הרב יהונתן קויתי

ת"ח חשוב, ומגדולי הבקיאים בחכמת הדקדוק בין בוגרי הישיבה. עורך התיקון קוראים הנפוץ ביותר "איש מצליח", וכיום, רוב הספרים היוצאים לאור ע"י מכון הישיבה, עוברים תחת עינו החדה.

שיעורי וידאו (0 שיעורים)

האחרונים
הכי נצפים

מאמרים (0 מאמרים)

לא נמצאו תוצאות

שאל את הרב (48 שאלות)

כללי "נסוג אחור"

במלים המחוברות במקף אין בהן דין מלעיל או מלרע, כיון שהכל נחשב למלה אחת. א) ההטעמה מעל הנו"ן אינה קדמא רגילה, ולא מחשיבים אותה כטעם כלל. והראיה "שמר (קדמא)-לך (זקף קטון) את אשר אנכי" וגו' (שמות ל"ד י"א), שהקריאה "שמר" בקמץ חטוף ולא בקמץ רגיל, כמו שלכאורה היה צריך להיות אם הקדמא היתה נחשבת כטעם. ב) עומדים קצת במ"ם ותו לא.
הרב יהונתן קויתי

הדגשת מ"ם שואית אחר ה"א הידיעה

הכלל הנ"ל אינו ברור כל כך. ומצינו כמה פעמים דגש במ"ם לאחר ה"א הידיעה, למשל: ויקרא י"ד ב' הַמְּצֹרָע, ובמלכים (ב', ט' י"א) הַמְּשֻׁגָּע. ויש בזה אריכות בספרי המדקדקים. על כל פנים דעת מרן ראש הישיבה שליט"א, דכיון דאיכא הכי ואיכא הכי, לכן מלה שמצאנו לה חבר בתנ"ך שבאה במ"ם רפויה לאחר ה"א הידיעה נשאיר אותה בתפילה רפויה, כמו "המלמד תורה לעמו ישראל" שנמצא בתהלים (קמ"ד א') "המלמד ידי לקרב" וגו', ומה שלא - לא. וכן עוד שנים כיו"ב.
הרב יהונתן קויתי

אופן אמירת מין המילה בריבוי

אין בזה כללים יש עוד: מסמרים מסמרות, דָתִים דתות, עֲרָבִים ערבות, וכו'.
הרב יהונתן קויתי

"שני תורים" בלשון זכר או נקבה

ראיתי בספר השרשים לרד"ק בערך תור, שכתב שתי בלשון נקיבה להודיע שהזכר והנקבה כשרים. ע"ש.
הרב יהונתן קויתי

המילה ״עולם״ זכר או נקבה

ישנם מלים שמשמשות גם בלשון זכר וגם בלשון נקבה, כמו חלונות - חלונים (ביחזקאל מ"ג), ויתכן שלשון המקרא לומר מלה זו בלשון זכר ולשון חכמים לומר בלשון נקבה.
הרב יהונתן קויתי

כלי בשרי שניתז עליו טיפות חלב רותח

אם מדובר בסיר מתכת שניתזו עליו כמה טיפות, כיון שהוא (הסיר) קר, לכן די לערות על מקום נפילת הטיפות של החלב, מים רותחין מקומקום חם. (ואם יכול להגעיל בקלות, עדיף להגעיל). ואם מדובר בכלי זכוכית, שאינו בולע כלל, לא צריך אפילו עירוי, אלא די בשטיפה, כדעת מרן השלחן ערוך שכלי זכוכית אינו בולע. ובכלי חרס, אין תקנה כלל.
הרב יהונתן קויתי

מותר לומר סמאלה! כשילד נופל וכדומה?

בשם של הס"מ, האל"ף נשמעת ומתבטאת בצירי, ואילו שמאלה האל"ף נחה והלמ"ד דגושה, ופירושו (בתירגום חופשי) ה' יש מור אותך. ולא קרב זה אל זה. אם כי בבית אבא [א"ה: הגאון הרב רחמים מאזוז] נזהרים מלומר מלה זו מכיון שיש בה שם אלוהים בערבית
הרב יהונתן קויתי
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0