שאל את הרב
print
אא
ראיתי באקדמיה ללשון העברית שכתבו שמקורו של השם מרדכי בשם האל מַרדוּך – האל הראשי של בבל. ובתנ"ך נקרא מְרֹ(א)דַךְ (ירמיהו נ, ב). ועל פי זה כתבו שניקוד השם מרדכי בכתבי היד הטובים ביותר של התנ"ך (כגון כתב יד לנינגרד), שבהם הדל"ת מנוקדת בחטף קמץ, משמר את גוֹן התנועה u שבשם האל מַרדוּך.
האם אכן השם מרדכי נגזר מהשם מרדוך, אחר שידועים דברי חז"ל בכמה מקומות (חולין דף ל"ט ע"ב, ובמדרשים) ששמו של מרדכי קשור לתרגום של 'מר דרור' שהוא 'מרא דכיא'.

מרן ראש הישיבה

איך תאמין שאביו של מרדכי קרא לבנו הנולד בירושלים על שם האליל של בבל? ובבל היתה כל הזמן במצב מלחמה עם ארץ ישראל לפני חורבן בית ראשון. ומרדכי היה צדיק ומאמין בהקב"ה (רֶוַח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר - מאיפה?) והיה אחד מאנשי כנסת הגדולה כמבואר בעזרא ונחמיה.

שאלת המשך:

במחילה, אבל מדוע חייבים אנו לומר שאביו של מרדכי נתן לו את שמו הזה? שמא נאמר שאביו קרא לו בשם עברי, ובהיותו שר חשוב בגולה ניתן לו שם גוי. וכמו שמצינו ביוסף, דניאל, חנניה מישאל ועזריה?
וגם בגמרא (מגילה ט"ו) הועלתה אפשרות שמרדכי הוא דניאל. ואע"פ שנדחתה האפשרות הספציפית הזו, מכל מקום למדנו שייתכן שמרדכי היה דמות אחרת בעלת שם עברי.

מרן ראש הישיבה

הוא לא היה שר חשוב רק אחרי מעשה המן. אסתר במקור נקראת הדסה והפסוק מדגיש זאת. אצל מרדכי אין זכר שהוחלף שמו.
גם אם הוחלף - יוחלף לשם פרסי ולא לשם אליל בבלי.
תפסיק מלהשתגע אחרי האקדמיה, ואל תפנה אלי עוד בדבר הזה.

שאלת המשך:

לענ״ד תשובת הרב על שאלת מקור השם מרדכי אינה ברורה כי גם אסתר במקור שם אלה בבלית (Ishtar; עיין עלילות גלגמש למשל). במידה מסויימת אפשר להשוות תופעה זו לתופעה בקרב יהודי צרפת (והמערב בכללי) לתת שמות של שליחי ישו. אם יש לרב ראיה נקבל אבל לפי פשטות העניין השואל שם צודק. בכבוד רב

הרב חנוך הכהן

מלבד הטענה שצריך להחליף לשם פרסי ולא בבלי, הרב טען עוד טענות שלא עניתם עליהם, ומלבד זה אין זה מוכרח שקראו לה על שם האלילה הבבלית שהזכרתם אלא אפשר שזה ע"ש כוכב הנקרא איסתהר, וזה נזכר כמדומה במדרשים.

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0