר ספרי ראשונים ואחרונים טרם יפסוק, והחיפוש מייגע עד מאוד וגוזל זמן רב. סדרת מופת זו, עונה היטב על דרישה זו. מדובר ב"אוצר" בלתי נדלה הכולל למעלה מחמש מאות (!) ספרים נדירים מגדולי האחרונים שחוברו על השלחן ערוך תחת קורת גג אחת, כשרובם ספרים נדירים מאוד וכתבי יד, או כאלו שכתבו על סימנים בודדים. על כל סעיף וסעיף, באו ברצף דברי המחברים, באופן שהלומד החפץ לראות דברי המפרשים בעניין מסוים, עובר בסקירה אחת על פני כל המפרשים שדיברו באותו ענין. בסוף הספר, מופיע מפתח העניינים לנושאים שנדונו בספר, על פי סדר השלחן ערוך.

 

לקניית הספר לחץ כאן 
מעמד הדלקת המדורה בליל ל"ג לעומר בתלמוד תורה "איש מצליח" בני ברק את המעמד כיבד בנוכחותו פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א וכן מנהלי ורבני התלמוד תורה.
 בתחילת המעמד קראו התלמידים מאמרים מחוברת "הילולא דרשב"י" שיצאה לאור במיוחד למעמד זה לאחר מכן נשא דברים מרן שליט"א כאשר בסיום דבריו עשה 'מי שברך' לכלל התלמידים המונים כשלוש מאות וחמשים בלי עין הרע וכדרכו רמז זאת בפסוק "ויקרא בהם שמי ושם אבותי" ('שמי' = 350).
בהדלקת המדורה כובד הרב המנהל שליט"א כאשר כולם פוצחים בשירה ובריקודים לכבוד ההילולא.
 
הדינר השנתי למוסדות "אור המאיר" | כ"ג טבת התש"ל 12-05-2016
זמן השיעור השבועי | כ"ג טבת התש"ל 09-05-2016

החל ממוצאי שבת האחרון השיעור השבועי יתחיל קצת אחרי השעה 10:00

למעבר לסדרה של "השיעור השבועי" לחץ כאן

לידיעתכם ניתן לשמוע את השיעור השבועי גם בשידור חוזר על ידי הקישור שיש בעמוד השידור החי או על ידי לחיצה כאן
 

"שמעו ותחי נפשכם"

ההתרגשות הייתה עצומה למראה אלפי האנשים הגודשים את אולמי היכלי מלכות בבני ברק  למעמד המרכזי של הקבלת פני רבו לפאר הדור מרן ראש הישיבה הגאון רבי מאיר מאזוז שליט"א, וכל זה בלי לדבר על האולם למטה שהוקצה לנשים לצפייה בכנס על גבי מסכים.
המעמד התקיים בחול המועד פסח יום רביעי י"ט ניסן התשע"ו, בראשות רבני ערים, ראשי ישיבות וכוללים, דיינים ואישי ציבור, את הערב הנעימו זמרים ופייטנים בתזמורת מורחבת עם אלי הרצליך, שראל סופר, רפאל חיון ועוד.

עם תחילת המעמד  כבר היה ניתן לראות את כל המקומות מלאים כאשר מייד לאחר  תפילת מנחה קיבלו ההמונים בשירה וזמרה את פניהם של מרן ראש הישיבה ומרן הראשון לציון שליט"א, מעמד כבוד התורה של השירה והזמרה נמשך שעה ארוכה בניצוחו של הזמר אלי הרצליך כאשר ההמונים עולים על הכסאות מפזזים ומרקדים לכבודה של תורה. 
לאחר מכן נשאו דברים הגאון הגדול ר' רפאל הכהן שליט"א ראש מוסדות יתד התשובה בצפת, הגאון הגדול ר' פנחס הכהן שליט"א רבה של נתיבות, הגאון הגדול ר' יצחק ברדא שליט"א ראש מוסדות 'יצחק ירנן' באשקלון, שלוחא דרבנן ר' אליהו ישי הי"ו, מורנו הרב ר' צמח מאזוז שליט"א מנהל הישיבה.

מרן הראשל"צ ורבה של ירושלים הגאון רבי שלמה משה עמאר אמר בדבריו: "אחרי שמרן המאור הגדול מורנו ורבינו עטרת ראשנו הלך לבית עולמו, והורם הנזר והוסרה העטרה, כמה אנחנו צריכים להודות לקב"ה שנשאר לנו בדור הזה יבדל לחיים טובים וארוכים את מרן ראש הישיבה שליט"א, שהוא הנחמה שלנו, ואשרי הדור שראש הישיבה שרוי בו".
מרן הרב עמאר האריך בשבחו של מרן ראש הישיבה שליט"א ובבקיאותו המיוחדת בכל חלקי התורה ובין הדברים אמר "לפני כמה שנים כשהייתי רב ראשי לישראל, שלח לי מכתב פרופסור גדול שלפי החשבון שהוא עשה, כל שנה נחסר כמה שניות, ואם כן הלוח היהודי לא מדוייק. ואני, לא יודע ולא מבין בזה, מייד שלחתי לרה"י הרב מאזוז, וכתב לו תשובה מפליאה, ושלחתי לו, ואמר לי הפרופסור מי זה הרב הזה שיודע את כל סדרי השמים?!".
 
המשא המרכזי של הערב היה של מרן ראש הישיבה שאמר בין הדברים: "רוחו של מרן הרב עובדיה מרחפת על המעמד הזה. רק בזכותו של הרב עובדיה יש ברוך ה' כל כך הרבה בחורי ישיבות, מרן ידע לרדת אל העם ולהעלות אותם אליו ואל התורה הקדושה. שתזכו בעזרת ה' בקרוב, בקרוב, בקרוב, לרקוד לכבוד מלך המשיח". בהתייחס לדבריו של הרב עמאר החזיר הרב: "אנשים לא יודעים אחד ממאה מערכו של הרב עמאר, ראיתי השבוע חוברת שהוציא על קניני תורה, הכל בנועם, בחכמה ובתבונה"
 בסיום הערב מרן שליט"א ביקש להזהיר את הציבור מבלבול בין מוצרים כשרים לפסח לבין מוצרים חמץ, וסיפר שבא אליו אדם שאכל ביסלי וחשב שהוא כשר לפסח, בסוף התברר שהוא חמץ גמור ושאל איזה כפרה יש לו.
בלעדי - כתר מלוכה ניסן התשע"ו | כ"ג טבת התש"ל 20-04-2016
לאחר ציפיה ממושכת יצא לאור הביטאון הייחודי 'כתר מלוכה' מספר 19  עם שלל נושאים מרתקים ומעניינים
לצפיה לחצו על התמונה


אודות בטאון כתר מלוכה

 
כל כך הרבה דברים ייחודים פורחים בישיבה: המסורת הגאה, ההשקפה הצרופה, שיטת הלימוד המעמיקה, גישת החינוך הנפלאה, הקריאה הרהוטה, ומה לא?! פשוט עולם בפני עצמו, ומגדלור בחושך הגלות.
אל תוך גליון מושקע, איכותי ססגוני וברמה גבוהה, התנקזו טובי הכותבים והסופרים, ללכד את אלפי בוגרי הישיבה הפזורים בתבל, ולהכניס אל ביתם את הקולות הנשמעים בין כותלי בית המדרש.
תוך כדי עירוב נכון ומעניין, מוגשים בגליון הנקרא בשם "כתר מלוכה": פניני אור ואבני דרך ממרן ראש הישיבה שליט"א, שיחה מאוצר שיחותיו הנוקבות והמפורסמות של מוה"ר בי צמח מאזוז שליט"א, מאמרי חקר הלכה ומנהג, רעיונות וחידושים על המועדים, הגיגי הגות והשקפה צרופה, כתבות ותחקירים בנשואים אקטואליים ויחודיים כאלו שלא תמצאו בשום במה אחרת, עדכונים על המתחדש בישיבה, חדשות ממוסדות הישיבה בארץ, ועוד שפע של קריאה מהנה ומחכימה.
שימו לב! זוהי ההזדמנות שלכם להציץ אל מעבר לכותלי בית המדרש, ולטעום טעימה הגונה מצוף הדבש הנוטף בממלכת התורה הקדושה "כסא רחמים".
זהירות מרתק וממכר! פקחו עיניים על השעות שחולפות!
 
 
דרשת שבת הגדול | כ"ג טבת התש"ל 15-04-2016
* יש לציין שמלבד השיעור השבועי במוצאי השבת מרן ראש הישיבה שליט"א מוסר במהלך השבת דרשה משעה 4:00 עד לשעה 5:00 ולאחר מכן תפילת מנחה.


 
מכירת חמץ ושאלות בהלכות הפסח | כ"ג טבת התש"ל 11-04-2016
בית הדין ובית ההוראה 'משפט וצדק'
רחוב הרב עוזיאל 24 בני ברק טלפון  03-5747316
 


 

מכירת חמץ ושאלות בהלכות הפסח
עד יום ששי י"ד ניסן תשע"ו

בית ההוראה יהיה פתוח לשירות הציבור
למכירת חמץ ולשאלות בהלכות הפסח
בין השעות: 13:30- 11:00 
ובערב שבת 12:30- 11:00

וכן בטלפון    03-5747316


למקרים דחופים אפשר להתקשר 052-7176928

בברכת מועדים לשמחה
ומועד טוב ומבורך
_____________________________________________

*בית ההוראה פתוח לקבלת קהל ולשאלות בהלכה
כל יום במשך השנה בין השעות:20:30 - 19:00  וביום ששי 12:00- 11:00

 
תזכורת לתקופה | כ"ג טבת התש"ל 06-04-2016
ביום חמישי (כ"ח באדר ב') בשעת הצהרים תחול תקופת ניסן בין השעות 13:30 - 12:30

לשיחה ארוכה ממרן ראש הישיבה שליט"א
על דרך חישוב ה''תקופה'' בצורה קלה, וחשיבות השמירה משתיית מים בשעת ה''תקופה''
לחץ כאן

 לשיעור של 2 דקות על חומרת התקופה
לחץ כאן

 
להלן קטע מתוך העלון "בית נאמן"  מספר 7 (מוצאי שבת פרשת שמיני התשע"ו)
דבריו של מרן ראש הישיבה שליט"א על מנהג "התקופה   "
 
חדש בחנות | כ"ג טבת התש"ל 04-04-2016
שימו לב למספר מוצרים חדשים בחנות
  • הגדה של פסח של מרן ראש הישיבה שליט"א "ה' נסי"
  • משחק קלפים עם תמונות מרהיבות העוקבות אחר דמותו המופלאה של מרן ראש הישיבה הגאון רבי מאיר מאזוז שליט"א
  • מבחר הגדות של פסח ועוד ועוד
למעבר לחנות   http://www.ykr.org.il/modules/Shopוידאו חדש - ישן | כ"ג טבת התש"ל 30-03-2016
במסגרת עבודותינו על חומרים ישנים שעדיין לא עלו לאתר
שמחים אנו לבשר על וידאו חדש – ישן שעלה לאתר והוא:
דבריו של מרן ראש הישיבה בהכנסת ס"ת להיכל הישיבה ושבעה סיומי ש"ס!
http://www.ykr.org.il/modules/Videos/page/4000

 
טקס שריפת המן | כ"ב אייר טר"ג 20-03-2016

כמידי שנה בשנה ביום שלישי הבא עלינו לטובה אור לי"ג אדר בשעה 7:30, יצאו הבחורים לביתו של מרן ראש הישיבה שליט"א וילווהו בשירה וריקודים לכבודה של תורה אל עבר הישיבה שם ממתין 'המן הרשע' לשריפתו כאשר מרן שליט"א מצית אותו לקול צהלת הבחורים כמנהג הקדום מימות הראשונים וישיבת כסא רחמים צהלה ושמחה.
דרך אגב כבר בימים אלו אפשר לחזות בהמן מתנופף ברוח תלוי מתחת לגשר של הישיבה.


