שאל את הרב
print
אא
אני גר באיזור מעורב שאין בו די כח צריכה חרדי, וידוע לי שמפעלים מוציאים את סחורת החמץ במחיר מוזל, ורשתות או ספקים קונים מהם כמות גדולה לפני פסח. בעבר היה תאריך ייצור או ייבוא על מוצרים, כיום יש קוד שלא כל אחד מצליח לקרוא, וגם לעיתים הוא משתנה ממפעל למפעל.
ונפשי בשאלתי באשר חלק העובדים גויים, וחלק המנהלים והאחראים לא "חשודים" על חרדיות יתר, וגם אלו שעושים מכירת חמץ, לא ידוע שדורשים זאת גם מספקיהם לאחר הפסח [יש רשתות שמצאתי את הדפס "מיוצר לאחר הפסח" רק כעבור חודשיים או שלוש במדפים]. ושמעתי מיודעי דבר שגם אלו המביאים את המיוצר לאחר הפסח מיד אחריו, לאחר זמן מוציאים את המלאי הישן.
האם לי יחשב זה הפסד מרובה שאצטרך לחפש רחוק רשת חרדית לקנות בה לאחר הפסח, ולכן אוכל לקנות לפני פסח כמות שתספיק לי לזמן שיוכל להיות סביר שכלתה סחורתם לאחר הפסח, ואדע בוודאות שלא עבר עליהם הפסח, כיון שאני מכרתים לגוי והיו סגורים במחסן וכו'.
או שעלי להטריח עצמי לזמן לא ברור לקנות רחוק מעט או הרבה ממקום מגורי, או שעלי לסמוך על ספק דרבנן לקולא, וזה עדיף מלסמוך לכתחילה על מכירת החמץ?

הרב רזיאל כהן

רוב בעלי המפעלים והחנויות, והספקים של החמץ בארץ ישראל, מוכרים את החמץ שברשותם לפני פסח במכירה של הרבנות, גם אם אינם שומרי תורה ומצוות, ולכן מעיקר הדין כל החמץ בארץ ישראל אחר הפסח הוא מותר בהחלט, ואין צריך לחוש לבעיות שהזכרת, דאחזוקי איסורא לא מחזקינן. (ורק אם יש "רגלים לדבר" לאיסור, יש מקום לחשוש), אך על זאת יש להקפיד - לדרוש תעודת מכירת חמץ עדכנית מבעל החנות שאתה קונה. ותו לא. (עיין בהערות איש מצליח הארוכות על המשנה ברורה סוף סימן תמ"ח).
שאר הפתרונות שהצעת אינם נראים לעניות דעתי - לקנות כמות של חמץ לפני פסח ולמכרה באופן אישי - מלבד שבזה אתה מכניס עצמך לקלחת של מכירת חמץ, נראה שהדבר כמעט אינו מעשי לרכוש ולאחסן כמות מוצרי חמץ לחצי שנה (ואולי יותר).
גם ללכת רחוק לרשת חרדית - אינך מחוייב כלל (אפילו במקום ספק גמור) מפני הטורח. ועוד שבתקנה זו את נפשך הצלת, אך מה יעשו שאר תושבי השכונה שאי אפשר להם?
לעומת זאת אם תקנה דוקא מהמרכול השכונתי, אך תתעניין ותדרוש מבעליו תעודה על המכירה, וכן ינהגו כל התושבים הדתיים באזורך, הוא יבין עם מי "יש לו עסק" וידאג למכירה ראויה בשנים הבאות, ומן הסתם ידרוש גם מן הספקים וכו'. וזכות הרבים תהיה תלויה בכם.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0