שאל את הרב
print
אא
כאשר התורה אומרת לנו בפרשת עקב: "ואהבתם את הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים" מה בדיוק כוונת הפסוק? לאיזה גרים הכוונה? בזמן האחרון משום מה כל אחד שולף את הפסוק הזה ביחס לכל העובדים הזרים והמסתננים למיניהם...

הרב יהונתן מאזוז

רבנו הגדול הרמב"ם אשר גדולתו ידועה בכל העולם, כתב בספר המצוות (מצות עשה ר"ז, ובחבור פרק ו' מהלכות דעות הלכה ג') שהכוונה אל גר צדק, ואע"פ שכבר נצטוינו "ואהבת לרעך כמוך" - לאהוב כל אחד מישראל, אבל בעבור שנכנס בתורתנו הוסיף לו ה' אהבה, וייחד לו מצוה נוספת. ע"ש. וממילא כל המסתננים הללו שאפילו שבע מצוות בני נח לא שומרים, יותר שייך בהם הלאו "לא ישבו בארצך פן יחטיאו אותך לי" (עיין בספר המצוות - לא תעשה נ"א). ודי בזה.

שאלת המשך:

אם כן מה שייך כי גרים הייתם בארץ מצרים?

הרב יהונתן מאזוז

עיין להרמב"ן בפרשת משפטים (כב, כ) שפירש "כי גרים הייתם בארץ מצרים" דהיינו שלא תלחץ את הגר ותאמר אין מידי מציל, כי גרים הייתם בארץ מצרים, ושם ראיתי את הלחץ אשר מצרים לוחצים אתכם, והצלתי עשוק מיד עושקו. עד כאן. ואי אפשר לומר שיש מצוה לאהוב גר תושב שאינו עמך בתורה ובמצוות, ודיו שהותר לישב בארץ, מכיון שאינו עובד עבודה זרה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0