 
לכתבה נרחבת על מנהג זה לחץ על הקישור הבא
     http://www.ykr.org.il/modules/Articles/article/270

ההנהגה בלבוש ביום הפורים | כ"ג טבת התש"ל 18-03-2016
 
 
מרן ראש הישיבה שליט"א במכתב מעניין אותו כתב לתלמידי ישיבתנו הקדושה לקראת יום הפורים על ההנהגה בלבוש ביום הפורים.
 
ערב פורים התשס"ט
אף על פי שנהגו העולם להתחפש בפורים לאחשוורוש,
לחרבונא, למרדכי, לקוזקים, לשוטרים וכדומה,
מכל מקום יש ללבוש בגדים יפים ונאים לכבוד פורים
(כמו שכתב הבן איש חי בגדי שבת).
 ולא להיראות כנערי הרחוב.
וסימניך בגדי שבת קוזקים = ראשי תיבות למפרע קשב רב קשב צרור המור.
וכל השומע לנו ומקשיב לנו ישכון בטח.
 
שינוי בזמן של השיעור השבועי | כ"ג טבת התש"ל 04-03-2016
החל ממוצאי שבת זה השיעור השבועי יתאחר ויתחיל בשעה 9:15

"שמעו ותחי נפשכם"
חדש חדש חדש - עלון "בית נאמן" | כ"ג טבת התש"ל 04-03-2016

 

"זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו"

בס"ד יצא לאור החל משבוע שעבר ברוב פאר והדר עלון "בית נאמן" ובו ערוך בטוב טעם שיעורו השבועי של פאר הדור מרן ראש הישיבה רבנו מאיר מאזוז שליט"א
 


 
היום תענית דיבור בישיבה | כ"ה אייר דק"נ 04-02-2016
תענית הדיבור מתקיימת בישיבה בתחילת השובבי"ם ובסופם,
היום מתקיימת תענית הדיבור של סוף ימי השובבי"ם.
סעודת יתרו | כ"ג טבת התש"ל 28-01-2016

ישיבתנו הקדושה הממשיכה בגאון את מורשת יהדות ספרד המעטירה, בשמירה על המנהגים וכפי שנוהג תמיד פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א לחזק את אותנו בחשיבות השמירה על המסורת ועל המנהגים בהם נהגו אבותינו, כך גם במנהג זה  של סעודת יתרו, מדי שנה בשנה ביום חמישי בשבת בה קוראים את פרשת יתרו יורדים הבחורים בצהריים אל חדר האוכל שם ממתינה להם סעודה חגיגית שכולה מלאה בדברי תורה מפי בחורי הישיבה ורבניה שליט"א, שירות ותשבחות לה', וכמידי שנה יום זה הוא אחד מארבעת הימים בשנה בה מחלקים תעודות הצטיינות ומלגות לבחורי הישיבה המצטיינים הנבחנים על מסכתות מהש"ס ועל סימנים בטור בית יוסף.
 
מקור המנהג
הסבר ראשון והמקובל ביותר הוא, שהייתה מגפה שפגעה והפילה חללים רבים, בעיקר בקרב הילדים הבנים הזכרים, והמגפה פסקה בשבוע שבו קראו את פרשת יתרו.
הסבר שני למנהג זה הוא שהסעודה מקורה בפרשת השבוע (פרשת יתרו) בה כתוב: " ... ויבוא אהרון וכל זקני ישראל לאכול לחם עם חותן משה לפני האלוקים" (שמות י"ח יב'). לזכר הארוחה שסעדו אהרון וזקני ישראל אצל יתרו, חותן משה אחיו של אהרון, עורכים יהודי תוניסיה "סעודת יתרו" בשבוע שבו קוראים את הפרשה.
הסבר שלישי קשור דווקא בפרשת יתרו בה קוראים את עשרת הדיברות (שמות כ' א'-יג'). זאת הייתה הזדמנות לילדים הקטנים שלמדו קריאת התורה ב"כותאב" (=חדר), לקרוא בתורה בפעם הראשונה את עשרת הדיברות. לציון האירוע היו ההורים עורכים חגיגה וסעודת מצווה.סעודת יתרו היא ארוחה מיוחדת שנערכת על פי מסורת יהודי תוניסיה ביום חמישי שלפני השבת בה קוראים את פרשת יתרו.
סעודת יתרו היא אחד המנהגים הפופולריים במורשת היהודית התוניסאית. בסעודת יתרו ניתן למצוא כלים קטנים המכילים את המאכלים הרבים שממלאים את השולחן. "סעודת יתרו" נקראת גם "חג הבנים", לכן, היות שמדובר בחג לילדים הסעודה מוגשת כסעודת ילדים בכלים קטנים.
המנה העיקרית שהיתה נהוגה כללה יונה או פרגית היונה לזכר מרק העוף שהכינו לילדים החולים בזמן המגפה שהשתוללה בתוניסיה ובעזרתו הם נרפאו. הסבר נוסף לאכילת היונה הוא שעם ישראל נמשלו ליונה‏, (מסכת ברכות, דף נ"ג, עמוד ב') כי היונה מסמלת את הדבקות בה' כמו עם-ישראל הדבק בה' (וכאן יש לציין שמרן האיש מצליח לא היה נוהג בפרט זה של אכילת היונים משום "בל תשחית"). בסעודת יתרו יש פולים קטנים ולרוב ירוקים. הסלטים התוניסאים המתובלים והמגוונים מוגשים בצלוחיות קטנות. על השולחן פמוטים קטנים עם נרות צבעוניים קטנים. בנוסף מחלקים בסוף הסעודה ממתקים לילדים כדי להגביר אצל הילדים את האהבה לתורה.
בדומה לסעודת מצווה, הסועדים שרים פיוטים, לומדים מכתבי הקודש ואומרים דברי תורה כדי לזכות את בעל הסעודה ובני ביתו בברכות. קטעי הקריאה והפיוט וכן עשרת הדיברות שבפרשת השבוע, מופיעים על גבי "וארקת יתרו" שהוא דף המכיל את כל הברכות, הפיוטים, ברכת הנהנים, ברכת המזון לנערים, קריאת שמע לקטנים (לפני השינה) וכן ברכות התורה ועוד, כן יש לציין שביום זה נהגו שלא לומר תחנון.


לצפייה בסעודת יתרו משנים עברו לחצו על הקישור הבא
כמידי שנה בשנה אמש יצאה משלחת מישיבתנו הקדושה לפקוד את הציון הקדוש
של מרן מייסד הישיבה הגאון הקדוש ר' מצליח מאזוז זצ"ל והי"ד שנטמן בהר הזיתים.
המשלחת יצאה בראשות בניו מורנו ורבנו שליט"א להעתיר עבור הכלל והפרט
בזכותו של בעל האיש מצליח שיום הילולתו חל ביום שבת א"ך בטבת פרשת שמות.
קרוב ל- 7,000 בהילולא | כ"ד אייר ותת"ג 30-12-2015
 
הילולת ישיבת "כסא רחמים" התקיימה אמש ב"גני התערוכה" עם קרוב ל-7000 איש
 
קרוב לשבעת אלפים איש השתתפו בדינר השנתי של ישיבת "כסא רחמים", המכונה בפי כל "ההילולא". המעמד התקיים ברוב פאר והדר באולם הגדול ביותר במרכז התיכון מרכז הירידים "גני התערוכה" ביתן 2 תל אביב. מדובר באירוע בסדר גודל שטרם נראה כמותו בארץ.
 
בערב המיוחד, השתתפו שורה ארוכה של כמאתיים רבנים, דיינים, ראשי ישיבות, ואישי ציבור שפיארו את בימת הכבוד. ובראשם מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי מאיר מאזוז שליט"א ומרן הראשון לציון הגאון רבי שלמה עמאר שליט"א.
 
רבה של הקהילה החאלבית בניו-יורק הגאון רבי הלל סתהון שליט"א הגיע ליום אחד לארץ, במיוחד להילולא, ובירך על מרן הגר"מ מאזוז "ברוך שחלק" בשם ומלכות.
 
ההילולא המסורתית המתקיימת מזה 41 שנה ברציפות (!), היא לזכר גדולי ישראל, קדושי עליון, שתאריך פטירתם חל באותו שבוע, והם: רבנו הרמב"ם, הגאון הקדוש רבי יעקב אבוחצירא זצ"ל, הגאון "עמוד ההוראה" רבי כלפון משה הכהן זצ"ל, בנו הגאון המופלא רבי אברהם מגוץ הכהן זצ"ל, ומרן הגאון מייסד הישיבה רבי מצליח מאזוז זצ"ל.

 טליתו של מרן ראש הישיבה שליט"א נמכרה במעמד במאה ואחד אלף שקלים.
 
​ וזכות ביקור של ראש הישיבה בביתו של התורם נמכרה בששים אלך שקל. בסוף הערב נערכה במקום הגרלה על שני רכבי שברולט בין התורמים, כאשר ​
במהלך השבועות האחרונים היה פרסום מקדים על האירוע בערוצי הרדיו קול ברמה, וגלי ישראל, ​והוגרלו מתנות יקרות ערך מידי יום בשידור חי.
​.​
השנה, חיכתה לבאי ההילולא הפתעה. כל אחד מבאי הכנס קיבל את הספר המהודר "אוצרותינו", הכולל מסע אל אוצרות התורה לאור חידושיהם ולקחיהם של רבותינו הספרדים.
צילומים: עזרא טרבלסי


פחות מ-24 שעות להילולא הגדולה | כ"ג טבת התש"ל 28-12-2015

ההילולא הגדולה ביותר

סביב שולחנות ערוכים כיד המלך.

