שאל את הרב
print
אא
אנו יודעים שהרב אומר לבטא את האות צ' כמו ס', מה המקור לכך?

הרב אמיר דאדוואנד

האות צד"י שמרן ראש הישיבה שליט"א מבטא, היא לא כמו סמ"ך אלא דומה לה בזה שמוצאה מהשיניים (כשהן סגורות) ובעזרת הלשון, אולם בסמ"ך הלשון נוגעת בחיבור השינים, ובצד"י הלשון זקופה מעט כנגד השינים, וזה יוצר צליל עבה יותר (הנעזר גם באף).
האות צד"י הנהוגה ברחובות מדינת ישראל, היא חיבור של טי"ת וסמ"ך (טסדי). והיא שיבוש גמור ללא כל שחר. והיא יבוא של אנשי "ועד הלשון" לפני כמאה שנה ש'החליטו' להקבילה לאו  Z של הגרמנים הארורים.
למען האמת האות צד"י המקורית, אינה צריכה שום ראיה, כי היא פשוטה וברורה ומקובלת בכל ארצות ספרד ותימן. ובכל זאת טרח הגאון ר' בן ציון הכהן זצ"ל והביא לה כשלושים ראיות בספריו "שפת אמת" ו"קושט אמרי אמת". ואביא כאן כמה מהם:
1. בדברי רב סעדיה גאון ורבי דונש בן תמים (למעלה מאלף שנה), מבואר שלכל האותיות בלשון הקודש יש אות מקבילה בשפה הערבית, לבד משלש אותיות (ג, פ וב' רפויה). א"כ ברור שהאות צד"י שלנו מקבילה לצ"ד הערבית.
2. עוד מבואר שם שאין בלשון הקודש שום אות שהיא צירוף של שתי אותיות אחרות, וא"כ ברור שהטסדי של הרחוב היא טעות.
3. כל הגאונים והראשונים שכתבו מלים לועזיות באותיות עבריות, תרגמו את הסמ"ך העבה לצד"י. למשל רש"י והרמב"ם כתבו שצרפת היא פרנצא. והרא"ש והטור כתבו "חומוץ" (חומוס). ורס"ג וראב"ע כתבו "אצפהן" (אספהן - עיר בפרס). ועוד רבות.

שאלת המשך:

הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א אמר לפני שלושה שבועות שמרן לא אמר כך, ואין צורך להגיד. איך צריך לומר?

רבני בית ההוראה

אתה תחליט לעצמך בשכל ישר. מרן ראש הישיבה שליט"א התייחס לדבריו באחד השיעורים לחץ כאן לצפיה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0