שאל את הרב
print
אא
מהו הזמן הראוי ללימוד מראות? מחד גיסא אני שומע רבנים שטוענים שצריך לשמש הרבה זמן, ומאידך יש רבנים שמסמיכים לאחר מספר מפגשים מועט, או אפילו מפגש אחד ויחיד. מה הדרך הנכונה?

הרב אליהו מאדאר

הכלל בידינו תמיד "אמצעי משובח". שעל פי רוב הדרך הממוצעת היא יותר נכונה. אמנם בענין המראות משמעות הפוסקים הראשונים והאחרונים הקדמונים שאין צריך ללמוד באופן מיוחד, וכל שלמד ההלכות טוב ובקי בהם, וראוי להורות, ויש לו עין חדה לראות, יורה. [וכמדומה ששמעתי שגם מורנו הרב הגאון המופלא רבי משה לוי זצ"ל, אמר שלא למד שימוש מאחרים, רק משלחן ערוך].
אולם כיון דאחסור דרי, והראיה החדה ירדה, ושמות הצבעים נתרבו, ומכיוצא בזה באלו הטעמים, נהגו לשמש חכמים בזה ולא יורה עד שראה מראות רבים, ונעשה בקי במראיתם יפה. אבל אין צריך להגזים יותר מדאי, ולפעמים מנצלים את הלומדים לשלם סכום גבוה עבור זה, רק יראה פעמים מספר ויבין את אשר לפניו, ואם רואה שהוא מבין ענין וקולע ואומר על טמא טמא, ועל טהור טהור, די בכך. וה' יעזור שלא תצא תקלה מתחת ידינו.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0