ההתרגשות רבה לקראת ההילולא המרכזית לכבוד גאוני האומה ואדירי מורשת ישראל, הרמב"ם, ועוד, נערכת מידי שנה בהשתתפות אלפי אנשים סביב שולחנות ערוכים מזה 45 שנה  על ידי מוסדות הישיבה "כסא רחמים" בראשותו של גדול הדור הגאון הרב מאיר מאזוז שליט"א מנהיגם של מאות אלפי תלמידים ומוקירים בכל רחבי הארץ והעולם.
מוסדות הישיבה כוללים עשרות סניפים בכל רחבי הארץ הכוללים בתי ספר לבנים ובנות, ישיבות כוללי אברכים, תיכון וסמינר לבנות ועוד. המונים אלפי משפחות וראשי בתי אב בישראל.  
"ההילולא" כפי שהיא מכונה בקרב המשתתפים, שבמקורה היא דינר לטובת מוסדות הישיבה, מתקיימת במרכזי הכינוסים והאולמות הגדולים ביותר בארץ, כאשר השנה ההילולא תתקיים לראשונה בגני התערוכה בת"א, בביתן החדש - 2 הגדול ביותר במזרח התיכון, יש לציין כי זה עתיד להיות האירוע הגדול מסוגו שהתקיים אי פעם בגני התערוכה.
באירוע השנה עתידים להשתתף כשבעת אלפים איש המגיעים מכל קצוות הארץ, ממרומי הצפון ועד לירכתי הדרום, ובהשתתפות רבנים מפורסמים ואישי ציבור בכירים, השנה יכבד את האירוע הראשון לציון הגאון רבי שלמה משה עמאר רבה של ירושלים, דיינים ראשי ישיבות ועוד ובראשם שר התורה מרן ראש הישיבה שליט"א. וכמו כן יכבדו בנוכחותם שר הביטחון משה בוגי יעלון, שר האוצר משה כחלון, ועוד שרים ח"כ ואישי ציבור נכבדים.
המוזמנים מכובדים בסעודה כיד המלך ממיטב השפים בדרום, ותזמורת וזמרים מהשורה הראשונה, ואוירה מיוחדת וחגיגית לכל אורך האירוע.
המשתתפים מקבלים שי יוקרתי וייחודי, כאשר בסוף האירוע מתקיימת הגרלה על שני רכבים עשרות תכשיטי זהב ומתנות יקרות.
עלות כניסה לאירוע 650 ש"ח.
משך האירוע כ-6 שעות, ומיועד לגברים ונשים, ובהפרדה כמובן.
    

לרכישת כרטיסים 
http://www.hilula2016.co.il/
עומדים אנחנו פחות משבוע להילולא הגדולה בעולם וההתרגשות בשיאה
רגע לפני שאלפי המנות מוגשים לקהל האלפים בהילולא הגדולה בישראל, עצרנו לרגע את האיש העומד מאחורי הלוגיסטיקה העצומה הזו, לראיון קצר, כיצד נערכים לאירוע בסדר גודל שלא היה כמהו במדינה.

 אין צורך להמחיש עד כמה גדולה היא הלוגיסטיקה העומדת מאחורי הפקת ערב בסדר גדולה עצום כל כך, בכל ההיבטים ובכל התחומים, די אם נזכר בימים שארחנו משפחה מורחבת או ארגנו שבת חתן, להבין עד כמה גדולה היא המעמסה, כאשר מדובר בלמעלה מ-5000 אורחים.
 
בהנהלת הישיבה בחרו בקטריינג הברון מאשקלון, הנחשב כאחד הגדולים בתחום, ומהטובים ביותר, ובכשרות מהודרת, שיכין את אלפי המנות לבאים להילולא הגדולה.
 
קטרינג הברון מפורסם באזור הדרום, ומידי יום מוכנים במטבחי האולם אלפי מנות המוגשים באולמות המפוארים "אולמי הברון" באשקלון, בבעלותו של האיש היקר מחזיק תורה ולומדיה חיים ברון.
 
רגע לפני שכבר לא יהיה אפשר לדבר איתו עד לאחר ההילולא, תפסנו את שי עמירה, האיש שעומד בראש הפרמידה בצוות קטרינג הברון, שיספק לנו מספר תשובות על שאלות מסקרנות.
 
כמה זמן אתם כבר נערכים לאירוע הזה?
ההתארגנות הניהולית סביב האירוע תופסת אותנו כבר חודש שלם, אבל ההכנות והבישולים עד כמה שהם גדולים, אין לנו הרבה בררות רק להתחיל ממש סמוך לאירוע כדי שהכל ישאר טרי וטעים. אנחנו מתחילים בהזמנת חומרי הגלם והכנתם, וסמוך לאירוע יתחילו הבישולים.
 
איך מחלקים כל כך הרבה מנות למספר כזה של אנשים?
אין ספק נעשה בענין זה עבודה מאוד טובה וייסודית, לאחר ישיבות צוות עם כל אנשי המקצוע שלנו, חלקנו את האולם לאזורים, גייסנו כ-170 מלצרים איכותיים ואחראים מכמה מקומות, ומעליהם יש צוות של 10 קפטנים שיתנו הוראות ויעקבו אחר השירות הניתן באירוע. ישנם תוכניות פריסה וחלוקה מאוד מאוד מושקעות בשביל שכל מי שמגיע יצא בע"ה מרוצה.
 
צריך להכין את האוכל ולחמם אותו לפני ההגשה, איזה מטבח יכול להכין ולחלק כמות כזו?
אכן זה באמת החלק המורכב שיש באירוע, אבל להתגבר על זה בנינו 8 מטבחי ענק בקצוות האולם עם נקודות מים וחשמל, ובשביל להקים את המטבחים, שכרנו 36 תנורים ועוד ציוד משני חברות בלעדיות בארץ. כל מטבח יהיה אחראי על חלוקה לכ-650 מנות, כך שתהיה שליטה מליאה כאילו היה זה אירוע רגיל. בנוסף, עוד מטבח שיוקצה לאזור הv.i.p-  ובמת הכבוד. ככה שאנחנו מקווים שתהיה נגישות ואספקה מהירה לכל שלחן במקום.
ומה אתם עושים עם כל אלפי בקבוקי השתייה שיהיו שם, צריך שיגיעו לשלחנות קרים, איזה מקרר מכיל את כל זה?
כבר מחר ירד בשטח האולם "מכולת קירור" - קונטינר של קירור ששם נאכסן את כל בקבוקי השתייה הקרה. מכולה באורך 6 מטר.
 
תגיד, היה לכם תקדים של אירוע כזה?
לנו לא היה, ולמיטב ידעתי לא היה תקדים כזה בכל הארץ. שיהיה לך רק פרופורציות, השכרנו למעלה מ-10,000 צלחות, ו-10,000 סכו"ם. אתה ראית פעם אירוע עם כמות כזו אדירה של מנות עיקריות, אין, לא היה דבר כזה מעולם!
 
לפני שאתה בורח למטבח, תספר לנו משהו על רמת האוכל של הקטרינג?
אני לא זה שיכול לספר על עצמנו, הרי 'אין הנחתום מעיד על עיסתו' אבל אני אומר לך מה שהציבור מכיר וכל הלקוחות שלנו יודעים, בקטרינג הברון, האוכל הוא אוכל מושקע טעים מאוד ובטעם ביתי, עם חומרי הגלם הטריים ביותר ובכשרות המעולה ביותר של בד"ץ בית יוסף, ובאירוע הזה בנוסף כשרות של הישיבה.
 
כל האוכל ברמה הגבוהה ביותר, עם השף שלנו שמנצח על המלאכה שהכל יצא בטעם המוצלח ביותר כמו שמכירים אותנו כבר 15 שנה ב"ה.
 
אז בתאבון בהילולא הגדולה.                              
          (מתוך אתר 'ההילולא' למעבר לאתר ולכישת כקטיסים לחצו על הקישור הבא http://www.hilula2016.co.il/)
אוצרות חכמי המזרח נחשפים | כ"ג טבת התש"ל 23-12-2015
 ספר ייחודי  שיושק לקראת ההילולא הקרובה ויחולק כשי לכל באי ההילולא, הספר הנפלא נמצא כבר על מכבש הדפוס לקראת ההשקה הגדולה בהילולא רבא דצדיקייא.  מה זה בדיוק הספר החדש? ואת מה הוא בא להשלים? על כך בסקירה הבאה מתוך ההקדמה לספר של המחבר ברוך הכשרונות, הרב עובדיה חן:

 
"כל המכניס ספר זה לביתו, והוגה בו מדי שבת בשבתו, ימצא בו "עונג שבת" אמיתי". (מתוך הסכמת מרן ראש הישיבה שליט"א)

 
 אין זו הפעם הראשונה שמכון הרב מצליח, מצליח לקלוע בדיוק לצורך הקיים בצבור. יש להם סייעתא דשמיא מיוחדת להוציא ספרים שאחרי שמשתמשים בהם, לא יודעים איך היה אפשר בלעדיהם. אם זה משנה ברורה איש מצליח הוראה ברורה, ואפילו שמו"ת. וכעת, בספר החדש.....
משום מה, ברוב ככל ספרי הליקוט על התורה, רבותינו הספרדים נדחקו הצידה ולא קיבלו את כבודם הראוי (להוציא את הספר הנכבד "מעיין השבוע"). הדבר יצר עוול היסטורי, עד שנדמה לפעמים כי רק בצד אחד של המפה ישנם רעיונות מוסריים.
 כל דרשן המוזמן לשאת דרשה קצרה, יודע כי אין מתאים יותר מלהעביר רעיון שמוסר בצדו. כאשר נקרית הזדמנות שהציבור מטים אוזנם לשמוע דבר-תורה קצר, ודאי עדיף שבזמן הזה ישמעו חידוש עם מוסר השכל.
 
מי שיעקוב, ימצא כי בדרך כלל מחברים שהיו גם מנהיגי קהילות והיו דורשים טוב לעמם, החידושים בספריהם נוטים יותר לכיוון הלקח והמוסר.
 דא עקא, שהחיפוש אחר רעיון מוסרי על פרשת השבוע, לעתים עולה ביגיעה רבה. מדפי הספרים אמנם מלאים עד אין קץ בספרי חידושים ופרפראות על התורה, אך רוב הרעיונות המובאים בהם בדרך כלל אינם מוסריים. מורגש איפוא היטב חסרונם של ספרים הכוללים רעיונות מוסריים הנלמדים מפסוקי התורה (בסגנון הספר "לקח טוב"). בפרט קשה למצוא רעיונות כאלו מרבותינו חכמי המזרח, עד שלא שומעים כמעט מהדרשנים מוסרים מרבותינו הספרדים.
 
