הבדיחותא של מרן שליט’’א בתחילת שיעורו השבועי

21:16 09-03-2019 | ב' אדר ב' התשע"ט

print
אא

בתחילת שיעורו השבועי של מרן ראש הישיבה שליט''א הגיע הרב יוסף באגד שליט''א ראש ישיבת נחלים, וידידו של מרן שליט''א זה שנים רבות.
מרן שליט''א כיבדו לשאת דברים בדקות הראשונות כאשר בהם הזכיר את סיום ספר שמות והתחלת ספר ויקרא ובקריאה הידועה של אחינו האשכנזים "חזק חזק ונתחזק", ובתוך דבריו הסביר כי אמירת חזק חזק היא משום שהתורה מתשת כוחו של אדם ולכן קוראים אנו להתחזקות.
לאחר דבריו, העיר מרן שליט''א כי זהו מנהג האשכנזים אך אנחנו לא אומרים זאת, לשאלתו של הרב באגד "למה אתם לא אומרים" השיב מרן בבדיחותא "כי אנחנו לא לומדים טוב...".
לאחר מכן הוסיף עוד מרן להעיר כי אין לומר חזק חזק ונתחזק כשהזי''ן בצירי, אלא בפתח שכן יש פסוק בשמואל (ב, י, יב)  חֲזַק וְנִתְחַזַּק בְּעַד עַמֵּנוּ, ולכן יש לומר בפתח ולא בצירי, הוכחה נוספת לכך הוכיח מרן שליט''א כי גם פעם היו אומרים בפתח כי בדפוסים קדמונים של ויניציאה בסוף כמה ספרים או כרכים של ספר היה כתוב: חזק חזק ונתחזק, והמחוקק לא יוזק. והמחוקק הכוונה למדפיס, שהוא לא יוזק מההדפסה ומהקניה. ובודאי שזה היה מנוקד בפתח כי רק ככה יש חרוז ונתחזק עם יוזק. לכן, פנה מרן שליט''א לרב באגד, ילך כבודו לאשכנזים וילמד אותם, יראה להם הפסוק הזה ובעז''ה בסוף ספר ויקרא יגידו ונתחזק בפתח.

שיעורים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0