שאל את הרב
print
אא
במידה ואדם עשה צרכים בשירותים ציבוריים ולא הספיק לנקות את עצמו כל כך... גם לא היה שם מגבונים/מים כמו שצריך לפי ההלכה וגם מיהר ולא הספיק. מה הדין אם עד שהוא מגיע הביתה לנקות את עצמו מזדמנים לידיו:
1. ברכות נהנין וברכת המזון? רשאי לברך/רשאי לאכול ואסור לברך/לא לאכול ולא לברך?
2. דברי תורה? האם מותר לשאול רב שאלות בהלכה באותו זמן, לשמוע דברי תורה? להוציא דברי תורה?
3. תפילות ותפילין אני מניח שאסור... השאלה אם יש תשלומין?
4. קריאת שמע בזמנה?

הרב גיא מור

עיין בספר הלכה ברורה (סימן ע"ו סעיף ה' סעיף קטן י') שכתב אם לא קנח עצמו היטב ונשארה מעט צואה שנראית כשהוא יושב אסור לקרוא קריאת שמע או לברך ולהתפלל ולומר דברי תורה, עד שיקנח עצמו יפה יפה, ואם קרא קריאת שמע במצב כזה יחזור ויקרא שנית, ולענין ברכת קריאת שמע או שאר ברכת, אינו חוזר ומברך. ואם התפלל שמונה עשרה, יחזור ויתפלל ויתנה תנאי נדבה. (ועיין עוד מה שכתב בסימן ג' בביאור הלכה בעיף קטן י"א ובשער הציון אות מ"ד. ע"ש באורך. ובשו"ת יביע אומר חלק ד' אורח חיים סימן י"ג אות ה').
לענין תפילה, אם היית אנוס יש לך תשלומין, ואם עשית כן במזיד או סתם מתוך רשלנות וחוסר הקפדה, אין לך תשלומין כמו שכתב בשלחן ערוך (סימן ק"ח סעיף א' ובמשנה ברורה סעיף קטן כ"א). ע"ש.
ובתפלין לא שייך תשלומין, אלא אם לא הנחת או שהנחת כשהיית מלוכלך, תתנקה ותניח, ואם עבר יומו בטלה לה אותה מצות תפלין וצריך לעשות תשובה.

שאלת המשך:

אכן קראתי מספר פעמים בהלכה את החילוק לגבי צואה על בשרו ש"נראית כשהוא יושב" אבל לא זכיתי להבין הלכה זאת. מה הכוונה "נראית כשהוא יושב"?  נראית למי, ובאיזה אופן? הרי האדם לובש מכנסיים ובשום מקרה אנשים לא יראו משהו, ואפילו אם היה ערום הרי שאף אחד לא יכול לראות כלום כשהוא יושב. כך שאני ממש לא מצליח להבין את ההלכה הזאת.

הרב גיא מור

יישר כח! כיוונת לשאלת הגמרא במסכת יומא (דף ל' ע"א), והגמרא עונה שצואה במקומה היא מזוהמת ומסריחה יותר מאשר בכל הגוף כמבואר שם בפירוש רש"י. ע"ש. וכיון שגופו מזוהם ומשוקץ אסור לו לומר דברי קדושה, ואע"פ שהיא מכוסה בבגדיו ואף אחד אינו רואה, סוף כל סוף גופו אינו נקי.
אם כבוד עדיין אינו מבין, תפנה לאברך תלמיד חכם שיבאר לך פה אל פה. בהצלחה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0