גם אחר שמוצאים רעיון מוסרי, פעמים רבות מתקשה הדרשן למצוא סיפור קולע שיתאים להשלמת תמהיל הדרשה. וכבר המליצו 'אין המדרש עיקר אלא המעשה'...
 כל זה עמד מול עיניו של איש החזון והמעש, מורנו הגאון הצדיק רבי צמח מאזוז שליט"א, היוזם והעומד מאחורי הוצאת סדרת ספרים זו, והוא שהטיל עלי מלאכה קדושה זו בחודש סיון התשס"ז. וברוך ה', כעת לאחר עמל רב זיכנו ה' להוציא לאור את הכרך הראשון בסדרה על חומש בראשית.
תשומת לב מיוחדת הוקדשה לבחירת המאמרים. הובאו כאן רק מאמרים הכוללים רעיונות מוסריים הנלמדים בצורה פשוטה מפסוקי התורה, מתוך אוצר משנתם של רבותינו חכמי הספרדים, תוך שימת דגש מיוחד לרעיונות קליטים ומעשיים. לא הובאו רעיונות של דרש ורמז אלא רעיונות פשטיים שניתן ללמוד מהם לקח מוסרי, עם עדיפות לרעיון עם קושיא ותירוץ. וזאת בשילוב מעשיות, עובדות והנהגות, מחכמי כל החוגים והעדות, תוך הקפדה לא להביא סיפורים קיצוניים ומוגזמים שבדרך כלל אין להם מקור מוסמך.
 בתחילת המלאכה, חשבנו לתומנו שמא באמת אין הרבה רעיונות מוסריים על התורה מחכמי הספרדים, שכן למרות ספריהם הרבים של חכמי ארצות המזרח, רבותינו הראשונים עסקו בעיקר בחקר פשוטו של מקרא, ולכאורה קשה להציל מכתביהם פניני מוסר, ואילו ספריהם של האחרונים עוסקים בעיקר בחידושים למדניים או ברמזים. אך ככל שהתקדמה העבודה, השתאינו מִכַּמּוּת הרעיונות שניתן לדלות ממשנתם של רבותינו (עד שהוצרכנו להותיר הרבה מהם לסידרה נוספת). מהם מצאנו פנינים יקרות שלא שזפתם עין, ומהם מצאנו לקחים מאלפים המיוסדים על עומק הפשט. לא-פעם הופתענו גם למצוא רעיונות מוסריים שרגילים להביאם מבעלי המוסר של דורנו, וכבר רבותינו הספרדים הקדמונים עמדו עליהם (אם כי כתבו אותם בקצרה, ואנו פיתחנו את הדברים).
 
אין ספק שהספר ימלא חלל גדול, ויתן את הכבוד הראוי לחכמי כל העדות שיהיו שפתותיהם דובבות ודבריהם ומעשיהם יחדרו ללבבות.
 
כאן המקום להודות למורנו הגאון רבי צמח מאזוז שליט"א שכאמור יזם הוצאת סידרה זו, עבר על חלק מהחומר, ועודד וכיון את אופן העריכה. וכן שלמי תודות לבנו הרה"ג ר' רפאל מאזוז שליט"א שעבר על הספר, והאירנו בהערותיו המחכימות.

 

התוצאה של ארגון שוברים שתיקה באה מכך שלא התחנכו בדרך התורה

במסגרת השיעור השבועי במוצאי שבת האחרון התייחס מרן שליט"א לסערה שעוררו ארגון השמאל הקיצוני "שוברים שתיקה" להלן דבריו: 
"יש לנו היום ארגון משונה מוזר "שש הנה שנא ה'" שש ר"ת שוברים שתיקה, לא שהם רואים דברים נוראיים להפך הם מקבלים על זה כסף, חיילי צה"ל ה' ישמור אותם נזהרים לא לפגוע בילד בשעה שבאמריקה במכה אחד הרגו 5,000 איש בטאליבן, כמה שתוכל רע לדבר באחיך יותר טוב, יש מישהו שיעז לדבר נגד אובמה?! אבל כאן על טעות קטנה מתנצלים, נותנים חרב ביד אויבנו כל זה נובע מזה שלא התחנכו בדרך התורה אפילו פסוק שמע ישראל לא לומדים, יש עם בעולם שקיבל את ארצו אחר 1,900 שנה"   ?!
(הדברים נאמרו בערך בדקה 25)

לצפיה בשיעור לחץ כאן

אירוע מרגש ומרשים במיוחד התקיים ביום שלישי י''ט כסליו לרגל חנוכת הבית של הכיתות הנוספות שנבנו בסמינר ''עטרת רחל''.
 בהשתתפותו של מרן פאר הדור ראש הישיבה הרב מאיר מאזוז שליט''א ובהשתתפותו של הגאון הצדיק הרב צמח מאזוז שליט''א מנהל המוסדות 
המעמד התקיים במתנ''ס ''משואות'' בהשתתפותן של כשבע מאות אמהות ובנות, תלמידות בהווה ובוגרות – כולן ''נקבצו ובאו לך''.
מרן שליט"א עמד בדבריו על הערנות הנדרשת ממחנכים ומהורים בשמירה על פך השמן הטהור – הבית היהודי ממפגעי הטכנולוגיה.
מורנו הרב צמח שליט"א העלה על נס את הקו שמאפיין את הסמינר ונרמז בהלכות הדלקת נרות חנוכה תחילת הדלקתם בשמאל והיא מתקרבת כל יום לכיוון ימין, בבחינת ''לעולם תהא שמאל דוחה וימין מקרבת''.
מרן הראשון לציון ורבה הראשי של ירושלים הרב שלמה משה עמאר שליט''א שנבצר ממנו להשתתף אישית באירוע, כיבד את האירוע בברכתו החמה והלבבית שנצפתה על גבי המסך.
האירוע כלל תוכנית שירה אומנותית בהשתתפותן של כל תלמידות התיכון ובשילוב מצגות כשהמוטיב המוביל הוא ''בית לשמי'', ובעיקר – שבח והודאה להשי''ת שהביאנו למעמד מרומם זה ששיאו היה באמירת ''נשמת'' ברוב עם.
הערב הותיר רושם עז בלב המשתתפות והעצים את משאלת הלב ''שנזכה מהרה מהרה לחנוכת בית המקדש...''  

בשורה משמחת

 לאחר כשלשה שבועות שבהם שיעורו השבועי של מורנו ורבנו פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א עבר בשידור חי דרך ערוץ הקודש קול ברמה החל ממוצאי השבת הקרובה יועבר השיעור השבועי בשידור חי גם בצפיה דרך האתר וכפי שידוע שאינה דומה שמיעה לראיה.
 
זמן השיעור הוא בכל מוצאי שבת בין  8:00-9:00

השיעור נמסר בבית הכנסת של מרן שליט"א רחוב הרב עוזיאל 43


לצפיה בשיעור האחרון לחץ כאן

 

שידור חי משיעורו של מרן שליט"א | כ"ג טבת התש"ל 22-11-2015
 
 

"זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו"

 לאחר ציפיה ממושכת התבשרנו על התחלת העברת  שיעורו השבועי של מורנו ורבנו פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א בשידור חי דרך ערוץ הקודש קול ברמה בתדרים  92.1 105.7 104.3 MH
 
עם התחלת העברת השידור ברדיו יחולו שינויים באופי השיעור ואם עד היום השיעור היה בדרך כלל על עין יעקב, ובזמני החגים השיעור היה על הלכות החגים. אז מהיום יהיה שבוע אחד שיעור בהלכות (כאשר אמש היה זה בהלכות החנוכה) ובשבוע זה השיעור יועבר גם כן בשידור ושבוע שני בעין יעקב (ובשבוע זה השיעור לא יועבר בשידור) וכן על זה הדרך.
זמן השיעור הוא בין  8:00-9:00

השיעור נמסר בבית הכנסת של מרן שליט"א רחוב הרב עוזיאל 43


"שמעו ותחי נפשכם" הציבור הקדוש מוזמן

לצפיה בשיעור האחרון לחץ כאן

 
מרן ראש הישיבה שליט"א השתתף בתחילת השבוע בכנס השקת הספר "שיטת הסימנים" ומסיבת הודיה לרגל 14 שנה לנסיון התנקשות בחייו של רב היישוב הרב יהושע מרדכי שמידט, הרב יצא מביתו ברכב ממוגן ירי ליישוב שבי שומרון.
את האירוע פתח מרן שליט"א ואמר "ויקרא בהם שמי בשם אבותי אברהם יצחק ויעקב, שמי למפרע ראשי תיבות 'יהושע מרדכי שמידט', ספר 'שיטת הסימנים' הוא ספר חשוב מאוד, וצריך לחזק אותו ולאמץ אותו בכדי לזכור את סימני הגמרא. הרב שמידט הוא איש יראה שמים, איש תורה, אבל לא רק מפיץ תורה, הקב"ה ישמור עליו ועל כל היישובים בשומרון, כאן בשבי שומרון נמצאים על הגבול אבל הגבול שלכם עוד התרחב כל אלה שרוצים לבלוע אותנו קודם כל יבלעו אחד את השני כמו האירוע בצרפת עם דעא"ש".
האירוע נערך בהשתתפות רבנים ואשי ציבור וכן בהשתתפות רב היישוב קריית ארבע הרב דב ליאור, הרב נחום נריה הרב אברהם יעקב שרייבר, הרב אלישמע הכהן, הרב דוד לוי, הרב מאיר רמר, הרב מושה אודס ועוד.


 

זמני  השיעורים של פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א

מעודכן לר"ח כסלו התשע"ו
השיעורים נמסרים בבית הכנסת של מרן שליט"א רחוב הרב עוזיאל 43

שיעורים בין מנחה לערבית (השיעור מתחיל מהשקיעה עד לצאת הכוכבים [פחות או יותר])
ימים א' – וג': פרשת השבוע.
ימים ב' וד': בן איש חי.
יום ה': מגילת קהלת.

