שאל את הרב
print
אא

א) כאשר לומדים גמרא, האם צריך קודם כל להבין לבד מה שכתוב ולשבת טוב על הפשט ולאחר מכן לקרוא רש"י ותוספות?

 ב) כשלומדים רש"י, האם קודם צריך להבין מה הוקשה לו ואח"כ לקרוא מה כתוב. או לקרוא מה כתוב, להבין מה אמר פחות או יותר ורק אח"כ להבין מה הוקשה לו?

ג) לפעמים רש"י הוא פרשן ולפעמים רש"י בא לאפוקי מדיעות אחרות, איך אני אמור להבדיל בין פרשנות לבין לאפוקי ולבין דברים שהוקשה לו?

הרב צמח מאזוז

א) קוראים את הגמרא, אח''כ את רש''י, ומתבוננים בדברים. אם עוד לא מובן חוזרים על הגמרא ורש''י, עד שזוכים להבין. כך לימדונו רבותינו זיע''א.

 ב) ברור שבהתחלה יש להבין מה כתוב ברש''י, אח''כ להתבונן מה הם המילים שהם פירוש הגמרא. והמילים שלכאורה מיותרות הם כנראה באו לתרץ קושיא נסתרת. או הקדמה ועוד.

 ג) צריך ללמוד אצל רב כדי לדעת. ולדוגמא מה שלמדנו בכתה בהתחלת מסכת פסחים. רש''י כותב אור לארבעה עשר בודקין את החמץ גרסינן. רש''י התכוין לשלול גירסת ''לאור ארבעה עשר'', והוכחתו מהגמרא סוף ע''ב שאמרה ''לאור עיבורו'' ושמה הכוונה במוצאי יום שלושים (ע''ש ברש''י) וא''כ אם נגרוס ''לאור י''ד'' יהיה פירושו מוצאי י''ד דהיינו בליל ט''ו ליל פסח. ואיך יכול להיות לבדוק את החמץ ליל פסח.

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0