שיעור בן איש חי
יום ג' בשעה 6:30 (זמן השיעור משתנה כל כמה זמן ויש להתעדכן)
תפילת ערבית בסיום השיעור

שיעור עין יעקב
מוצאי שבת בשעה 8:00  (זמן השיעור משתנה כל כמה זמן ויש להתעדכן)
שיעור זה מועבר בשידור חי דרך ערוץ הקודש קול ברמה בתדרים  92.1 105.7 104.3 MH

"שמעו ותחי נפשכם" הציבור הקדוש מוזמן

 
היום תתקיים אזכרת השלשים לבני הזוג איתן ונעמה הנקין הי"ד
שנרצחו בחול המועד סוכות בפיגוע אכזרי לעיני ילדיהם
האזכרה תתקיים במלון רמדה בירושלים  בשעה 7:00
בהשתתפותו של פאר הדור מרן ראש הישיבה שליט"א

 
לא מצלחים לצפות בוידאו באתר? | כ"ג טבת התש"ל 27-10-2015
גולשים נכבדים, בימים האחרונים שודרג נגן הוידאו באתר ולכן יש מעט גולשים שלא מצליחים לצפות בוידאו כיוון שהדפדפן שלהם משתמש ב"זיכרון" שלו ומנסה לפתוח את הנגן הישן.
לצורך "תיקון" הדבר יש לפתוח עמוד של וידאו כל שהוא ולאחר טעינתו ללחוץ על ctrl+f5 כמה פעמים.
חדש מקור נאמן כרך ב’ | כ"ז אייר זתתקי"א 22-10-2015
חלק שני לספר הנפלא ורב המכר שו"ת מקור נאמן
ובו אלף! שאלות ותשובות מרתקות בנושאים רבים ומגוונים
מאוצרו של מרן ראש הישיבה שליט"א.
השאלות נשאלו במכתבים מפי מאות שואלים שונים,
וכעת נתקבצו לאכסניה אחת.
בספר ניתן לדעת מהי דעתו
של מרן שליט"א כמעט על כל נושא ועניין להלכה ולמעשה.
ייחודיותן של התשובות בספר,
מתבטאת בכך שרבות מהן באו
כתשובה לשאלות פרקטיות
שנשאלו בעקבות מקרים כאלו
ואחרים העולים על הפרק בחיי היום יום, ולא נמצאה להן
עד כה התייחסות בשום ספר.
המיוחד בחלק זה היא העובדה שבכל נושא ונושא המוזכר בספר
עורכי הספר קיבצו מכל מאות השואלים  את כל התשובות הקשורות לאותו הנושא
ובכך הקורא מקבל פרספקטיבה מושלמת לכל הנושא. 

ניתן להשיג בחנות האתר
חוברת מיוחדת על הכשרים בבתי מלון מה לבדוק וממה להזהר,איזה הכשר טוב ואיזה פחות...
הכל מרוכז במיוחד בשבילך בחוברת אחת קטנה ומעניינת עד מאוד עם סיפורים עדויות ועוד...
לעמוד החוברת לחץ כאן!
לרגל המצב הקשה השורר בארץ הקודש בו בכל יום מתרחש פיגוע אחר ה' ירחם
בסוף העצרת התעוררות שהתקיימה אמש
  מרן ראש הישיבה תיקן תקנה ואלו דבריו:
"כל יום בבוקר אחרי שחרית ואם אין זמן אחרי שחרית  אז לפני מנחה לקרוא 'שיר של פגעים' נגד הפיגועים
 לומר הפסוק "ויהי נועם", ואחר כך "יושב בסתר" עד "ואראהו בישועתי" (פסוק אחרון ב' פעמים)
ואח"כ קדיש יהא שלמא".
לצפיה לחץ כאן
http://www.ykr.org.il/modules/Videos/page/3475
עצרת התעוררות
 
במלאת שנתיים לעלייתו בסערה השמימה, גאון עוזנו ונזר תפארתנו, האדם הגדול בענקים, אבי אבות הפוסקים. יחיד הדור ופלאו, בדביקותו ועמלו בתורה לאין קץ, בליבו הרחום ואהבת ישראל האדירה שפיעמה בו לאין סוף, בגאונותו חריפותו ובקיאותו אשר אין להם דמיון, ובספריו המאירים והבהירים כספירים, אשר בתוקף קדושתו, ועוצם מסירותו, ורוב גדולתו, ותפארת ענוותנותו, עשה לתורה שלא תשתכח מישראל, רבן של כל בני הגולה,הראשון לציון ונשיא מועצת חכמי התורה, מרן מלכא
    רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל
              נשיא ישיבתנו הקדושה, אשר עמד לימינה מיום היווסדה.
וכן לרגל פקודת השנה ה15- להסתלקותו של מורנו ורבנו ועטרת ראשנו, מגדולי פוסקי הדור,הגאון האדיר, מעוז ומגדול, אשר מסר נפשו על עמל התורה והרבצתה, לילה כיום יאיר כחשיכה כאורה, והעמיד אלפי תלמידים בישיבה ומחוצה לה, ולא ביטל שיעוריו על אף יסוריו הקשים, מופת השקדנים, בחיר המעיינים, מגדולי המחברים
     רבנו משה הלוי זצוק"ל
          ר"מ בישיבתנו הקדושה, ומחבר הספרים: שו"ת תפילה למשה ז' חלקים, מנוחת אהבה ד"ח, ברכת ה' ה' חלקים, מלוה ה' ב' חלקים, יוסף דעת, דבר השמיטה ועוד.
וכן לתום השבעה, לגאון הגדול, איש חיל רב פעלים לתורה ולתעודה, מקבציאל שריבה וקיבץ פעלים לתורה, קירב עם ישראל לאבינו שבשמים, ורבים השיב מעון, מסר אלפי שיעורים במשך ארבעים שנה לציבור הרחב, אלפי אברכים למדו במוסדותיו ודאג לפרנסתם, עמוד צלותהון דישראל, הזדכך ביסורין קשים, ונפטר בקיצור שנים. כמה"ר
      רבנו יורם אברג'ל זצוק"ל
        מייסד וראש מוסדות "רב פעלים" בנתיבות
תתקיים עצרת התעוררות לזכרם
ביום ראשון ה' במר חשוון התשע"ו
באולם בית המדרש המורחב של ישיבתנו הקדושה,בשעה 17:00 תפילת מנחה
ואח"כ יספידו הרבנים הגאונים:מרן ראש הישיבה שליט"א
מרן הראשל"צ הרב הראשי לירושלים הגאון הגדול רבי שלמה משה עמאר שליט"א
ראש מוסדות נתיב בנימין הגאון הגדולהרב צבי סימן טוב שליט"א
בנו ממשיך דרכו הגאון הגדול הרב חיים יוסף דוד אברג'ל שליט"א


תפלת ערבית בשעה 19:00                                     הקהל הקדוש מוזמן
                                                                                                    הנהלת הישיבה 
גליון ה - 800 של פניני הפרשה! | כ"ג טבת התש"ל 08-09-2015
לרגל הוצאת גליון ה-800 של העלון הפופולרי "פניני הפרשה", מעכשיו העלון ניתן להורדה באתר מידי שבוע החל מיום שלישי
להצטרפות לרשימת התפוצה במייל שלחו בקשה ל - gmail.com@7654216

גולת הכותרת של העלון - מדור "אור המאיר", אשר בו מובאים שאלות ותשובות קצרות, שענה לשואליו מופת הדור אביר המעיינים הנאמ"ן בכל דבריו, מרן הגאון האדיר רבנו מאיר מאזוז שליט"א ראש ישיבת כסא רחמים תכב"ץ, בעניני הלכה, השקפה, דרך הלימוד ועוד. משו"תים אלו יצא לאור הספר "מקור נאמן".

 
מצווה נדירה, מצוות צדקה, ותמיכה בעמלי תורה, הם שלושת החוליות שהרכיבו את הרעיון המבריק במבצע "מלוים שומטים ותורמים".
בפרוייקט מיוחד יוצאת הישיבה בימים אלו לקראת מועד שמיטת הכספים, בשעה שכל בית ישראל ימהרו לכתוב פרוזבול שלא יאבדו את כל החובות שלהם, יש כאלו שגם יעשו פרוזבול אבל יזכו לקיים את המצווה הנדירה של שמיטת כספים תוך כדי שהם יזכו בברכה המדהימה של התורה "כי בגלל הדבר הזה יברכך ה אלוקיך בכל מעשיך ובכל משלח ידיך".
הרעיון הוא פשוט וכבר הצדיק הבן איש חי המליץ לעשות זאת בספרו, להלוות סכום כסף שאותו ישמיט, ויזכה לקיים את מצוות התורה.
בימים אלו נשלח לידידי הישיבה קונטרס ובו כל הלכות שמיטת כספים. ניתן לקריאה
ובו המלצה לקיים את המצווה תוך כדי תרומה לישיבה בסך 50 ש"ח בלבד וכך לזכות בשלה מצוות בבת אחת. יצויין כי מרן ראש הישיבה עודד את הרעיון ובירך את כל התורמים המצטרפים למבצע.
לפרטים נוספים
שבוע לפני ראש השנה, הרגע בו גם מי שירצה להצטרף כבר פיספס את הרכב, מסכמים בישיבה העינות מרשימה של אלפי מלווים שהצטרפו כבר למצבצע הענק הזה והלוו סכומי כסף לישיבה כל אחד כפי כוחו ויכולתו.
שעון הזמן הולך ואוזל, ומכאן הקריאה לאותם אלו שעדין לא הספיקו להצטרף, הזדרזו ואל תשאירו לרגע האחרון מצווה כה גדולה ונדירה בסכום כה פעוט, ובעיתוי הכי מושלם שרק יכול להיות יום הדין. אי אפשר שלא להצטרף.
שאו שערים ראשיכם | כ"ג טבת התש"ל 08-07-2015
בשעה טובה ומוצלחת, מרן ראש הישיבה שליט"א, שב לארצנו הקדושה ממסע החיזוק בארה"ב, ושב למסור את שיעורי התורה כסדרן.
תכונה והתרגשות רבה, בקרב תושבי ארצות הברית עם בואו של פאר הדור מרן הגאון רבי מאיר מאזוז שליט"א.

כמידי שנה, גם השנה עורך מרן הגר"מ שליט"א את מסעו לארצות הברית. 
 
המסע יכלול שיעורים ודברי חיזוק בבתי המדרש השונים, וכן דינרים לטובת מוסדות התורה "כסא רחמים".
 
רבים ינהרו לשמוע את דרשותיו הידועות בחן המיוחד שלהם, דברי חיזוק מתובלים בחידושי תורה ורמזים מפליאים, כדרכו בקודש.
 
"כבר מסוף הביקור הקודם, מצפים אנו לביקור הבא", מספרים שומעי לקחו, "לא בכל יום זוכים לשמוע דברים מחכימים הבלולים בכל חכמה מפיו של אחד מגדולי ופוסקי הדור.
 
יצוין כי בשבוע שעבר יצא לאור החלק הראשון בסדרת ספריו ההלכתית שו"ת "בית נאמן", הכולל עשרות שאלות ותשובות ארוכות אשר בהן מנמק מרן את דעתו בנושאים שונים בהלכה, תוך משא ומתן בראשונים ובאחרונים באורך וברוחב, כדרכו בקודש בעומק העיון, בבהירות הסברא וביושר ההכרעה. הספר התקבל בשמחה רבה בקרב רבנן ותלמידיהון אשר כבר עשרות שנים מצפים לספר זה.

תמונות ראשונות:


אחת התשובות העמוקות בספר החדש "בית נאמן" של מרן ראש הישיבה שליט"א עוסקת בנושא כלאים, ומסתבר כעת שהרב כתב אותה כשהיה בסך הכל בגיל 11. ומן הסתם היתה זו התשובה הראשונה שכתב בימי חייו.

לא היה ניתן לדעת פרט זה אלמלא תאריך כתיבת המאמר - י"ז באדר התשט"ז. בתחילת המאמר כותב הרב: "זה כתבתי במסגרת תחרות לחיבורים תורניים מטעם "המחלקה לחינוך ותרבות תורניים בגולה" ת.ד. 92 ירושלים ת"ו".
 
מבירור שערכנו התברר כי המאמר נכתב כאשר אחד הארגונים בירושלים שעסקו בעידוד כתיבת חידושי תורה, ערך תחרות והענקת מלגות על מאמרים מובחרים, ואף ליושבי חו"ל שלחו הודעה על כך. להפתעתם, נשלח אליהם מתונס בירת תוניסיה מאמר הלכתי עמוק בנושא "הכלאים לאור ההלכה", עם בירור שיטות הראשונים בענין, שיטת הרמב"ם ומשא ומתן בדברי נושאי כליו - המגיד משנה והכסף משנה ועוד, שיטת הטור ביורה דעה סימן רצ"ד והבית יוסף שם, פלפול בדברי האחרונים מהרש"א ומשמרות כהונה בקידושין דף ט"ל בביאור הסוגיא, וכן הלאה עד לבירור ההלכה למעשה. המאמר הנפלא ערוך היה בטוב טעם ודעת בלשון תלמודית צחה ורהוטה.
 
והנה, מכל המאמרים הרבים שנשלחו מתונס, זכה בפרס מסידרה ראשונה מאמר זה. בסיום המאמר מתייחס הגאון המחבר לזכייתו בפרס: "ואחרי שנה וחצי בליל י"ב בחשון התשי"ח זכיתי בפרס מסדרה ראשונה בס"ד (ספר "שיטה מקובצת" על בבא מציעא בשלשה כרכים, הוצאת אברהם ציוני תל-אביב). וזכורני שנתתי שיעור על הנושא הנ"ל בבית "המחלקה לחינוך ותרבות תורניים בגולה" בתונס (ברחוב דירונכלי מס' 5), בפני אבא מארי הגאון זצ"ל וראש הקהלה היהודית בתונס עו"ד שרל חדאד ז"ל והמנוח ר' יעקב חזון ועוד קהל גדול. ובין הדברים אמרתי "שלא לאכול מתבואה חדשה עד יום שש-עשרה בניסן". ואחר שיצאנו העיר לי אמה"ג זצ"ל מרוב דייקנותו שאין לומר כן רק "ששה עשר בניסן"".
השמש האירה על הארץ!
והפעם זה לא מליצה! לראשונה! יצא לאור ספר שאלות ותשובות של מרן ראש הישיבה שליט"א בשם "בית נאמן". עשרות שנים של צמאון אדיר לספר ההלכתי של מרן ראש הישיבה שליט"א, הורוו היום במים קרים ומרעננים.
הספר ההלכתי מקור נאמן שיצא מכבר ריכז חלק מפסקי ההלכה של מרן ראש הישיבה ובו שאלות ותשובות קצרות הלכה למעשה עם מעט מקורות. הספר החדש בית נאמן, הינו בעצם המקורות לפסקי ההלכה של מרן, ובו עשרות שאלות ותשובות בהלכה עם כל המשא ומתן באורך וברוחב, בו מגולל מרן את כל מסע הפסק מייסודות ההלכה הראשונים והאחרונים, כדרכו בקודש בעיון עמוק ובבהירות נפלאה.
הספר מעניק הצצה להכרעותיו הברורות של מרן, לראות את אדני ההלכה וייסודות הפסק מקרוב, להנות מהסברות הישרות והעיון הנפלא!
הביאו ברכה אל ביתכם!שעור יומי בהלכות שמיטה | כ"ג טבת התש"ל 18-11-2014
התחלנו בס"ד להעלות לאתר שיעורי יומי בהלכות שמיטה, שיעור קצר כחמש דקות, הכולל כל הדברים שצריכים לדעת כל אדם בישראל (אף שאינו חקלאי).
השיעור מועבר על ידי הרה"ג רבי ליאור כהן שליט"א, בשפה ברורה ונעימה.
הצטרף גם אתה ללומדים! צפיה מהנה!
יצא לאור במהדורא מחודשת וגדולה ספר "הלל וזמרה", הכולל כל פיוטי תונס וג'רבא, סדר לילת אלבסיסה, סדר ופיוטי סעודת יתרו, סדר שבת ואברהם זקן, ספר מעדני מלך למשורר הדגול ר' אשר מזרחי ז"ל (עם מבוא הכולל תולדותיו מעטו של מרן ראש הישיבה שליט"א), פיוטי הגאון רבי מקיקץ שלי זצ"ל, ועלית על כולנה שירי ה"תהליל" מנוקדים עם תרגום מדוייק תחת המילים, וכן השירים כלאני נסכר יא יהודי, יא אליהאנה, ואחד ג'די, ועוד ועוד. בהמלצת מרן ראש הישיבה שליט"א ורבה הראשי של תוניסיה הגאון רבי חיים ביתאן שליט"א.
ניתן להשיג בחנות הישיבה.
בס"ד תוקנה התקלה בצפיה בשעורי התורה לגולשי אינטרנט רימון בכל רמות הסינון
המשך צפיה מהנה ומועילה
צוות האתר
אזכרת הרב שמואל עידאן | כ"ג טבת התש"ל 24-07-2014
היום בשעה 17:00 תתקיים עצרת התעוררות לזכרו של מנהל הישיבה לשם שמיים הרב שמואל עידאן זצ"ל. בהשתתפות מרן ראש הישיבה שליט"א, הרב אברהם יוסף שליט"א הרב יצחק ברדא שליט"א ועוד רבנים חשובים.
בעצרת יחולק כמידי שנה הספר ויען שמואל חלק י"ז, הכולל תשובות הלכתיות של רבנים ואברכי הכולל.
תיקון חצות היום | י"ב סיון דק"ח 16-07-2014
בימים אלו החלו בישיבה לומר את תיקון חצות היום כנהוג.
למאמר נפלא בנושא מאת מרן ראש הישיבה לחץ כאן
בקשה חשובה | כ"ג טבת התש"ל 19-06-2014
לכל המבקרים שלנו ובפרט למשתמשי "אינטרנט רימון" ו "נתיב"
אם נתקלתם בבעיה בצפיה בשעורי הוידאו החדשים באתר - (הממופעלים בנגן החדש) אנא שילחו לנו הודעת תקלה ע"י הכפתור ליד הנגן או ע"י "צור קשר" ונא הוסיפו באיזו רמה אתם גולשים ברימון כדי שנוכל לעמוד מול התמיכה שלהם כדי לפתור את הבעיה.
תודה רבה.
הנהלת האתר.
ברוכים השבים למו"ר הרב צמח מאזוז שליט"א שחזר בשלום משליחותו בצרפת.
הודעה משמחת לתושבי צרפת | כ"ג טבת התש"ל 21-05-2014
בע"ה השבוע (במדבר) ביום שישי מגיע מו"ר הרב צמח לביקורו הקבוע בקהילה היהודית בצרפת. לצורך חיזוק וביסוס מוסדות הישיבה. יהי רצון שילך לשלום ויחזור לשלום אמן.
מחזירים עטרה ליושנה | כ"ג טבת התש"ל 16-05-2014
החל משבת זו בס"ד חוזרים בישיבתנו הקדושה ל"כולל יום שישי ויום ראשון" אשר בו לומדים מתמידי ישיבתנו בשבתות חופשה ובמקום ללכת לביתם בבוקרו של יום שישי ולחזור לישיבה ביום ראשון בצהריים "ונהפוך הוא" הולכים הם לביתם רק בצהרי יום שישי וחוזרים לישיבה בבוקרו של יום ראשן. אשריכם ישראל.
הורדת שעורי האתר בMP3 | כ"ג טבת התש"ל 14-05-2014
בעקבות הפניות המרובות לגבי הורדת שעורי האתר לMP3 הננו להבהיר:
רוב ככל שעורי האתר ניתנים להורדה בMP3. ישנם כאלו (בעיקר הישנים) שעדיין לא - דבר זה יטופל בתקופה הקרובה בס"ד.
האפשרות להורדה ניתנת בדרך כלל רק יומיים או שלושה אחרי העלאת השעור לאתר.
שעורי הרב משה לוי אינם ניתנים להורדה בשלב זה.
בברכה הנהלת האתר.
רפואה שלימה למרן | כ"ג טבת התש"ל 09-05-2014
ברכת רפואה שלימה למורנו ורבנו מרן ראש הישיבה שעבר ניתוח ביום שני האחרון וברוך ה' חזר לביתו בשלום ובורך ה' כבר ביום רביעי המשיך למסור את שעוריו הקבועים בבית הכנסת תמידין כסידרן. ויהי רצון שימשיך להנהיגנו בבריאות איתנה ונהורא מעליא עד ביאת משיח צידקנו במהרה בימינו אמן.
עמדת הטענת שיעורים | כ"ג טבת התש"ל 09-05-2014
בעז"ה בימים הקרובים תוצב בכניסה לישיבה עמדה להטענת שיעורים לנגנים לתועלת בחורי הישיבה ואורחיה בעמדה זו יוכנסו בס"ד כל השעורים הנמצאים באתר הישיבה.
ספר חדש מאת מרן ראש הישיבה | כ"ג טבת התש"ל 10-04-2014
בשעה טובה יצא לאור ספרו של מרן הגאון ראש הישיבה שליט"א "אסף המזכיר", קונטרס מערכות על סדר א"ב בענינים שונים, במקרא במשנה בגמרא בדקדוק, ואפילו פתגמים וכללי חשבון והנדסה וכדומה, חידות רבות לבקיאות ולחידוד השכל, שמועות ופתגמים יפים וסגולות ורפואות פשוטות, ובסופו מפתח מפורט מכל ענייני הספר.
מחיר הספר 50 ש"ח בלבד.
ניתן להשיג בטלפון 050-2738858
שיחת השבוע חוזרת .... | כ"ג טבת התש"ל 17-02-2014
בשעה טובה ומוצלחת בעה"י מרן ראש הישיבה חזר למסור את שיחתו השבועית הקבועה בישיבה גדולה, בס"ד נמשיך להעביר לכם את דברי קודשו מדי שבוע במהירות האפשרית.
צפיה מועילה ומהנה.
כמיד שנה בימי השובבי"ם מתקיימות 2 תעניות דיבור אחת בשבת ואחת באמצע השבוע. היום (שני יט בשבט) מתקיימת תענית הדיבור על ידי כל תלמידי הישיבה אברכי הכולל רבני הישבה ואורחים מבחוץ המגיעים להשתתף מכל הארץ. בשעה 16:00 תתקיים התפילה שלאחר התיקון ולאחר מכן תפילת מנחה ובסוף היום הנשגב תתקיים בס"ד הדרשה המרכזית של מרן ראש הישיבה הגאון הרב מאיר מאזוז שליט"א.
את דבריו נעלה לאתר בהקדם האפשרי כדי שגם הרחוקים שלא הצליחו להגיע יוכלו לשמוע להתחזק ולהנות מדברי קודשו.
תיקון שובבים | כ"ג טבת התש"ל 18-12-2013
מחר  יום חמישי טז טבת 19/12/13  יתקיים בע"ה תיקון שובבים בישיבה במעמד מרן הראש"ל הרב שלמה עמאר שליט"א וראש הכולל הדיין הרב דוד עידאן שליט"א.
התיקון יתקיים בחדר האוכל של הישיבה ברחוב הרב עוזיאל 26 בני ברק.
התיקון יחל בשעה 15:00 בדיוק.
יש לקבל תענית היום (יום רביעי) בתפילת המנחה
מי שלא יכול להגיע יכול ליצור קשר טלפוני כדי למסור שמות.
בטלפון מספר : 054-311-0242  אברהם בורה
מסר לעם ממרן שליט"א | כ"ג טבת התש"ל 11-12-2013
כל יום תקראו מזמור תהלים צ"א, שיר של פגעים, יש לנו הרבה פוגעים בתורה, הרבה עושים לנו צרות, הרבה מתנכלים לתורה, שונאים את התורה, הם לא יודעים כמה התורה מתוקה, הם לא יודעים כמה נפלאה, הם טיפשים, הם סכלים, פתיים, כסילים. פעם שאלו את הרב זמיר כהן באיזה אוניברסיטה למדת? אמר: למדתי בפורת יוסף. אמרו לו: אין אוניברסיטה כזאת. אמר: זו ישיבה. אבל איך אתה יודע כל החכמות, כל המדעים? אמר: בישיבה לומדים את הכל. לומדים שיעורים בליב"ה?! איזה ליבה, שמה מי שלומד תורה כל השערים פתוחים לפניו, גם לומד, גם כותב שאלות ותשובות, מחזיר בתשובה, 120.000 איש גולשים ל"הידברות" שלו לשמוע ד"ת מתוקים. כל אחד ואחד מכם יכול לעשות הרבה נפשות לתורה. הרב (עובדיה) הלך לעולמו, נמשיך בדרך שלו!
[מתוך דבריו בכנס הבוגרים התשע"ד]
כנס הבוגרים | כ"ג טבת התש"ל 28-11-2013
היום בס"ד בשעה 18:30 יחל כנס הבוגרים לרגל 50 שנה לייסוד הישיבה
מאות הבוגרים יגיעו לבניין הישיבה המרכזי ויהנו ויטעמו מעט מן הצוף מן עיונו הטהור של מורנו רבנו מרן ראש הישיבה שליט"א וכן דרשת מורנו ורבו הרב צמח מאזוז שליט"א ועוד.
וכמו כן סעודה מכובדת תוגש לכל אחד מהבוגרים ובסיום הערב יחולק שי נאה לכל בוגר.
את הערב ינעים נעים זמירות ישראל בוגר הישיבה ר' שאול חיון.
רשמים מהכנס יועבו כאן באתר בימים הקרובים.
הכתר ה11 | כ"ג טבת התש"ל 15-11-2013
בטאון כתר מלוכה שחולק לבוגרי הישיבה בחודש כסלו עכשיו ניתן לקריאה דרך האתר בעמוד הבטאון
לקריאת הכתר ה11 ושאר הבטאונים הקודמים לו לחץ כאן  או הכנס לעמוד הבטאון כתר מלוכה.
ההזמנות חולקו | כ"ג טבת התש"ל 14-11-2013
ההזמנות לכנס הבוגרים כבר הגיעו לישיבה ויצאו בשירותי הדואר למאותבוגרי הישיבה בכל הארץ.
ההזמנה כוללת את סדר היום הכולל בתוכו שיחה ממורנו הרב צמח מאזוז שליט"א , שעור עיון מלא ממן ראש הישיבה, ומסר מיוחד ממרן ראש הישיבה, ועוד...
לכל באי הכינוס יחולק שי מיוחד.
כנס בוגרים | כ"ג טבת התש"ל 12-11-2013
במלאת חמישים שנה ליסוד ישיבתנו הקדושה בעוד כשבועיים בתאריך כה כסלו נר ראשון דחנוכה יערך בעזרת השם יתברך כנס בוגרים ענק בהיכלי הישיבה החדשים והמורחבים במהלך הכנס נהנה משעור מיוחד בעיון ממרן ראש הישיבה, ועוד רבנים חשובים, פרטים נוספים בקרוב.
טרוף טורף יוסף! | כ"ג טבת התש"ל 11-10-2013
עוד התפילות מרחשות בפיהם של בחורי הישיבה ואברכיה, ופתאום נפלה הבשורה האיומה כרעם ביום בהיר.
מרן רבנו עובדיה יוסף נשיא הישיבה ושמש הדורות נסתלק אל גנזי מרומים- חשכו המאורות! הידיעה הכתה בתדהמה את בחורי הישיבה ואברכיה, ספרי התהילים נסגרו, והעיניים הצטעפו בדמעות רותחות, הראשים נשמטו אל תוך החיק, וקול בכי טהור עלה מבית המדרש. בזה אחר זה קמו נסערים ועמדו בתור לעשות קריעה על אביהם של ישראל.
המחזה היה נורא, בבתי המדרש בחדרי המדרגות בפנימייה ובכל פינה נראו בחורים ואברכים אצים אחוזי תזזית הומים ובוכים כתינוק רך שאמו עזבה אותו בליבו של יער השורץ חיות רעות וטורפות. מי כמוהם הרי מכיר בגדולתו של מרן, לילות כימים הוגים בחורי הישיבה בספריו המאירים, וגדולתו העצומה נפרסת לפניהם מידי יום ביומו, כמעט וכל דרשה מזכיר ומשבח מרן ראש הישיבה שליט"א את מרן הרב עובדיה זצוק"ל מציג אותו כשאיפה לגדולות, כדמות המופת, והנה פתאום, הוא מסתלק, נחטף מאתנו. הכאב גדול, הכאב צורב.  
עם חולצות קרועות, עיניים אדומות, ולבבות פועמות ביגון צורב, התארגנו כל הבחורים והאברכים לצאת למסע ההלוויה הצפוי להיות בירושלים ציון.
הקשיים לאלתר אוטובוסים ביום טרוף שכזה עיכבו את היציאה, אך לבסוף שני אוטובוסים יצאו מהישיבה לירושלים, בהם היו מוה"ר רבי צמח מאזוז שליט"א ומוה"ר רבי רחמים מאזוז שליט"א ורבני הישיבה. שאר הבחורים והאברכים הקדימו ועלו לירושלים בכוחות עצמם.
בשעת ערב מאוחרת שבו הבחורים עם לב שבור ומרוסק, אך עם שאיפות טהורות לנסות למלות ולו במעט את החלל הענק שנפער בעולם, על ידי התחזקות בשקידה ועמל התורה, להתחקות אחר דמותו התמירה של מרן פאר הדור רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל.
יצויין כי בימים אלו מידי יום נערכים הספדים בישבות ובכולל מפי רבני הישיבה ומבני משפחת הרב, המגלים את המסילה בה צעד ופסע רבנו הגדול, עד שהגיע לרום מעלתו הכבירה.
עצרת תפילה וזעקה | כ"ג טבת התש"ל 03-10-2013
בתוך אוירה טעונה ומעוררת עלו זעקות התפילה של מאות המשתתפים וקרעו שערי שמים. עניית ה'אמן' על הבקשות: "רפא כל חולי עמך ישראל", "וקיים לנו כל חכמי ישראל", בקעו מתוך לבבות שבורים של המשתתפים והרעידו את קירות האולם בו התקיימה העצרת.
לפני התיבה עבר הגאון רבי אליהו בנימין מאדאר שליט"א ראש כולל "פקודת אלעזר" באלעד, והשתתפו בו מוה"ר הגאון רבי צמח מאזוז שליט"א, ראש הכולל הגאון רבי דוד עידאן שליט"א ועוד רבים מרבני הישיבה.

למאמר המלא לחץ כאן
הנה הוא הגיע!!! | כ"ג טבת התש"ל 21-07-2013
בטאון הישיבה עלה לאתר, זה הרבה יותר ממרתק...
כל כך הרבה דברים ייחודים פורחים בישיבה: המסורת הגאה, ההשקפה הצרופה, שיטת הלימוד המעמיקה, גישת החינוך הנפלאה, הקריאה הרהוטה, ומה לא?! פשוט עולם בפני עצמו, ומגדלור בחושך הגלות.
אל תוך גליון מושקע, איכותי ססגוני וברמה גבוהה, התנקזו טובי הכותבים והסופרים, ללכד את אלפי בוגרי הישיבה הפזורים בתבל, ולהכניס אל ביתם את הקולות הנשמעים בין כותלי בית המדרש.
תוך כדי עירוב נכון ומעניין, מוגשים בגליון הנקרא בשם "כתר מלוכה": פניני אור ואבני דרך ממרן ראש הישיבה שליט"א, שיחה מאוצר שיחותיו הנוקבות והמפורסמות של מוה"ר בי צמח מאזוז שליט"א, מאמרי חקר הלכה ומנהג, רעיונות וחידושים על המועדים, הגיגי הגות והשקפה צרופה, כתבות ותחקירים בנשואים אקטואליים ויחודיים כאלו שלא תמצאו בשום במה אחרת, עדכונים על המתחדש בישיבה, חדשות ממוסדות הישיבה בארץ, ועוד שפע של קריאה מהנה ומחכימה.
לרגל השקת האתר החדש מתחדש הגליון במהדורא דיגיטלית, ומידי שלשה חודשים-במועד הוצאת הגליון, נעלה אותו בבמה זאת, לטובתכם ולהנאתם.
שימו לב! זוהי ההזדמנות שלכם להציץ אל מעבר לכותלי בית המדרש, ולטעום טעימה הגונה מצוף הדבש הנוטף בממלכת התורה הקדושה "כסא רחמים".
זהירות מרתק וממכר! פקחו עיניים על השעות שחולפות!
בצעדי ענק | כ"ג טבת התש"ל 14-07-2013
תודות לאל יתברך בניית הגשר החדש להרחבת היכלי בתי המדרש בישיבתנו הקדושה מתקדמים בצעדי ענק וכבר היום פונו תלמידי ישיבה קטנה לבית מדרש זמני (באולם הישיבה ) על מנת להחל בשבירת הקירות ושיפוץ כללי לכל בית המדרש ובתקוה שכבר בזמן אלול הקרוב יחלו התלמידים בישיבה קטנה ללמוד בבית המדרש החדש המרווח והמפואר.
שינה טובה לימוד איכותי | כ"ג טבת התש"ל 11-07-2013
החום הגובר בימות הקיץ בשנים האחרונות מקשה על כולם ומה יותר חשוב משינה רגועה של תלמידי חכמים השוקדים על לימודם מבוקר ועד ליל לתת מנוחה לגוף ולנפש לאגור כוחות ליום הבא, בפרוייקט ענק ומיוחד החלה הנהלת הישיבה בקניית מזגנים אשר יותקנו בחדרי השינה של התלמידים הלנים בישיבה ב"בית שמואל" על מנת שיוכלו לישון בנחת ולקום ביום הבא ליום חדש ורענן של לימוד תורה זך ואיכותי.
 
ספר חדש ומיוחד | כ"ג טבת התש"ל 02-07-2013
ספר חדש ומיוחד יצא זה עתה ממכבשי הדפוס ספר "קיצור שלחן ערוך איש מצליח" אשר נערך בטוב טעם ודעת על ידי האברך החשוב הרב אמיד דאדואנד שליט"א ועבר הגהה מלאה על ידי מורנו ורבנו מרן ראש הישיבה הרב מאיר מאזוז שליטא אשר עבר עליו מתחילתו ועד סופו. הספר מיוחד בעיקר משום שכולל בתוכו את כלל ההלכות השכיחות בלבד במשך היום יום, בנוסף ההלכות כתובות בשפה קלה וברורה לכל שכבות העם ובצורה שאינה משתמעת לשני פנים. ספר חובה בכל בית יהודי.
לחץ כאן עכשיו להזמנת הספר.
שימו לב! שקר ותרמית. | כ"ג טבת התש"ל 01-07-2013

הודעה

אנו מודיעים בזה שאין לנו [ישיבת כסא רחמים ספרדית בני ברק] שום קשר למוסדות " ישועות רשב"י ".
שמתרימים בטלפון לספר תורה. ומודיעים כאילו הרב מאיר מאזוז שליט"א מכסא רחמים או קרוב שלו, מברכים את התורמים, ועושים להם תיקון.
וכמו כן, הדובר בהקלטה אינו בן דוד של מרן ראש הישיבה הרב מאיר מאזוז.
אין לנו שום קשר למקום, ולמרות מחאתנו אין הם מפסיקים להשתמש בשם שלנו.
ידע הציבור ויזהר.
כ"ז תמוז תשע"ג 30/06/13 
הרב צמח מאזוז.
זה הזמן להתחיל... | כ"ג טבת התש"ל 24-06-2013
בשעה טובה היום מתחילים בשעור הקבוע בישיבה את הדף היומי במסכת פסחים ובע"ה מדי יום יעלה השעור הנמסר באותו היום בשעות הערב.
ברוכים הבאים למורנו ורבנו | כ"ג טבת התש"ל 24-06-2013
הגאון הרב צמח מאזוז שליט"א ובנו הרב הגאון מצליח מאזוז שליט"א
שחזרו מביקורם בקהילה היהודית בצרפת.
לתושבי צרפת היקרים | כ"ג טבת התש"ל 02-06-2013
ברוך ה' מורנו ורבנו הגאון הרב צמח ובנו הגאון הרב מצליח מאזוז הגיעו בשעה טובה לצרפת לביקור השנתי בקהילה היהודית שם.
הבניה ממשיכה | כ"ג טבת התש"ל 28-05-2013
בימים אלו ממשיכה במהירות בנית הגשר החדש שאמור להגדיל ולהרחיב את גודלם של בתי המדרש של ישיבה קטנה וגדולה,
השבירה של קירות בתי המדרש החלה ותקוותנו שבעה"י שנת הלימודים הבאה בחודש אלול תשע"ג תחל ברוב פאר והדר בבתי המדרש הגדולים והמפוארים.

להנהתכם תמונה של יציקת הריצפה של הגשר החדש.
ברוכים הבאים | כ"ג טבת התש"ל 12-05-2013
גולשים יקרים בשמחה גדולה ובברכת שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה אנו מברכים אתכם בברכת ברוכים הבאים לאתר החדש שלנו.
אנו מקוים שתהנו מהאתר החדש וכל השיפורים המיוחדים והחדשניים שהכנסנו במיוחד בשבילכם.

♦  האתר עדיין בתהליכי בניה וישנם עוד הרבה איזורים שעדיין לא עלו וכמו כן חלק גדול מהוידאו ומאגר השאלות ותשובות טרם קוטלגו ומויינו ולכן הגישה אליהם דרך    מנוע הקיטלוג אינו ניתן כרגע.

♦ אנא האזרו בסבלנות ומידי יום עשרות שעורים יושאלות יקוטלגו וימויינו,
וכן מידי כמה ימים תהנו מעוד איזורים מעניינים ומועילים וחשובים שיתווספו באתר.

♦ וכמו כן נשמח לשמוע את תגובותיכם והערותיכם לשיפור האתר. ניתן לפנות אלינו דרך צור קשר באתר.

♦ בקרוב נעלה מסמך המפרט את כל החידושים והשיכלולים של האתר החדש, לתועלתכם ולהנאתכם.

בברכה.
צוות והנהלת האתר.
בשורה טובה לתושבי צרפת | כ"ג טבת התש"ל 08-05-2013
ימים ספורים לאחר חג השבועות עתיד מו"ר הגאון הרב צמח מאזוז לצאת לצרפת ולבקר את הקהילה היהודית שם.
תפילה לחולה | כ"ג טבת התש"ל 08-05-2013
הציבור מתבקש להמשיך להתפלל לרפואתו השלימה של מרן ראש הישיבה. שעבר ניתוח ברגלו לפני כ 3 חודשים.
ברוכים הבאים לאתר החדש שלנו. | כ"ג טבת התש"ל 07-05-2013
ברוכים הבאים. אנו מקוים שתהנו מהאתר החדש וכל השיפורים המיוחדים והחדשניים שהכנסנו במיוחד בשבילכם.

האתר עדיין בתהליכי בניה וישנם עוד הרבה איזורים שעדיין לא עלו וכן חלק גדול מהוידאו ומאגר השאלות ותשובות טרם קוטלגו ומויינו ולכן הגישה אליהם דרך מנוע הקיטלוג אינו ניתן כרגע.

אנא האזרו בסבלנות ומידי יום עשרות שעורים יושאלות יקוטלגו וימויינו,
וכן מידי כמה ימים תהנו מעוד איזורים מעניינים ומועילים וחשובים שיתווספו באתר.

וכמו כן נשמח לשמוע את תגובותיכם והערותיכם לשיפור האתר. ניתן לפנות אלינו דרך צור קשר באתר.


בברכה.
צוות והנהלת האתר.
הצג הודעות ישנות יותר

אוצרותינו - ויקרא

הרב עובדיה חן

מסע אל אוצרות התורה לאור חידושיהם ולקחיהם של רבותינו הספרדים "כל המכניס ספר זה לביתו, והוגה בו מדי שבת בשבתו, ימצא בו "עונג שבת" אמיתי" (מתוך הסכמת מרן ראש הישיבה שליט"א ).   לסקירה מלאה על הספר לחץ כאן
₪35 קנייה מהירה הוספה לעגלה

מחזור ליום כיפור - גדול (אפור)

חלק ממעלות המחזורים - ביאורי הפיוטים, תזכורות חשובות בדקדוק הלשון, והלכות נצרכות. וכל זאת מלבד כל המעלות שבסידור "איש מצליח" הנ"ל.   _________________________ גודל המחזור גדול  22*14.5
₪30 קנייה מהירה הוספה לעגלה

מגדולי ישראל - חלק ג’

מרן ראש הישיבה

עיונים בתולדות גדולי ישראל ושיטתם בהלכה ובלימוד מהראשונים ועד אחרוני זמנינו חלק ג' בין השנים ה' תר"ע - ה' תשכ"ב   סדרת הספרים "מגדולי ישראל" כוללת אסופת מאמרים מרתקת שכתב מרן ראש הישיבה שליט"א במשך השנים על עשרות מגדולי ישראל מכל הדורות ומכל העדות, החל מרבי יצחק בן גיאת שחי בדור הראשונים, עד רבני דורנו מרן הגר"ע יוסף והגר"מ אליהו זצ"ל. חשוב להדגיש כי אין מדובר בעוד ספר תולדות, כי-אם בסדרת ספרים, הכוללת ניתוח מדויק של אישיותם ושיטתם של גדולי הדורות, מזוית ראיה נדירה ומקורית, תוך ירידה לנבכי נפשם, מתוך היכרות מקיפה ועיון מעמיק בכתביהם. סקירה המשלבת מחקר תורני והערות עיוניות בהלכה, לצד פילוח תכונותיהם וגישתם ההלכתית וההנהגתית של גדולי הדורות לדורותיהם, ספר מרתק מסוג ספרו המפורסם של מרן החיד"א, 'שם הגדולים'.   בכרך זה העוסק בגדולי הדור האחרון, מופיע מטבע הדברים, ערך רב תוכן הכולל עשרות עמודים על דמותו תורתו ושיטתו של מרן הגר"ע יוסף, ובו מגולל  מרן ראש הישיבה רבנו מאיר מאזוז שליט"א לראשונה בין הדברים עשרות מפגשים והתכתבויויות יחד עם מרן זצוק"ל. מה שמפתיע בכרך הנוכחי, אלו הם הנספחים שנוספו על ידי צוות המכון להוצאת כתבי מרן הגר"מ מאזוז, שצירפו חילופי המכתבים בין הגר"מ מאזוז למרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל. מעיון במכתבים שנחשפו מתגלה קשרי ידידות חסרי תקדים המגלים על שיח תורני הלכתי ואף פוליטי שהיה קיים בין מרן הגר"ע לגר"מ מאזוז. בין המכתבים ניתן למצוא התכתבויות אישיות בין הרבנים, בהם מרן הגר"ע יוסף שולח את ברכותיו ואיחוליו להחלמתו של הגר"מ מאזוז, ומסיים בבקשה כי גם הגר"מ יתפלל בעדו. בין היתר נחשף מכתב בו מבקש הגר"ע יוסף מהגר"מ מאזוז שישלח לו הערות על ספריו "כאשר היה באמנה איתו".   לסקירה נרחבת על סדרת 'מגדולי ישראל' לחץ כאן
₪40 קנייה מהירה הוספה לעגלה

הידעת

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0